Lietuvoje

2013.10.25 14:51

Klaipėdoje svėrė moksleivių kuprines

LRT.lt2013.10.25 14:51

Kas penktas Klaipėdos moksleivis skundžiasi per sunkia kuprine, o pasvėrus moksleivius ir jų kuprines, paaiškėjo, kad labai sunkias kuprines su savim nešiojasi kas dešimtas uostamiesčio 1−6 klasių moksleivis.

Kas penktas Klaipėdos moksleivis skundžiasi per sunkia kuprine, o pasvėrus moksleivius ir jų  kuprines, paaiškėjo, kad labai sunkias kuprines su savim nešiojasi kas dešimtas uostamiesčio 1−6 klasių moksleivis.

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras kuprinių svėrimo akciją bendrojo lavinimo mokyklose vykdė rugsėjo mėnesį. Akcijos metu buvo pasverti 1−6 klasių mokiniai ir jų kuprinės, joje dalyvavo 7 183 mokiniai, rašoma pranešime spaudai.

„Akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir tėvų dėmesį į mokyklinių kuprinių svorį, turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Sunkesnės nei 10 procentų vaiko svorio kuprinės nešiojimas gali sukelti nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną. Tendencijos Klaipėdoje išlieka panašios kaip ir pernai – labai sunkias kuprines nešiojasi kas vienuoliktas 1−6 klasių uostamiesčio moksleivis“, – apie akciją pasakojo Dainora Bielskytė, Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro specialistė.

Akcijos metu pasvėrus mokinius ir jų kuprines paaiškėjo, kad kas antro (52,7 proc.) 1−6 klasės mokinio kuprinės svoris yra optimalus, t. y. sudaro iki 10 proc. vaiko svorio.

Beveik kas dešimto (9 proc.) akcijoje dalyvavusio mokinio kuprinė buvo labai sunki, t. y. viršijo 15 proc. vaiko svorio.

Siekiant įvertinti mokinių nuomonę apie kuprinių svorį, buvo vaikų klausiama „ar tau kuprinė yra sunki?“. Beveik kas penktas (18,6 proc.) mokinys atsakė, kad jo kuprinė yra per sunki, jų didžiausia dalis buvo tarp šeštokų (22,9 proc.).

Rekomendacijos, kurios skirtos vaikams ir jų tėveliams:

• Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

• Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1 kg.

• Optimalaus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės.

• Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno masės.

• Kuprinės rankena turi tilpti vaiko delne, diržai reguliuojami, nesmukti ir neveržti. Diržų plotis 3,5−8 cm.

• Diržus visada reikia užsidėti ant abiejų pečių.

• Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.

• Sunkiausius daiktus reikia dėti į kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

• Daiktus reikia susidėti taip, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.

• Kasdien reikia prižiūrėti kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.