Lietuvoje

2015.09.08 13:45

NATO ir Rusijos gynybos ministrai aptars bendradarbiavimą saugumo srityje

BNS2015.09.08 13:45

Po ilgos pertraukos trečiadienį Briuselyje rengiamas NATO ir Rusijos gynybos ministrų susitikimas. Baltijos šalims neseniai sukritikavus bendras Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas prie jų sienų, per susitikimą ketinama aptarti ir skaidrumo klausimus.

Po ilgos pertraukos trečiadienį Briuselyje rengiamas NATO ir Rusijos gynybos ministrų susitikimas. Baltijos šalims neseniai sukritikavus bendras Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas prie jų sienų, per susitikimą ketinama aptarti ir skaidrumo klausimus.

Pernai lapkritį Rusijos gynybos ministru paskirtam Sergejui Šoigu tai bus pirmas susitikimas su NATO valstybių gynybos ministrais.

Susitikime dalyvausiantis Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sakė, kad NATO „norėtų matyti Rusiją kaip partnerę, sprendžiant įvairius saugumo klausimus“, tačiau pabrėžė, jog iš Maskvos tikimasi daugiau skaidrumo.

„Norėtume iš Rusijos tokio pat skaidrumo, kokį demonstruojame mes vykdydami pratybas“, – BNS sakė ministras.

Lietuvos pareigūnai teigia manantys, kad rugsėjį vykę bendri Rusijos ir Baltarusijos kariniai mokymai „Zapad 2013“ buvo gerokai platesni nei tik antiteroristinių veiksmų pratybos.

Estija tikina, kad Rusija apie pratybų mastą ir scenarijų pateikė neteisingus duomenis. Prieš susitikimą su Rusijos kolega Estijos gynybos ministras Urmas Reinsalu sakė neabejojantis, kad pratybos „Zapad“ buvo nukreiptos prieš Vakarus.

„Jie kalbėjo apie 12 tūkst. (karių), aš manau, kad tikrasis skaičius bent penkis kartus didesnis. O pratybų koncepcija nebuvo gynybinė, bet agresija Vakarų atžvilgiu. Jie naudoja raktines sistemas ir teigia, kad tai antiterorisitnės pratybos – šie dalykai neatitinka vienas kito“, – BNS sakė Estijos ministras.

Kita vertus, pasak J. Oleko, šį kartą skaidrumo buvo daugiau nei panašiose pratybose prieš ketverius metus.

„Ir NATO, ir Lietuva, ir Rusija tik išloštų, jei taptume skaidresniais ir tvirtesniais partneriais“, – susitikimo išvakarėse sakė ministras.

Jis paminėjo, kad NATO ir Rusija gana sėkmingai bendradarbiavo Afganistane.

NATO atstovė spaudai pirmadienį sakė, kad NATO buvo pakviesta stebėti dalį Rusijos ir Baltarusijos karinių pratybų „Zapad 2013“, kurios sukėlė susirūpinimą Baltijos šalyse, o Rusijos atstovų laukiama Baltijos šalyse ir Lenkijoje lapkritį vyksiančiose NATO pratybose „Steadfast Jazz“.

„Ar skaidrumo galėtų būti daugiau? Taip, galėtų. Manau, kad skaidrumas padeda didinti pasitikėjimą, ypač kai pasienyje pratybas rengia didelis kiekis ginkluotųjų pajėgų“, - BNS sakė Aljanso atstovė Oana Lungescu.

„Galime daugiau padaryti, didindami skaidrumą, ir aš manau, kad šis klausimas bus aptartas NATO šalių susitikime su Rusijos ministru“, – sakė ji.

Rusija ir Baltarusija skelbė, kad pratybose „Zapad“ rugsėjo mėnesį Rusijos Karaliaučiaus srityje ir Baltarusijoje turėjo dalyvauti keliolika tūkstančių karių.

Lapkričio 2–9 dienomis Lenkijoje ir Baltijos šalyse vyksiančiose „Steadfast Jazz“ pratybose dalyvaus 6 tūkst. NATO karių, įskaitant apie 300 Lietuvos karių.

Tai bus pirmosios NATO greitojo reagavimo pajėgų pratybos šiame regione.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.