Lietuvoje

2013.11.07 18:13

Prezidentė dėl D. Valio: Seimo sprendimas – antikonstitucinis (papildyta)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį antikonstituciniu pavadino Seimo sprendimą dėl generalinio prokuroro atleidimo tvarkos pokyčių, ir pabrėžė, kad jis priimtas „teisiamos Darbo partijos balsais“.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį antikonstituciniu pavadino Seimo sprendimą dėl generalinio prokuroro atleidimo tvarkos pokyčių, ir pabrėžė, kad jis priimtas „teisiamos Darbo partijos balsais“.

„Teisiamos Darbo partijos balsais priimtas Seimo sprendimas dėl generalinio prokuroro atleidimo tvarkos pokyčių – tai antikonstitucinis, teisėsaugos nepriklausomybę naikinantis žingsnis“, – teigė prezidentė. Jos poziciją BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Savo ruožtu Konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius LRT radijo laidoje „60 minučių“ tikina, kad ši pataisa turi esminį trūkumą – ji sudaro Seimui galimybę daryti politinę įtaką generaliniam prokurorui, politizuoti visą Generalinės prokuratūros veiklą.

„Ši pataisa turi būti vertinama kartu su Seimo Statuto nuostatomis, pagal kurias Seimas gali spręsti pritarti generalinio prokuroro pateiktai ataskaitai ar nepritarti. Jei jis nepritaria, atsiranda pretekstas prezidentui atleisti prokurorą iš pareigų. Todėl Seimas skubos tvarka turėjo išsiaiškinti, ar tai neprieštarauja Konstitucijai. Mano galva, akivaizdžiai prieštarauja“, – dėsto V. Sinkevičius.

Pagal Konstituciją, anot V. Sinkevičiaus,  Seimas apskritai neturi teisės svarstyti generalinio prokuroro ataskaitos, tuo labiau – spręsti, ar jai pritarti.

„Seimas gali išklausyti informaciją, paklausti generalinio prokuroro, kokių įstatymų trūksta, kad Prokuratūra geriau veiktų. Pagal šitą pataisą, [...] generaliniai prokurorai atsiduria labai keistoje padėtyje: prieš pradėdami baudžiamąjį persekiojimą, jie turės gerai pagalvoti, ar reikia sąžiningai ir objektyviai atlikti įtakingų Seimo narių ar politinių veikėjų baudžiamąjį persekiojimą ir rizikuoti, kad Seimas vien dėl to nepritars ataskaitai ir atsiras pagrindas prokurorą atleisti“, – tvirtina Konstitucinės teisės specialistas.

V. Sinkevičiaus nuomone, Seimas negali priimti jokių teisės normų, skatinančių generalinį ir kitus prokurorus dairytis į Seimo daugumos požiūrį dėl vienos ar kitos bylos.

„Jei iki šiol generalinis prokuroras buvo nepriklausomas, tai po šios pataisos prokuroras taptų savotiškai priklausomas. O jei prezidentė pasirašytų po tokia pataisa, atsirastų pagrindas kreiptis į Konstitucinį Teismą“, – konstatuoja V. Sinkevičius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.