Lietuvoje

2013.10.31 20:39

VSD: Rusija rengia puolimą prieš Lietuvos vadovus (papildyta)

BNS, DELFI.lt2013.10.31 20:39

Valstybės saugumo departamentas (VSD) perspėjo, kad Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas – valstybės vadovai ir dalis parlamentarų informuoti, kad artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kitus aukštus šalies pareigūnus. Tai patvirtino VSD direktorius Gediminas Grina.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) perspėjo, kad Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas – valstybės vadovai ir dalis parlamentarų informuoti, kad artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kitus aukštus šalies pareigūnus. Tai patvirtino VSD direktorius Gediminas Grina.

Lietuvos vadovams, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Seimo Užsienio reikalų komitetams pateiktoje informacijoje VSD pranešė, kad tokį Rusijos specialiųjų tarnybų veikimą lemia Kremliaus pasipiktinimas Lietuvos užsienio ir energetikos politika, pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai tikslai, ypač Rytų partnerystės programos įgyvendinimas.

VSD pateiktoje informacijoje, kurią matė BNS, nurodoma, kad planuojamos aktyvios veikimo priemonės prieš Lietuvą inicijuojamos ir koordinuojamos Rusijos prezidento administracijoje.

„Atakų ne tik kad bus, bet jos ir vyksta. Pagal mūsų tyrimus duomenis, jos gali intensyvėti“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime kalbėjusį G. Griną cituoja DELFI.lt.

„Bet kuris iš pareigūnų gali būti taikinys. (...) Gali būti ir premjeras, visi“, – į klausimą, ar vienas atakų taikinių – prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsakė G. Grina.

Pasak jo, VSD nuolat rašo pažymas apie pirmininkavimo metu ES iškylančias grėsmes.

„Taip, kaip mes norime, kad pirmininkavimas sėkmingai eitųsi, yra kitos jėgos, kurios galbūt nelabai to nori. (...) Artėja tam tikri įvykiai, tarkime, viršūnių susitikimas Vilniuje, paprastai prieš įvykius situacija yra eskaluojama“, – kalbėjo G. Grina.

Klausiamas, ar galimos provokacijos būtent iš Rusijos, VSD vadovas vengė nurodyti konkrečias valstybes, tačiau, pasak jo, „visi patys puikiai supranta“.

G. Grina sako, kad paprastai tokio tipo informacinės atakos vykdomos per žiniasklaidos priemones tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Daugiausia tai reiškiasi bet kokių vadovybės sprendimų kritika. „Tai standartinio pobūdžio propaganda, netgi, sakyčiau, demagogija“, – aiškino G. Grina.

Atsiras „archyvinių duomenų“ apie D. Grybauskaitę

Rusijos prezidento administracijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio šalimis valdybos Visuomeninių procesų analizės departamento Baltijos šalių skyrius, kaip teigia VSD, jau artimiausiu metu planuoja paskleisti Lietuvos prezidentę neva diskredituojančios informacijos, „atrandant“ Rusijos archyvuose esą naujų duomenų apie jos biografiją.

Anot VSD, Rusijos specialiosioms tarnyboms pavesta aktyviai naršyti Rusijos archyvuose renkant kompromituojančią informaciją apie aukštas pareigas užimančius buvusios SSRS valstybių pareigūnus, siekiant daryti jiems poveikį.

Šios aktyvios informacinės atakos taikiniu, kaip teigia VSD, gali tapti ir kiti aukšti Lietuvos pareigūnai.

Šiam Rusijos prezidento administracijos valdybos departamentui vadovauja J. Umerenkovas, ne kartą lankęsis Lietuvoje, dalyvavęs Lietuvos liaudies partijos suvažiavime. Valdybos darbuotojas saugumo agentas V.Smirnovas, VSD teigimu, naudojęs mokslininko priedangą, iki praeitų metų pabaigos reguliariai lankėsi Lietuvoje ir turėjo daug kontaktų su Lietuvos politikais, žurnalistais ir politologais. Šiuo metu V.Smirnovas įtraukas į asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą, sąrašą, teigiama VSD informacijoje.

Anot Lietuvos žvalgybininkų, Rusijos naudojami metodai šių atakų metu būtų įprastiniai – dezinformacija ir kompromitavimas, atskleidžiant sufalsifikuotus esą Rusijos Valstybiniame archyve aptiktus dokumentus, skelbiant „atrastų“ naujų liudininkų parodymus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.