Lietuvoje

2013.10.31 16:35

Po premjero raginimo VSD kreipėsi į prokuratūrą

ELTA2013.10.31 16:35

Valstybės saugumo departamentas (VSD) dėl galimai neteisėto informacijos apie planuojamas informacines atakas prieš Lietuvą ir aukščiausius šalies vadovus atskleidimo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) dėl galimai neteisėto informacijos apie planuojamas informacines atakas prieš Lietuvą ir aukščiausius šalies vadovus atskleidimo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

VSD informuoja ketvirtadienį Prezidentūrai, Seimui, Vyriausybei ir Užsienio reikalų ministerijai perdavęs raštą, kuriame buvo pateikta informacija, sudaranti Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį.

Anot VSD išplatinto pranešimo, tą pačią dieną žiniasklaidoje buvo pradėta viešinti informacija, pateikiant nuorodą į VSD raštą.

VSD, manydamas, kad gali būti neteisėto informacijos atskleidimo požymių, kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, prašydamas organizuoti ikiteisminį tyrimą.

Anksčiau ketvirtadienį premjeras Algirdas Butkevičius sakė, kad atsakingos tarnybos turėtų išsiaiškinti, kas nutekino slaptą informaciją apie galimai rengiamas dezinformacines atakas prieš Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę ir kitus šalies vadovus.

„Aš esu susipažinęs su slapta informacija, bet aš negaliu jos viešinti“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Paklaustas, ar ši informacija, jo vertinimu, yra pagrįsta, Vyriausybės vadovas patarė: „Jūs paklauskite VSD vadovo. Aš manau, kad dabar turėtų tam tikros tarnybos išsiaiškinti, kas vis dėlto šitą informaciją nutekino“, – teigė A. Butkevičius.

Vyriausybės vadovas nesiėmė atsakyti, ar Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje kalbama apie valdančiosios koalicijos partnerę Lietuvos lenkų rinkimų akciją (LLRA). „Negaliu komentuoti“, – tvirtino premjeras.

A. Butkevičius patarė elgtis „solidžiai, garbingai, ir tada su mumis irgi visi taip pat elgtųsi“.

„Aš siūlyčiau su visomis kaimyninėms šalimis palaikyti gerus ekonominius ir diplomatinius santykius, tą, ką daro kitos šalys“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė irgi nesiėmė žurnalistams komentuoti galimai rengiamų dezinformacinių atakų prieš valstybės vadovus.

„Premjeras labai aiškiai pasakė, kad tai yra informacija su atitinkamu grifu, ir jūs neprievartaukite mūsų pažeisti įstatymus ir Konstituciją. Mes kiekvienas gauname informaciją, ją skaitome įstatymų nustatyta tvarka ir gerai žinote, kad jos komentuoti negalime“, – aiškino L. Graužinienė.

Seimo vadovė pridūrė, kad už slaptos informacijos nutekinimą yra numatyta labai griežta atsakomybė.

VSD generalinio direktoriaus Gedimino Grinos duomenimis, artimiausiu metu Lietuvoje gali intensyvėti informacinės atakos prieš aukščiausius Lietuvos pareigūnus.

Pasak jo, bet kuris iš pareigūnų gali būti taikinys.

Žiniasklaidos teigimu, VSD perspėjo, kad Rusija galimai rengia naujas informacines atakas – valstybės vadovai ir dalis parlamentarų informuoti, kad artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kitus aukštus šalies pareigūnus.

Lietuvos vadovams, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetams pateiktoje informacijoje VSD pranešė, kad tokį Rusijos specialiųjų tarnybų veikimą lemia Kremliaus pasipiktinimas Lietuvos užsienio ir energetikos politika, pirmininkavimo ES Tarybai tikslai, ypač Rytų partnerystės programos įgyvendinimas.