Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Prezidentė dalyvaus NATO pratybose „Tvirtas džiazas 2013“

ELTA2015.09.08 13:45

Trečiadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvaus Latvijoje, Adažių poligone, vyksiančiose karinėse pratybose „Steadfast Jazz 2013“.

Trečiadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvaus Latvijoje, Adažių poligone, vyksiančiose karinėse pratybose „Steadfast Jazz 2013“.

NATO greitojo reagavimo pajėgų pratybos „Tvirtas džiazas 2013“ (angl. „Steadfast Jazz 2013“) prasidėjo šeštadienį. Kompleksinėse pratybose, kurias sudaro kovos veiksmų treniruotės ir štabų mokymai, kartu su sąjungininkais dalyvauja apie 300 Lietuvos karių, dislokuotų Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje ir Norvegijoje.

„Tai yra tikrai pačios didžiausios NATO pratybos regione ir nuo 2006 m. jos yra tikrai vienos iš įspūdingiausių. Tai yra pirmosios kolektyvinės gynybos pratybos Baltijos šalyse, kur dalyvaus net 20 šalių kariai – NATO, mūsų partnerių iš Švedijos, Suomijos ir Ukrainos. (...) Prezidentė Latvijos Adažių poligone aplankys Jungtinio Aljanso vadavietę, stebės greitojo reagavimo pajėgų valdymo pratybas ir kartu su Latvijos, Estijos bei NATO vado vadovais aptars šitų pratybų rezultatus“, – antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė Prezidentės D. Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Nerijus Udrėnas.

N. Udrėnas pabrėžė, kad šios pratybos yra įspūdingas kolektyvinės gynybos pavyzdys patikrinti, kaip NATO technologiškai pažangios sausumos, jūrų ir specialiosios greitojo reagavimo pajėgos koordinuojasi.

Pratybose „Tvirtas džiazas 2013“ bus vertinamas kitąmet budėsiančio NATO greitojo reagavimo pajėgų (angl. NATO Response Force, NRF) kontingento pasirengimas reaguoti į įvairias krizes. Pratybų kontekste NATO greitojo reagavimo pajėgos treniruosis vykdyti ir kolektyvinės gynybos užduotis.

Kartu bus vertinamas NATO Jungtinės pajėgų vadavietės Brunsume (Nyderlandai) pasirengimas kitąmet atlikti Greitojo reagavimo pajėgų operacinės vadavietės funkcijas.

Pirmą kartą su plataus masto NATO pratybomis bus sujungtos ir Baltijos šalyse kasmet rengiamos priimančiųjų šalių pratybos „Baltijos šeimininkas 2013“ (angl. „Baltic Host 2013“). Jų metų Baltijos šalių karinių ir civilinių institucijų atstovai tobulins tarpusavio sąveiką ir bendradarbiavimą su kitomis NATO institucijomis teikiant priimančiųjų šalių paramą atvykstančioms sąjungininkų pajėgoms galimos krizės atveju.

Iš viso pratybos „Tvirtas džiazas 2013“ suburs daugiau nei 6 tūkst. dalyvių iš NATO šalių ir šalių partnerių.

Lauko pratybų dalyje dalyvaujanti Lietuvos karių kuopa, apie 140 karių, tarptautinio vieneto sudėtyje treniruosis Lenkijos kariuomenės Dravsko Pomorskie poligone. Prie jų prisijungs Lietuvos kariai, priskirti NATO greitojo reagavimo pajėgų oro atakos grupėms.

Latvijoje, Adažių poligone, kur bus išskleistas NATO Jungtinių pajėgų vadavietėje ir pratybų valdymo vienetas, dalyvauja 10 štabo karininkų ir civilių iš Lietuvos bei dar keletas NATO ryšį su Lietuva užtikrinančių karių.

Lietuvos kariuomenės Pabradės poligone Lietuvos kariai užtikrins paramą čia išskleistai NATO greitojo reagavimo pajėgų Specialiųjų operacijų komponento vadavietei.

Keli Lietuvos štabo karininkai per pratybas bus deleguoti į Norvegijoje įsikūrusį NATO Jungtinį kovinio rengimo centrą.

NATO greitojo reagavimo pajėgos – aukštos parengties, daugianacionalinės NATO pajėgos. Jas sudaro valstybių narių šioms pajėgoms priskirti kariniai vienetai, kurie tam tikrą laiką budi savo šalyse ir yra pasirengę per nustatytą laiką persidislokuoti į operacijos regioną, jei būtų priimtas sprendimas panaudoti pajėgas. Priėmus sprendimą, NATO greitojo ragavimo pajėgos gali išvykti į operacijų rajoną per penkias dienas. Sprendimą aktyvuoti pajėgas priima Šiaurės Atlanto Taryba.

NATO laipsniškai išvedant tarptautines pajėgas iš operacijos Afganistane, NATO greitojo reagavimo pajėgos yra labai svarbios užtikrinant sąveiką tarp NATO šalių karinių pajėgų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.