Lietuvoje

2012.07.28 09:34

Olimpiadą gavo visam gyvenimui

Kai penktadienio vakarą vyko olimpinių žaidynių Londone atidarymo iškilmės, dar viena Olimpiada ilsėjosi savo sode Vilniaus pakraštyje. Kita Olimpiada buvo palinkusi prie siuvamosios mašinos, trečia – parsinešusi iš miško voveraičių ruošė vakarienę. 

Kai penktadienio vakarą vyko olimpinių žaidynių Londone atidarymo iškilmės, dar viena Olimpiada ilsėjosi savo sode Vilniaus pakraštyje. Kita Olimpiada buvo palinkusi prie siuvamosios mašinos, trečia – parsinešusi iš miško voveraičių ruošė vakarienę.

Kelios vilnietės nuolat girdi žodį, reiškiantį svarbiausias tarptautines sporto varžybas, nors su jomis nėra niekuo susijusios. Tiesiog jų vardas yra Olimpiada.

Moterų, kurių vardas Olimpiada, sostinėje galima suskaičiuoti rankos pirštais. Visos jos – toli nuo sporto. Tad kodėl tėvai suteikė tokį ausiai neįprastą vardą?

Pavadino senelės garbei

Vasarą sodo name Salininkuose leidžianti Olimpiada Sinkevič tik pokalbio pabaigoje nedrąsiai prasitarė, kad mokykloje neblogai sekėsi žaisti krepšinį. Jai net buvo prognozuojama vieta rinktinėje, bet vilnietė pradėjo studijas Vilniaus universitete ir sportą teko pamiršti.

Tarptautinės teisės ir verslo aukštosios mokyklos dėstytojos O. Sinkevič vardas – toks pat kaip ir senelės. Tėvas ją taip pavadino savo motinos garbei.

Pedagogė niekada tėvų nepaklausė, kodėl jų giminėje populiarus šis vardas. Bet jai įstrigo tai, kad princesė, vardu Olimpiada, buvo garsiausio senojo pasaulio užkariautojo Aleksandro Makedoniečio motina.

„Vadinasi, ne vien tik su sportu šis vardas yra susijęs“, – šypsojosi moteris.

Ji neatmetė, kad taip vaikus vadindavo turtingesnės šeimos. Jos tėvų šaknys – iš Sibiro. Bet už Novosibirsko gyvenusi šeima sovietmečiu iš pradžių buvo ištremta į Ukrainą, paskui – į Kazachstaną.

Klasės žurnaluose – Ala

O. Sinkevič negirdėjusi, kad giminėje būtų daugiau retų vardų. Tėvo vardas buvo Vasilijus, senelio – Matvejus.

Kai mokėsi mokykloje, O. Sinkevič atrodė keista, kad mokytojai vietoj jos vardo klasės žurnaluose įrašydavo „Ala“. Tik mokyklos baigimo atestate įrašyta „Olimpiada“.

„Nepasakysi, kad toks vardas buvo uždraustas. Gal mokytojai taip taupydavo vietą“, – spėjo moteris.

Dabar kolegės pedagogės ją kartais šaukia Ala, o kartais – Olia. Kai kurie kaimynai vilnietės vardą trumpina ir vadina Olimpija, kiti ištaria visą – Olimpiada. O. Sinkevič pripratusi prie visų variantų.

O vyras Henrikas dažniausiai į ją kreipiasi Olimpiada.

Vyras – buvęs treneris

Vasarą O. Sinkevič su vyru leidžia sode Salininkuose. Sutuoktinis dieną ir naktį gali praleisti prie televizoriaus žiūrėdamas sporto varžybas, mat jis – buvęs Lietuvos plento dviratininkų rinktinės treneris.

Ne, olimpiadoje H. Sinkevičius nebuvęs. Rinktinę jis treniravo 1987–1990 metais. Atkūrus nepriklausomybę sumažėjo finansavimas, dviratininkams tai nebuvo patys geriausi laikai.

H. Sinkevičius labiausiai mėgsta žiūrėti lengvosios atletikos varžybas. Bet per olimpiadą jis nebus labai išrankus – ką rodys per televizorių, tą ir žiūrės.

Gimė olimpiniais metais

Olimpiada Jevsejeva gali atsakyti į klausimą, kodėl tėvai jai suteikė tokį retą vardą.

Brolių gatvėje gyvenanti vilnietė gimė 1952-aisiais. Tais metais Helsinkyje (Suomija) vyko XV olimpinės žaidynės. O. Jevsejevos tėvai – iš Rusijos, nors ji pasaulį išvydo Švenčionyse.

