Lietuvoje

2013.11.08 12:41

Kalinių balsus ketinę pirkti „darbiečiai“ – nuteisti

Per praėjusius Seimo rinkimus kalinių balsus ketinę pirkti Darbo partijos (DP) kandidatai pripažinti kaltais. Nuosprendžiai paskelbti ir dviem vyrams, žadėjusiems papirkti pataisos namuose kalinčius nuteistuosius.

Per praėjusius Seimo rinkimus kalinių balsus ketinę pirkti Darbo partijos (DP) kandidatai pripažinti kaltais. Nuosprendžiai paskelbti ir dviem vyrams, žadėjusiems papirkti pataisos namuose kalinčius nuteistuosius.

Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį paskelbė, kad Seimo nario mandato siekęs Viačeslavas Ždanovičius ir sostinės taryboje dirbti svajojęs Eugenijus Maciulevičius per šešis mėnesius į valstybės biudžetą turės sumokėti po 200 MGL dydžio (26 tūkst. Lt) baudas.

Tuo metu derybas dėl kalinių balsų pirkimo filmavęs ir „darbiečių“ kandidatams stulbinančią sėkmę per rinkimus žadėjęs penkis kartus teistas Vladislavas Gaidis už grotų praleis 2 metus 3 mėnesius – už pasikėsinimą papirkti rinkėjus jam skirta 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, tačiau ji subendrinta su anksčiau kitoje byloje skirtu nuosprendžiu.

V. Gaidžio bendras Igoris Sologubas sulaukė švelnesnės bausmės – teismas jam skyrė vienerių metų laisvės apribojimą, namuose būnant nuo 22 iki 6 val. Be to, jis per pusmetį privalės nemokamai išdirbti 60 val. socialinėse įstaigose.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teisėjas Mindaugas Striaukas pabrėžė, kad pasitvirtino prokurorų kaltinimai, jog V. Gaidis ir I. Sologubas žadėjo papirkti kalinius, kurie turėjo balsuoti už DP.

Derybas su jais, pasak teismo, vedė V. Ždanovičius ir E. Maciulevičius, už balsus sumokėję dalį pinigų. Kaliniai turėjo išreitinguoti Joną Pinskų, Živilę Pinskuvienę, Jolantą Gaudutienę, Vytautą Gricių ir V. Ždanovičių.

Bylos duomenimis, visi bendrininkų grupėje veikę kaltinamieji susitarė už 30 tūkst. Lt papirkti tris 3 tūkst. kalinių, kad šie balsuotų už DP daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat reitinguotų (suteiktų pirmumo balsus) DP sąraše esantiems penkiems jos nariams, taip trukdant asmenims realizuoti savo teisę rinkti.

Pareigūnai nustatė, kad V. Gaidis ir I. Sologubas iš E. Maciulevičiaus ir V. Ždanovičiaus gavo 5 tūkst. litų, tačiau gavus informacijos apie šią nusikalstamą veiką nebuvo baigta jos įvykdyti. Dalį šių pinigų – 300 Lt – V. Gaidis pervedė vienam kaliniui.

Už DP kaliniai turėjo balsuoti Pravieniškių, Vilniaus ir Alytaus pataisos namuose.

„Man sakė, kad po rinkimų, kai paskaičiuosime balsus, tada bus ir likusieji pinigai, tačiau tai man jau buvo nesvarbu, nes žinojau, jog niekas už juos nebalsuos“, – teisme sakė V. Gaidis.

Būtent V. Gaidžio automobilyje policijos pareigūnai aptiko kompiuterį, kuriame buvo rasti vaizdo įrašai, fiksuojantys derybas dėl kalinių balsų pirkimo per Seimo rinkimus.

Vyras teigė, kad balsuoti už DP kandidatus per Seimo rinkimus pasiūlė jo draugas Igoris Sologubas.

„Jis sakė, kad yra galimybė dalyvauti rinkimuose, o smulkmenų jau nepamenu – norėjo, jog agituotume žmones zonoje, – sakė V. Gaidis. – Sutikau, bet turėjau tik vieną tikslą – padaryti kuo daugiau vaizdo įrašų, kad žmonės žinotų, kaip pas mus vyksta rinkimai. Pinigai buvo antraeilis dalykas“.

V. Gaidis sakė, kad nusipirko filmavimo aparatūrą, įmontuotą raktų pakabuke.

„Iš karto žinojau, kad jie nori nupirkti balsus, juk tai ne pirmi rinkimai eina pagal šią sistemą – žinojau, jog niekas už juos nebalsuos, tokie principai buvo zonoje, juk jau anksčiau tokia pati schema buvo užsakyta, – sakė kaltinamasis. – Iš kur žinau? Iš istorijos, kaip zonose vyko balsavimai. Buvo pažįstami, kurie į tokią istoriją anksčiau įsivėlę. Tai ne tik kaliniai“.

V. Gaidis teigė, kad nors ir gavo iš V. Ždanovičiaus pinigų, tačiau žmones ragino nebalsuoti už DP.

„Aš nesiruošiau agituoti, bobutėms daviau po 50 Lt, kai į „Maximą“ užėjau, agitavau balsuoti ne už DP, o už lenkus – ir pats už juos balsavau“, – sakė kalinys. Tiesa, vėliau jis patikslino, kad „dviejų bobučių“ Naujininkuose prašė balsuoti už DP, o Salininkuose – vieną moterį įkalbėjo atiduoti balsą už Lenkų rinkimų akciją. „Taip išdalinau 150–200 Lt, daugiau nespėjau“, – sakė jis.

V. Gaidis aiškino, kad iš V. Ždanovičiaus gavęs 5 tūkst. Lt dalį pinigų pervedė kaliniams „į zoną“.

„Rašykitės, juos gavo Achmedas, Tolstyj, Dlynyj, Barakuda, Koščej, – tik nežinau, kaip juos surasite“, – paklaustas, kokius nuteistuosius parėmė įkalinimo įstaigoje, sakė kalinys.

Balsų pirkimo istorijoje dalyvavusi Lilija Davidovič buvo atleista nuo baudžiamosios atsakomybės.