Lietuvoje

2013.10.28 17:25

A. Beliackiui siūloma skirti Laisvės premiją

BNS 2013.10.28 17:25

Baltarusijoje kalinamam kovotojui už žmogaus teises Alesiui Beliackiui siūloma skirti Laisvės premiją.

Baltarusijoje kalinamam kovotojui už žmogaus teises Alesiui Beliackiui siūloma skirti Laisvės premiją.

Tokį siūlymą Laisvės premijų komisijai teikia Piliečių gynybos paramos fondas ir Gudų kultūros draugija Lietuvoje.

„Narsi ir nuosekli Alesiaus Beliackio pozicija ginant žmogaus teises Baltarusijoje daug kartų įvertinta visame pasaulyje jam įteikiant įvairius apdovanojimus“, – pažymi minėtos organizacijos.

Taip pat pabrėžiama, kad Baltarusijos žmogaus teisių organizacija „Vesna“, kuriai nuo 1996 metų pirmininkauja A. Beliackis, yra viena pagrindinių žmogaus teisių gynimo organizacijų Baltarusijoje, teikiančių teisinę ir kitą pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo politinių represijų, ir jų šeimoms.

Teikiamame A. Beliackio veiklos aprašyme sakoma, kad nuo 1988 metų jis daugiau nei 20 kartų buvo sulaikytas dėl politinės ir pilietinės visuomeninės veiklos.

Po to, kai A. Beliackis Minske buvo sulaikytas 2011 metų rugpjūčio pradžioje, jis nuteistas kalėti 4,5 metų griežto režimo pataisos kolonijoje, nes buvo pripažintas kaltu nesumokėjęs mokesčių už lėšas, laikytas užsienio bankų sąskaitose. A. Beliackis šias lėšas planavo naudoti pagalbai nukentėjusiems nuo represijų, tačiau negalėjo oficialiai įregistruoti savo organizacijos Baltarusijoje.

Duomenis apie A. Beliackio sąskaitas Minskui perdavė Lenkijos prokuratūra ir Lietuvos Teisingumo ministerija. Vilnius ir Varšuva vėliau šį žingsnį pripažino klaida ir atsiprašė A.Beliackio artimųjų.

Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Laisvės premiją Lietuvos Seimas įsteigė 2011 metų rugsėjo 15 dieną, priimdamas specialų įstatymą. Premija siekia 5 tūkst. eurų (17,25 tūkst. litų).

Pirmoji – 2011-ųjų Laisvės premija buvo skirta aktyviam kovotojui už laisvę ir demokratiją, žmogaus teisių gynėjui, Rusijos disidentui Sergejui Kovaliovui. 2012-ųjų premija atiteko buvusiam sovietinio režimo disidentui, Laisvės lygos vadovui Antanui Terleckui.