Lietuvoje

2013.11.04 07:28

Vandalai „įsūdė“ baudą paveldosaugininkams

Klaipėdos merijos valdininkų paskelbtas karas su pastatų sienų terliotojais ėmė atsirūgti ir valstybinėms institucijoms, rašo „Lietuvos žinios“.

Klaipėdos merijos valdininkų paskelbtas karas su pastatų sienų terliotojais ėmė atsirūgti ir valstybinėms institucijoms, rašo „Lietuvos žinios“.

10 litų bauda skirta Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos teritoriniam padaliniui už tepliones ant jo pastato sienų. Nors ši piniginė sankcija juokinga, paveldosaugininkai įžvelgia grėsmę, kad esant šiam precedentui jų sprendimais nepatenkinti veikėjai gali tyčia pradėti terlioti būstinės sienas. Baudos už pakartotinius pažeidimus jau siekia tūkstančius litų.

Klaipėdiečių teigimu, merija pati save turėtų bausti, nes ant savivaldybės ar jai pavaldžių įstaigų pastatų taip pat pilna grafičių.

Baiminasi keršto

Šiemet uostamiesčio merijos Viešosios tvarkos skyrius ėmėsi konkrečių žygių prieš pastatus grafičiais arba vadinamaisiais tagais (parašais) terliojančius vandalus.

Klaipėdos teismuose iki šiol nagrinėjamos bylos keliems pričiuptiems terliotojams. Jiems jau skirtos įspūdingos keliolika tūkstančių litų siekiančios baudos.

Tačiau valdininkų uolumas nepatiko uostamiesčio paveldosaugininkams, ant kurių pastato, esančio pačioje senamiesčio širdyje, Tomo g. 2 , sienų atsirado užrašų. „Man yra priskirta šio pastato priežiūra, todėl 10 litų baudą sumokėsiu iš savo kišenės, bus paprasčiau. Mes tiesiog nepastebėjome tų užrašų, jie yra nedidukai, ant pastato durų. Tačiau jei mums skirta bauda, kyla pagrįsta baimė, kad paveldosaugininkams specialiai bus kerštaujama. Juk mūsų institucijos daug kas nemėgsta, esame nubaudę ne vieną paveldosaugos objektų netvarkantį verslininką, pačią Klaipėdos meriją“, – svarstė KPD Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

Jam tvarka, kai už vandalų darbą turi atsakyti pastatų savininkai, atrodo keista. „Tarkime, pastatą valdantis verslininkas jau ir taip patiria nuostolių, kai grafičiais subjaurojamas jo turtas. Maža to, jis dar ir baudą gauna už ne savo darbą. Čia tas pats, kas eiti gatve, gauti į veidą nuo užpuoliko, nueiti į policiją ir sulaukti baudos už tai, kad tave sumušė. Jei vėl bus subjaurotas mūsų pastatas, bauda jau sieks daugiau kaip 1 tūkst. litų“, - piktinosi L. Kavaliauskas.

Savęs nebaudžia

Klaipėdos merijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Kristina Vintilaitė LŽ tikino, kad bauda paveldosaugininkams skirta pagrįstai. „Taisyklėse parašyta, kad gadinti žmonių, institucijų turtą apipaišant pastatus draudžiama. O už pastatų priežiūrą atsako jų savininkai, valdytojai. Todėl užfiksavę apipaišytas KPD pastato duris skyrėme minimalią 10 litų baudą ir įpareigojome pašalinti terliones. Paveldosaugininkai nėra išskirtiniai, baudžiame visus, kurie nesilaiko taisyklių“, – sakė ji.

K. Vintilaitė džiaugėsi, kad vis daugėja kreipimųsi į policiją dėl apipaišytų pastatų. „Verslininkai, institucijos nebenumoja ranka ir rašo pareiškimus. Sučiupus kaltininkus padaryta žala atlyginama iš jų kišenės“, – sakė valdininkė.

Paklausta, ar gali merija bausti save už nenuvalytus grafičius ant savivaldybei priklausančių pastatų, K.Vintilaitė atsakė teigiamai. „Ar esame save baudę? Dar ne“, – patikino ji.

Nepaprasta nuvalyti

Situacija, kai baudomis besišvaistanti merija pati nesugeba susitvarkyti savo turto, labiausiai nepatiko vienam atkakliausių kovotojų su grafitininkais, uostamiesčio vicemerui Vytautui Čepui.

„Iš tiesų yra daug pastatų, kurie priklauso merijai arba jai pavaldžioms institucijoms ir kurie stovi apipaišyti bei nenuvalyti. Nuo kai kurių paveldosaugos objektų nuvalyti grafičius itin sudėtinga. Terlionių pilna ant Klaipėdos jaunimo centro, bet mes nebaudžiame, nes centro vadovas ieško galimybių nuvalyti tuos piešinius. Su bet kuo jų nenutrinsi, nes negalima subjauroti senų plytų“, – pasakojo politikas.

Paklaustas, ar nemano, jog už kiekvieną, kad ir mažą piešinuką skiriant baudas pastatų savininkams vykdomas savotiškas jų teroras, V.Čepas nedrįso to taip įvardyti.

„Viešosios tvarkos skyrius dirba savo darbą. O kiek kartų paveldosaugininkai yra baudę meriją? Daug. Ne valdininkai terorizuoja pastatų savininkus, o grafičių piešėjai. Bėda ir ta, kad žmonės nesivargina rašyti pareiškimų policijai, tiesiog nemato prasmės“, – dėstė jis.