Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuvos nesužavejo Vokietijos idėja grupuoti NATO šalis

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuva atsargiai pasveikino Vokietijos pasiūlymą NATO sukurti valstybių grupes, kuriose būtų telkiami atskiri kariniai pajėgumai.

Lietuva atsargiai pasveikino Vokietijos pasiūlymą NATO sukurti valstybių grupes, kuriose būtų telkiami atskiri kariniai pajėgumai.

Berlyno pasiūlymą, kad didesnės Aljanso šalys vadovautų giliau integruotoms grupėms, antradienį Briuselyje pirmą kartą aptarė NATO valstybių gynybos ministrai.

Susitikime dalyvavęs Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sakė, kad Lietuvai svarbu, jog tokie žingsniai būtų suderinti su NATO gynybos planais ir neapribotų nacionalinių poreikių.

„Sveikiname tai kaip vieną iš bandymų sustiprinti NATO pajėgumus (...) tik turime pasižiūrėti, kad nebūtų konflikto su kitomis iniciatyvomis ir nebūtų apriboti nacionaliniai poreikiai, taip pat, kad nesifragmentuotų visa organizacija“, – BNS po susitikimo Briuselyje sakė J. Olekas.

„Nauja iniciatyva neturėtų susikirsti su esamomis iniciatyvomis, pavyzdžiui, išmaniosios gynybos ir kitais pavyzdžiais, ir turėtų būti suderinta su NATO gynybos planais“, – teigė ministras.

Jo teigimu, Vokietijos pasiūlymo esmė yra „pajėgumų sugeneravimas kelių valstybių pajėgomis“, IR tikėtina, kad atskiroms grupėms vadovautų didesnės NATO šalys.

Vokietijos pasiūlymu siekiama padalyti brangių karinių sistemų finansavimo naštą NATO priklausančiose Europos šalyse, kurių dauguma pastaraisiais metais mažino gynybos biudžetus. JAV ne kartą ragino europiečius daugiau investuoti į gynybą.

Kritikai teigia, kad toks „susigrupavimas“ gali sumažinti valstybių suverenitetą, be to, baiminamasi, kad valstybės gali įgyti pernelyg siaurą specializaciją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.