Lietuvoje

2013.10.30 08:37

Valstybės kontrolierė dėl esą „nemoralaus elgesio“ susitinka su Seimo valdyba

Paulius Šironas, LRT Radijo naujienų tarnyba, LRT.lt2013.10.30 08:37

Dėl siekio per teismą atgauti sumažintą atlyginimą Seimo valdyba trečiadienį į posėdį kviečiasi valstybės kontrolierę Giedrę Švedienę.

Dėl siekio per teismą atgauti sumažintą atlyginimą Seimo valdyba trečiadienį į posėdį kviečiasi valstybės kontrolierę Giedrę Švedienę.

Kviestis kontrolierę praėjusią savaitę nusprendė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, sulaukusi tokio siūlymo iš valdybos narių. Ji kontrolierės elgesį pavadino neetišku ir nemoraliu.

Antradienį Valstybės kontrolėje lankėsi už parlamentinę kontrolę atsakingas Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis. Pasak parlamentaro, jis domėjosi, „kokie buvo motyvai kreipiantis į teismą dėl, kaip manoma, neteisėtai sumažintų atlyginimų valstybės pareigūnams“.

Pranešime teigiama, kad valstybės kontrolierė paaiškino, jog įgyvendinant Konstitucinio Teismo nutartį ir Vyriausybei atstačius atlyginimus valstybės tarnautojams, „išryškėjo akivaizdus mokėjimo už darbą proporcingumo ir teisingumo principų pažeidimas“.

Pranešime teigiama, kad atstačius atlyginimus valstybės tarnautojams, Valstybės kontrolėje susidarė tokios apmokėjimo už darbą proporcijos, kai mažesnę atsakomybę turinčių ir siauresnes funkcijas vykdančių valstybės tarnautojų darbo užmokestis yra 22–30 proc. didesnis už įstaigai vadovaujančių valstybės pareigūnų darbo užmokestį.

Teigiama, jog šiuo metu valstybės kontrolieriaus alga prilygsta departamento direktoriaus pavaduotojo atlyginimui, o kontrolieriaus pavaduotojų atlyginimai yra skyrių vedėjų dydžio. Panašios disproporcijos atlyginimų sistemoje atsirado visose įstaigose, kurioms vadovauja valstybės pareigūnai.

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) yra gavęs per tūkstantį valstybės tarnautojų ir teisėjų skundų dėl per krizę sumažintų algų. Skundais prašoma priteisti iš Lietuvos valstybės nuo 2009 metų susidariusį nesumokėtą darbo užmokesčio skirtumą.

Konstitucinis Teismas yra pareiškęs, kad atlyginimai teisėjams ir valstybės tarnautojams sumažinti neproporcingai, taigi ir neteisėtai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.