Lietuvoje

2013.11.06 10:49

Tyrime dėl VSD informacijos nutekinimo jau yra apklaustų

Liepa Želnienė, 15min.lt 2013.11.06 10:49

Generalinis prokuroras Darius Valys sako, kad tyrimas dėl slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos nutekinimo vyksta itin sparčiai. Tyrimas vykdomas vos tris dienas, bet jau yra apklaustųjų ir aiškėja įvykio aplinkybės. Tiesa, įtarimai kol kas niekam nepareikšti.

Generalinis prokuroras Darius Valys sako, kad tyrimas dėl slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos nutekinimo vyksta itin sparčiai. Tyrimas vykdomas vos tris dienas, bet jau yra apklaustųjų ir aiškėja įvykio aplinkybės. Tiesa, įtarimai kol kas niekam nepareikšti.

„Padaryta iš tiesų yra labai daug. Tačiau šiandien viešai informacijos negaliu teikti. Kalbėti apie įtarimus dar anksti. Labai nedaug praėjo laiko“, – trečiadienį sakė D.Valys.

Pasak jo, šiame tyrime jau yra įvykdyta ne viena apklausa. Kiek žmonių išvis apklausta, prokuroras neatskleidė.

Jis neatmeta, kad šiame tyrime, kaip ir aiškinantis informacijos apie ketinimus uždaryti banką „Snoras“, bus pasitelkti tyrimai melo detektoriumi.

„Imsimės visų priemonių, kurios gali būti reikalingos“, – teigė jis.

Savo ruožtu politikai teigia, kad nutekinti VSD informacijos apskritai nėra dėl ko. Esą ši informacija buvo nebent Rusijos paslaptis, bet tikrai ne Lietuvos. Be to, ją iškart patvirtino ir pats VSD vadovas Gediminas Grina, ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Jų patvirtinimas rodo, kad ten jokios valstybės paslapties nėra“, – 15min.lt sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Valdas Vasiliauskas.

Jis tikino, kad su pažyma susipažino trečias iš visų komiteto narių ir jau po to, kai informacija buvo publikuota viešai.

Tuo tarpu konservatorė Rasa Juknevičienė 15min.lt teigė iki šiol neradusi laiko perskaityti dokumento. Tiesa, ji vis tiek stebisi, kodėl jis turėjo būti slaptas.

„Man atrodo, kad tas įslaptinimas yra tikrai absurdiškas. Yra niuansų, kad apskritai VSD dokumentai gali būti įdomūs priešiškoms tarnyboms dėl to, kad sužinotų kuo domisi ta tarnyba, bet tada atsitinka taip, kad visi teikiami dokumentai tiesiog padedami į stalčių, nes niekas negali apie tai garsiai kalbėti, – sakė R.Juknevičienė.

Pasak jos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ketina kalbėtis su VSD vadovais, ar ateityje turint panašią informaciją nereikėtų jos tiesiog skelbti viešai, kad žmonės žinotų kaip veikia užsienio specialiosios tarnybos Lietuvoje.

Atsižvelgiant į VSD slaptos informacijos teikimo taisykles prokurorams neturėtų būti sunku nustatyti, kas ją nutekino. Taip yra todėl, kad kiekvienas susipažinęs su dokumentu turi ant jo pasirašyti, dokumentą griežtai draudžiama kopijuoti, jį skaityti galima tik specialioje patalpoje.

Primename, kad ketvirtadienį naujienų agentūra BNS paviešino VSD perspėjimą valstybės vadovams ir parlamentinių komitetų nariams apie tai, kad Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas. Rašte teigiama, kad artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kitus aukštus šalies pareigūnus.