Lietuvoje

2013.10.25 14:42

KAM padėjo parašus dėl trijų straigtasparnių pirkimo

BNS2013.10.25 14:42

Krašto apsaugos ministerija penktadienį pasirašė 180 mln. litų vertės sutartį su Europos aeronautikos gynybos ir kosmoso kompanijos EADS valdoma įmone „Eurocopter“ dėl trijų sraigtasparnių AS 365 „Dauphin“ pirkimo. Pasak krašto apsaugos viceministro Marijaus Veličkos, visi sraigtasparniai Lietuvą pasieks 2015 metais.

Krašto apsaugos ministerija penktadienį pasirašė 180 mln. litų vertės sutartį su Europos aeronautikos gynybos ir kosmoso kompanijos EADS valdoma įmone „Eurocopter“ dėl trijų sraigtasparnių AS 365 „Dauphin“ pirkimo. Pasak krašto apsaugos viceministro Marijaus Veličkos, visi sraigtasparniai Lietuvą pasieks 2015 metais.

Sutartį pasirašė KAM Pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius brigados generolas Gintautas Zenkevičius ir bendrovės „Eurocopter“ pardavimų Šiaurės Vakarų ir Vakarų regione vadovas Didieras Parasme.

„Pirmas sraigtasparnis turėtų būti iki 2015 metų, o likę iki 2015 metų rugsėjo“, – penktadienį po sutarties pasirašymo sakė M. Velička.

Anot jo, pirmojo sraigtasparnio finansavimas užtikrintas iš 2007–2013 metų ES finansinės perspektyvos, o likusiems finansavimo šaltiniai dar ieškomi.

„Šiuo metu pirmas yra iš 2007–2013 metų (ES finansinės perspektyvos – red.), jo finansavimas yra užtikrintas. Sekantys bus planuojami iš 2014–2020 metų (ES finansinės perspektyvos – red.), jei tokia galimybė bus. Jeigu tokios galimybės nebus, Krašto apsaugos ministerija prisiima atsakomybę sau rasti lėšų ir finansuoti ją iš savo biudžeto. [...] Renovacijos lėšos šitiems sraigtasparniams nėra panaudotos, Vyriausybė įvertinusi ES lėšų įsisavinimo planus iš daugelio minsiterijų, iš daugelio kąsnelių surinko šią sumą“, – sakė viceministras.

Jis tikino, kad sraigtasparnių kainos atitinka rinkos kainas, o už 180 mln. litų sumą Lietuva taip pat gauna ir pilotų bei techninio personalo apmokymus bei trejų metų garantinį laikotarpį.

Anot viceministro, kad sraigtasparniai bus naudojami aplinkos stebėjimui ir gelbėjimo misijoms.

„Sraigtasparniai bus naudojami aplinkos apsaugos monitoringo misijoje ir paieškai, ir gelbėjimo operacijoms vykdyti. Tai leis mums pereiti nuo dabar naudojamų rusiškų sraigtasparnių Mi–8 prie vakarietiškos platformos ir tai iš tikrųjų yra pasekmė to, kad iki 2015 metų baigiasi dabar mūsų naudojamų sraigtasparnių resursas, tad šis žingsnis užtikrina Lietuvos kaip valstybės įsipareigojimų vykdymą“, – teigė M. Velička.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas–leitenantas Arvydas Pocius teigė, kad sraigtasparniai taip pat užtikrins sužeistųjų pergabenimą bei organų, skirtų transplantacijai, pervežimą.

Lietuvos karinėms oro pajėgų vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis teigė, kad norint aprūpinti du gelbėjimo postus, būtini trys sraigtasparniai.

„Sraigtasparnis nėra automobilis, jį netgi visiškai gerai veikiantį reikia statyti į angarą, atlikti reglamento darbus ir parengti tolimesniam skraidymui. Todėl norint aprūpinti du paieškos gelbėjimo postus, kiek mes turime vieną prie jūros Nemirsetoje, kitą Kaune, reikia trijų sraigtasparnių“, – aiškino E. Mažeikis.

Dabar Lietuvoje naudojami rusiški sraigtasparniai bus nurašyti 2015 metais.

„Eurocopter“ yra Prancūzijos, Vokietijos ir Ispanijos bendrovė, priklausanti vienai didžiausių pasaulio aeronautikos grupių EADS.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.