„Tuo metu vaikus pavadindavo vardais, kurių dabar niekas nesuteikia. Pavyzdžiui, pažįstu Vladleną. Tėvas pasakojo, kad iš pradžių Olimpiados vardo nenorėjo registruoti, bet paskui sutiko“, – prisiminė moteris.

Kad būtų trumpiau, ją ir vaikystėje, ir dabar visi šaukia Olia. Sportu moteris nesidomi.

Šaukia tik tėvavardžiu

Iš Baltarusijos kilusi Olimpiada Žitkevič taip pat tikino, kad tokius vardus vaikams prieš karą suteikdavo turtingiau gyvenusios šeimos. Kaimuose prie Naručiaus buvo bent trys Olimpiados.

O. Žitkevič – iš daugiavaikės šeimos, bet brolių ir seserų vardai yra įprasti: Jelena, Vasilijus, Lidija. Skurdas ją prieš šešiasdešimt metų atvijo į Vilnių, moteris iš pradžių buvo namų šeimininkė, paskui dirbo tuometėje Kuro aparatūros gamykloje.

Vilniuje O. Žitkevič ištekėjo už kraštiečio, kuris jau miręs. Jis buvo iš Naručiaus.

87 metų pensininkės iš Žirmūnų gatvės niekas vardu nešaukia. Ją vadina arba tėvavardžiu – Andrejevna, arba pavarde. Kartą net gydytoja garsiai nusistebėjo, kodėl jos pacientės toks retas vardas.

O. Žitkevič girdėjusi, kad vieno anūko auklėtoja vaikų darželyje yra Olimpiada.

„Sporto olimpiadomis niekada nesidomėjau. Man vien savo vardas įkyrėjo”, – mostelėjo ranka moteris.

Ji nekantravo, kada galės važiuoti pas sūnų į vasarnamį prie Rudaminos. Ten miškuose – ir avietės, ir voveraitės.

Visas dėmesys – plaukimui

Tuskulėnų gatvės gyventojos vardas asmens dokumentuose įrašytas kitaip nei kitų moterų – Olimpijada Avdejeva. Į tai dėmesį dar mokykloje atkreipė pedagogai.  Tačiau netrukus pensininke tapsianti O. Avdejeva taip ir neprisiruošė pataisyti savo vardo rašybos.

„Žinau, kad tos „j“ nereikia. Bet kaip įrašė dokumentuose tėvai, tegu taip ir lieka. Visus juos pakeisti daug pinigų ir laiko reikia“, – aiškino O. Avdejeva.

Ji pripažino, kad dėl vardo rašybos buvo kilę problemų. Kartą net notarė suklydo, vėliau sutartį teko perrašyti.

Moteris žiūrėsianti olimpiados atidarymą, galbūt plaukimo varžybas. Kitos sporto šakos jos nedomina.

„Man komandinių sporto šakų varžybos – neįdomios. Patinka tos, kur išryškėja sportininko pasirengimas, jėga ir valia. Plaukimas yra būtent toks. O krepšinis, dėl kurio dauguma svaigsta, tuo pasigirti negali. Ten, jeigu esi silpnesnis, gali komandos draugui ir už nugaros pastovėti. Medalį vis tiek gausi“, – svarstė O. Avdejeva.

Nepatinka, kai palygina

„Girdėjau, kad Londone vyks olimpinės žaidynės, bet per televizorių jų nežiūrėsiu. Esu sena moteris, sportu visiškai nesidomiu“, – prisipažino Olimpiada German.

Architektų gatvėje gyvenanti pensininkė nežinanti, kodėl jai tėvai išrinko tokį vardą. Moteris paskubėjo baigti pokalbį sakydama, kad jai vardo lyginimas su olimpinėmis žaidynėmis nelabai patinka.

Ištakos – antikinėje Graikijoje

Olimpiada – tarptautinės sporto šakų varžybos, vykstančios kas ketverius metus.

Olimpiados ištakos – antikinėje Graikijoje, o XIX amžiaus pabaigoje žaidynes atgaivino prancūzas Pierre`as de Coubertinas.

Atgaivintos vasaros olimpinės žaidynės vyksta nuo 1896-ųjų, išskyrus metus, kai vyko pasauliniai karai. Pastarosios žaidynės vyko 2008 metais Pekine (Kinija).

Nuo 1924 metų rengiamos žiemos sporto olimpinės žaidynės. Iš pradžių jos buvo rengiamos tais pačiais metais kaip ir vasaros, bet nuo 1994-ųjų jos vyksta praėjus dvejiems metams po vasaros žaidynių.