Lietuvoje

2012.07.27 08:41

Prekybos centrai rūpinasi daiktų spintelių saugumu, bet atsakomybės kratosi

Prekybos centruose pirkėjams siūloma krepšius ar rankines, ypač jei turima kitoje parduotuvėje pirktų prekių, palikti specialiose spintelėse. Tačiau virš jų kabo užrašas, kad parduotuvės administracija už paliktų daiktų saugumą neatsako. Nusprendus nerizikuoti savo daiktų saugumu, pirkėjai gali būti paprašyti parodyti savo rankinės turinį prie parduotuvės kasų. Anot prekybos centrų atstovų, klientai žino šią seniai galiojančią tvarką ir patys apsisprendžia, ar palikti daiktus spintelėje, ar neštis su savimi.

Prekybos centruose pirkėjams siūloma krepšius ar rankines, ypač jei turima kitoje parduotuvėje pirktų prekių, palikti specialiose spintelėse. Tačiau virš jų kabo užrašas, kad parduotuvės administracija už paliktų daiktų saugumą neatsako. Nusprendus nerizikuoti savo daiktų saugumu, pirkėjai gali būti paprašyti parodyti savo rankinės turinį prie parduotuvės kasų. Anot prekybos centrų atstovų, klientai žino šią seniai galiojančią tvarką ir patys apsisprendžia, ar palikti daiktus spintelėje, ar neštis su savimi.

LRT.lt kalbintas Sergejus sako, kad parduotuvių spintelėmis nesinaudoja, nes nepasitiki jų saugumu.

„Spintelėmis nesinaudoju, nes aš nešiojuosi tai dokumentus, tai kompiuterį, todėl tikrai nepasitikiu [spintelių] saugumu. Gali apvogti, nes spynos nėra sudėtingos. Yra užrašas, kad parduotuvė neatsako už daiktų saugumą, tai tuo labiau nepasitikiu. Aišku, jeigu turiu prekes, kurios panašios yra toje parduotuvėje, ir gali reikėti eiti aiškintis [su apsaugos darbuotojais], tai, be abejo, geriau juos palikti spintelėje“, – mano pašnekovas.

Kai kuriems pirkėjams nepatogumų sudaro ir tai, kad norint į prekybos centro spinteles sudėti daiktus ir juos užrakinti, reikia įmesti 50 centų.

„Spintelėmis nesinaudoju, nes nepatogu: kol atsirakini, kol užrakini. Galvoju, kad ten nesaugu, nes draugė vieną kartą gerą fotoaparatą ten pasidėjo, ir jis dingo“, – LRT.lt pasakojo Audronė.

Rūpinasi saugumu, bet neprisiima atsakomybės

Prekybos centro „Iki“ Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta tvirtina, kad parduotuvės administracija stengiasi, kad daiktų spintelės būtų saugomos.

„Stengiamės, kad daugelyje parduotuvių būtų galimybė stebėti vaizdo kameromis tą patalpos dalį, kurioje yra spintelės. Kiek yra įmanoma, pasirūpiname saugumu, tačiau negalime priimti visos atsakomybės.

Pats žmogus atėjęs į parduotuvę apsisprendžia, ar jis nori neštis tuos daiktus, kuriuos turi su savimi, ar jis juos įsideda į spintelę. Iš mūsų pusės, mes pasirūpiname, kad tos spintelės būtų maksimaliai saugios, ir esame atsirinkę partnerius, kurie teikia tas spinteles, kad raktai būtų unikalūs, kad jos būtų kokybiškos, jeigu sugenda spintelė, kad ji būtų operatyviai atnaujinta ir pan.“, – tvirtina V. Lopeta.

Kad prekybos centre daiktų spintelės yra saugios, tvirtina ir prekybos centro „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė.

„Mes siūlome kokybiškas rakinamas spinteles daiktams pasidėti. Kiekvieną dieną visose parduotuvėse spintelės ir jų užraktai patikrinami mūsų apsaugos darbuotojų. Pastaruoju metu parduotuvėse montuojamos naujos kartos spintelės su sudėtingesniu užrakinimu, kurį įveikti nėra paprasta“, – pasakoja O. Malaškevičienė.

Dažnai nesusipratimai kyla ne dėl saugumo, o dėl klientų išsiblaškymo

Prekybos centrų atstovai tvirtina, kad vagysčių iš spintelių pasitaiko gana retai, tačiau žmonės nemalonumų patiria, kai patys pamiršta pasiimti savo daiktus arba pameta spintelės raktus.

„Per pastaruosius metus vagysčių iš spintelių visose mūsų parduotuvėse pasitaikė vos kelios, vieną iš tų kartų klientas pats pametė raktą, kuriuo piktavaliai ir pasinaudojo“, – teigia prekybos centro „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene.

„Būna kartais, kad žmonės palieka daiktus, tarkim, įsideda į spintelę, nueina apsipirkti, užmiršta ir išeina. Tokiu atveju vakare spintelės yra patikrinamos, jeigu daiktai yra randami, dažniausiai jie yra saugomi tol, kol atsiranda tas žmogus, kuris juos paliko“, – sako V. Lopeta.

Prekybos centro „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė teigia, kad, sulaukus skundo dėl dingusio daikto,  rekomenduojama pirkėjams  kreiptis į policiją, o parduotuvė pagelbėtų ieškant vagies, pateiktų vaizdo medžiagą.

„Tačiau pastaruoju laiku apsaugos darbuotojai apskritai neprisimena atvejo, kad kažkas būtų dingę iš spintelių parduotuvės darbo metu. Kartais pirkėjai supainioja spinteles arba įdėję į vieną, užrakina kitą, palieka krepšį ir pamiršta keletui dienų ir pan. Ir nesusipratimai kyla ne dėl saugumo, o dėl pirkėjų išsiblaškymo“, – tvirtina R. Stanaitytė-Česnulienė.

Tikrina asmenis, sukėlusius įtarimą

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Kristina Grigaitė sako, kad vadovaujantis Asmens ir turto saugos įstatymu, apsaugos darbuotojas, vykdydamas asmens ir turto saugą, turi teisę sulaikyti įtariamą teisės pažeidėją, užkluptą darant administracinį teisės pažeidimą ar nusikalstamą veiką, susijusią su saugomu objektu. Sulaikytas asmuo nedelsiant turi būti perduotas policijai.

„Rimi“ viešųjų ryšių atstovė tvirtina, kad parodyti krepšius prašoma tikrai ne visų pirkėjų.

„Apsaugos darbuotojai tikrina asmenis, sukėlusius jiems įtarimą“, – sako R. Stanaitytė-Česnulienė.

Jai antrina ir prekybos centro „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene.

„Įeinančių į parduotuvę klientų krepšių mūsų apsaugos darbuotojai niekada netikrina, apsaugos darbuotojas gali paprašyti parodyti rankinės turinį tik tuomet, kai apsipirkęs klientas praeina kasas ir tik tais retais atvejais, kai kyla įtarimų, kad buvo vagiama“, – teigia O. Malaškevičienė.