Lietuvoje

2012.07.28 15:48

Oninių šventėje prisimintos senosios rugiapjūtės tradicijos

Jūratė Anilionytė, LRT Televizijos laida „Panorama“2012.07.28 15:48

Liaudies muziejuje Rumšiškėse pasveikintos Onos ir prisimintos rugiapjūtės tradicijos. Kai kurios Onos sako, savo vardo nemėgstančios, tad ir vardinių nešvenčiančios. 

Liaudies muziejuje Rumšiškėse pasveikintos Onos ir prisimintos rugiapjūtės tradicijos. Kai kurios Onos sako, savo vardo nemėgstančios, tad ir vardinių nešvenčiančios.

Oninės Lietuvoje švenčiamos liepos 26-ąją. Kaune trys dešimtys Onų įkūrė draugiją ir nutarė kreiptis į Seimą, kad Oninės būtų paskelbtos poilsio diena. 

Pačios Onos savo bendravardžių dabar sako sutinkančios retai.

„Man šitą vardą davė mama, o tėvelis nenorėjo. Ir pačiai nelabai, nes tik trijų raidžių vardas, per prastas“, – teigė Ona Miliukienė.

„Mano mamytė – Ona, mano močiutė – Ona ir dabar anūkė – irgi Aistė Ona. Išlaikome tokią tradiciją“, – sakė Ona Lasienė.

„Dabar vardas patinka. Kai į mokyklą ėjau, gal buvo nelabai. Dabar tai jau apsipratau“, – tvirtino Ona Pūrienė.

Per Onines duona kepama iš naujo derliaus grūdų, tad sakoma: „Šventa Ona – gera žmona, aptepa duoną su Smetona“ arba „Ateina Onutė su šventa duonute“.

„Apie Onines jau pasikasa šviežių bulvių, jau karvės ėda sočiai atolo, daug pieno, sūrių, sviesto, sočiai valgyti yra. O šiaip rugiapjūtei išlaiko skilandį, kad būtų sočiau, tvirčiau, ypač vyrams, kurie kerta rugius“, – pasakojo muziejininkė Janina Samulionytė.

Oninės laikomos ir rugiapjūtės pabaiga. Anot muziejininkų, darbo įrankiai Lietuvos regionuose labai skirtingi – aukštaitis gali ir nemokėti su dzūko dalgiu darbuotis. Kol rugius kirsdavo pjautuvais, tai buvo moterų darbas. Vyrai rišdavo pėdas.

„Taip ir sakydavo, kad moterims yra lengviau kirsti, nes jos mažesnės, jos pripratusios lankstytis. Moterys netgi pirmą dieną pirmą saują rugių supjovę aplink pusiaują persirišdavo, kad, kaip sakant, nugara atlaikytų“, – kalbėjo muziejininkė Sigita Žukauskaitė.

Pasak etnologo Liberto Klimkos, po Oninių dienelės – trumpyn, darbeliai – mažyn. Palyginti su Joninėmis, diena jau sutrumpėjusi maždaug valandą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.