Lietuvoje

2013.11.07 23:51

Seime nauji manevrai prieš D. Valį – ypatingos skubos tvarka

Generalinis prokuroras Darius Valys niekaip nesulaukia, kada Seimas imsis siūlymo atleisti jį iš pareigų. Iš ketvirtadienio darbotvarkės, jau antrą kartą iš eilės, šis klausimas išbrauktas. Tačiau tai nereiškia, kad D. Valys gali jaustis ramus.

Generalinis prokuroras Darius Valys niekaip nesulaukia, kada Seimas imsis siūlymo atleisti jį iš pareigų. Iš ketvirtadienio darbotvarkės, jau antrą kartą iš eilės, šis klausimas išbrauktas. Tačiau tai nereiškia, kad D. Valys gali jaustis ramus.

Seime prasidėjo nauji manevrai. Būrys parlamentarų, daugiausiai „Drasos kelio“ frakcijos atstovai, pasiūlė keisti Prokuratūros įstatymą įteisinant generalinio prokuroro atleidimą nepritarus prokuratūros metinei ataskaitai.

Įstatymą siūloma papildyti nauju punktu: „Seimui nepritarus Generalinės prokuratūros metinei ataskaitai, Generalinis prokuroras gali būti atleidžiamas šio straipsnio 2 dalyje numatyta tvarka“. Minėtoje įstatymo dalyje nurodyta, kad generalinį prokurorą „penkeriems metams skiria ir iš pareigų atleidžia Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu“.

Siūlymą pristačiusi „Drąsos kelio“ atstovė Aurelija Stancikienė užsiminė, kad generalinio prokuroro atleidimas lieka „kaip galimybė“, tačiau Seimo nariai gali ieškoti kelių, kaip tai paversti griežtesne norma, nepaliekant prezidentei Daliai Grybauskaitei manevro laisvės.

Nepritarti iniciatyvai ragino konservatorius Stasys Šedbaras. Anot jo, Seimui siūloma perrašinėti įstatymą išimtinai tam, kad būtų lengviau klibinti D. Valio kėdę.

„Turbūt negali būti įstatymai rašomi vienam žmogui. Čia akivaizdu, kad bandoma rašyti vienam žmogui“, – sakė S. Šedbaras.

Po pateikimo „Drąsos kelio“ iniciatyvai pritarė 63 Seimo nariai, prieš pasisakė 5, susilaikė – 22.

Čia Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pasiūlė sprendimą tvirtinti ypatingos skubos tvarka. Ji taip pat balsu ragino Seimo narius palaikyti savo siūlymą. L. Graužinienės iniciatyvą palaikė 63 parlamentarai,7 balsavo prieš, susilaikė – 18.

Po kiek netikėto Seimo pirmininkės žingsnio, įstatymo pakeitimų priėmimas vyks jau ketvirtadienį, po Seimo statute numatytos kelių valandų pertraukos.

Pristatydama savo siūlymą, A. Stancikienė užsiminė mananti, kad pakeitimai gali būti taikomi nedelsiant ir nelaukiant kitų metų, kai generalinis prokuroras pristatinės ataskaitą už šiuos metus. Mat Seimas dar nebalsavo dėl siūlymo atleisti D. Valį iš pareigų.