Lietuvoje

2013.10.23 13:16

M. A. Pavilionienė: abortus draudžiantis įstatymas primena inkvizicinius laikus

BNS2013.10.23 13:16

Abortus draudžiantis įstatymas Lietuvos visuomenę sviedžia į inkvizicinių laikų sutemas, sako Seimo Žmogaus teisių komiteto narė socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė.

Abortus draudžiantis įstatymas Lietuvos visuomenę sviedžia į inkvizicinių laikų sutemas, sako Seimo Žmogaus teisių komiteto narė socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė.

„Projekto autoriai Lietuvoje dirbtinai sėja psichologinį smurtą prieš moterį, prieš moters ar sutuoktinių teisę planuoti gimdymus ir vaikų skaičių. (...) Įstatymas Lietuvos demokratinę visuomenę sviedžia į praeitį, inkvizicinių laikų sutemas“, – per Gyvybės apsaugos prenatalinėje fazėje įstatymo projekto klausymus sakė socialdemokratė.

M. A. Pavilionienė tvirtino, jog įstatymas yra inkviziciškas ir amoralus, nes jame iš viso neminimos moters teisės planuoti savo gyvenimą. Sakydama, jog minėtas įstatymo projektas yra inspiruotas Lietuvos katalikų bažnyčios, parlamentarė savo pasisakymą baigė, kad „Lietuva – ne Vatikanas ir niekada Vatikanu netaps“.

Tuo tarpu vienas projekto iniciatorių, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas Zbignevas Jedinskis pažymėjo, jog dabartinis teisinis reguliavimas neskatina nėštumą nutraukti nusprendusių moterų ieškoti kitos išeities.

„Dabartinis įstatymas neskatina žmonių ieškoti kitų išeičių, dabartinis įstatymas tarsi atleidžia nuo moralinės atsakomybės už negimusio kūdikio nužudymą“, – trečiadienį Gyvybės apsaugos prenatalinėje fazėje įstatymo projekto klausymuose sakė Z. Jedinskis.

Pasak jo, tos kitos išeitys būtų saugojimasis nuo nepageidaujamo nėštumo, o neplanuotai pastojus ir nenorint kūdikio – palikti jį vaikų gyvybės langeliuose, vaikų namuose.

„Dabartinis įstatymas leidžia pasirinkti paprasčiausią, žiauriausią kelią – negimusio vaiko nužudymą“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis pabrėžė, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo pradėjimo momento.

Seimo Žmogaus teisių komitetas trečiadienį surengė Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projekto klausymus. Projektui nepritarti siūlo Vyriausybė.

Vyriausybės išvadų projekte sakoma, kad pataisomis siaurinama moters teisė į privatų gyvenimą, be to, kyla abejonių, ar jos atitinka Konstitucinio Teismo doktriną, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos principus, Europos Žmogaus Teisių Teismo suformuotą jurisprudenciją.

Seimas po pateikimo yra pritaręs grupės parlamentarų, kurių dauguma - Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos narai, parengtam Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projektui.

Pagal projektą, nėštumą gydytojas galėtų nutraukti tik tuo atveju, jei nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba yra pagrįstų įtarimų, kad moteris pastojo dėl išžaginimo. Nutraukti nėštumą esant aukščiau minėtoms sąlygoms būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.

Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.

Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas svyruoja nuo 10 iki 18 savaičių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.