Lietuvoje

2013.10.31 15:05

„Istorijos detektyvai“: kokias paslaptis slepia Gedimino sapnas?

2013.10.31 15:05

Kiekvienas lietuvis puikiai žino Gedimino sapno legendą – didysis kunigaikštis medžiojo, pasiliko nakvoti miške, susapnavo sapną, kuriame garsiai staugė geležinis vilkas.

Kiekvienas lietuvis puikiai žino Gedimino sapno legendą – didysis kunigaikštis medžiojo, pasiliko nakvoti miške, susapnavo sapną, kuriame garsiai staugė geležinis vilkas. Žynys Lizdeika išaiškino taip: čia stovės miestas, apie kurį eis didelis garsas po visą pasaulį. Kiekvienas galvoja, kad tai tik graži legenda. Tačiau smarkiai klysta. Joje yra užšifruoti tikri istoriniai faktai.

Šios legendos šifro rakto ir ieškos Virginijus Savukynas kartu su vienu geriausių Lietuvos archeologų Gediminu Vaitkevičiumi LRT televizijos laidoje „Istorijos detektyvai“.

Gedimino Vaitkevičiaus Vilniaus miesto įkūrimo rekonstrukcija yra revoliucinė. Ji pateikia visai kitą Vilniaus miesto atsiradimo vaizdą. Vilnius – tai ne savaime išaugęs centras. Vilnius gimė iš didžiojo kunigaikščio valios. Vilnius – tai Lietuvos valstybės kūrimo įrankis. 

Tačiau kas gi įkūrė Vilniaus miestą? Mindaugas? Ar čia galėjo būti jo sostinė? Ar galėjo būti katedra, kurioje buvo karūnuotas Mindaugas? Taip teigiama kai kuriuose istorijos vadovėliuose, iš kurių mokosi Lietuvos moksleiviai. Tačiau ar dabartiniai tyrimai tai patvirtina?

O jei ne Mindaugas, tai kuris didysis kunigaikštis padėjo pamatus Vilniaus miestui? Kaip buvo kuriamas šis miestas? Kuo jo istorija panaši į Jungtinių Amerikos Valstijų istoriją? Kodėl Vilnius buvo baltų Amerika? Ir kokias pamokas dabartiniai politikai gali išmokti iš mūsų kunigaikščių?

„Istorijos detektyvai” – šeštadienį, 15.00 val., per LRT televiziją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.