Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Siūloma panaikinti priemokas sveikatos priežiūros įstaigose

ELTA2015.09.08 13:45

Siūloma panaikinti galimybę prisimokėti už tas paslaugas arba priemones, kurios yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Jeigu tokiam siūlymui bus pritarta, liks galimybė pasirinkti iš dviejų: arba rinktis priemonę, apmokamą iš PSDF, ir nieko papildomai nemokėti, arba rinktis brangesnį produktą ir susimokėti už jį visą kainą.

Siūloma panaikinti galimybę prisimokėti už tas paslaugas arba priemones, kurios yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Jeigu tokiam siūlymui bus pritarta, liks galimybė pasirinkti iš dviejų: arba rinktis priemonę, apmokamą iš PSDF, ir nieko papildomai nemokėti, arba rinktis brangesnį produktą ir susimokėti už jį visą kainą.

Šiuo metu situacija yra dvejopa, jeigu priemonės yra perkamos ligonių kasų centralizuotai, tai tada priedas už brangesnį produktą nėra kompensuojamas. Pavyzdžiui, tokia situacija yra su akių lęšiukais.

„Mano mamai dėl kataraktos teko keisti akies lęšiuką. Norėjome brangesnio nekompensuojamo produkto, tad prieš operaciją nuėjau į Akių klinikų vaistinę, nupirkau lęšiuką. Sumokėjau visą kainą“, – sakė naujienų agentūros ELTA pašnekovė ponia Jūratė.

Kitokia situacija yra su produktais, kurių ligonių kasos neperka centralizuotai, pavyzdžiui, dantų protezais. Tokiu atveju, jei pasirenki brangesnį dantų protezą, šiuo metu egzistuoja galimybė sumokėti tik skirtumą tarp tos kainos, kuri yra apmokama iš PSDF ir brangesnio produkto.

Su tokia situacija yra susidūrusi kita Eltos pašnekovė, ponia Eleonora, kurios vyrui reikia protezo.

„Tam, kad jį gautų, reikėjo nueiti pas Stomatologijos skyriaus vedėją ir užpildyti specialų prašymą, kuris buvo siunčiamas į ligonių kasas. Po dviejų mėnesių iš ligonių kasų gavome laišką, kuriuo buvome informuoti, kad pacientas įtrauktas į eilę, o kai jo eilė priartės, bus pranešta atskiru laišku“, – pasakojo p. Eleonora.

Pasak pašnekovės, iki to laiko pacientas gali kreiptis į specialistus ir tvarkytis dantis už savo pinigus. „Kai ateis eilė, jeigu kreipeisi pas protezuotoją, kuris turi sudaręs sutartį su ligonių kasomis, tau grąžins kompensuojamą sumą, kuri yra 1050 litų, nors pats už paslaugas galėjai sumokėti nors ir 5000 litų“, – sakė Eleonora.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad tokia praktika, kai gali prisimokėti už PSDF dengiamas priemones, neegzistuoja „niekur aplinkui – nei Skandinavijoje, nei Vokietijoje“.

„Ar tu turtingas, ar vargšas, žmogaus gydymas turi būti toks pats. Be to, Privalomasis sveikatos draudimas nėra individualių sąskaitų suma, iš kurių galima būtų pasidengti dalį kainos. Tai yra bendras biudžetas, kuris dengia vienodą gydymą visiems žmonėms“, – dėstė V. P. Andriukaitis.

Ministras pažymėjo, kad mokamos paslaugos išliks, tačiau jos, V. P. Andriukaičio įsitikinimu, turi būti mokamos iš žmogaus asmeninės sąskaitos į ligoninės kasą.

Valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas pažymėjo, kad už jokias kitas paslaugas, kurios nėra įtvirtintos mokamų paslaugų kainyne, pacientas primokėti neturėtų.

„Tačiau žinome atvejų, pas mus kreipiasi pacientai sakydami, kad iš jų reikalaujama tam tikrų priemonių, mes ištiriame atvejus, ir paprastai pinigai būna grąžinami. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad pacientai labai nenoriai rašo prašymus grąžinti pinigus“, – sakė A. Sasnauskas.

Tam, kad būtų įgyvendinti tokie pakeitimai, siūloma pakeisti Sveikatos sistemos įstatymo 49 straipsnį.

Jame yra trys sakiniai: Pirmajame sakoma, kad „valstybės laiduojama (nemokama) asmens sveikatos priežiūra Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigose teikiama nemokamai, už šios priežiūros paslaugas iš paciento negali būti reikalaujama papildomo mokesčio“.

Antrasis sakinys pažymi, kad „jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, tai jų kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų skirtumą jie apmoka patys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka“.

Trečiuoju įstatymo sakiniu teigiama, kad „jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jie apmoka patys.“

Įstatymo pakeitimu siūloma visai išbraukti antrąjį sakinį, o pirmojo ir trečiojo neliesti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.