Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Prezidentė: Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis

ELTA 2015.09.08 13:45

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį susitiko su Palestinos Prezidentu Mahmudu Abbasu.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį susitiko su Palestinos Prezidentu Mahmudu Abbasu.

Tai pirmasis dabartinio Palestinos vadovo vizitas Lietuvoje. Apsilankymo tikslas – aptarti Artimųjų Rytų taikos procesą su Europos Sąjungos (ES) Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos vadove. Prieš atvykdamas į Lietuvą, Palestinos vadovas susitiko su Romos Popiežiumi Pranciškumi ir Vokietijos Kanclere Angela Merkel.

Prezidentė pabrėžė, jog ES remia Palestinos ir Izraelio sprendimą sėsti prie taikos derybų stalo. Prieš kelerius metus nutrūkusios taikos derybos buvo atnaujintos šių metų rugpjūtį.

„Artimųjų Rytų taikos procesas turi tęstis. Taikos derybos yra vienintelis kelias užbaigti dešimtmečius trunkantį Palestinos ir Izraelio konfliktą. Abiem tautoms – tai istorinė galimybė užtikrinti taiką ir stabilumą regione. ES tvirtai remia taikų „dviejų valstybių“ sprendimą – šalia viena kitos darnoje sugyvenančias Izraelio ir Palestinos valstybes“, – sakė Prezidentė.

Pasak Lietuvos vadovės, abi pusės turi susilaikyti nuo veiksmų, kurie gali sugriauti sėkmingą taikos procesą. Prezidentė paragino Izraelį sustabdyti nausėdijų plėtrą okupuotose teritorijose – ES nepripažįsta nausėdijų Izraelio dalimi. Tokie Izraelio veiksmai kenkia taikos derybų eigai.

Lietuvos vadovė pažymėjo, jog ES yra pasirengusi iš esmės paremti visų susitarimų, kuriuos pasieks šalys derybose, įgyvendinimą.

Susitikime taip pat kalbėta apie dvišalius Lietuvos ir Palestinos santykius.

Lietuvos vadovė pabrėžė, jog šalis remia demokratinius procesus ir pilietinės visuomenės raidą Palestinoje, pagal ES ir Jungtinių Tautų projektus prisideda teikiant humanitarinę pagalbą pabėgėliams.

Nuo 2009 m. Lietuva įgyvendino 5 dvišalius mokymų ir ugdymo projektus Palestinoje. Šie projektai prisidėjo stiprinant dvišalius nevyriausybinių organizacijų tarpusavio ryšius, rengiant Palestinos diplomatų ir rinkimų komisijos narių stažuotes Lietuvoje, skatinant jaunimo mokslinį ir kultūrinį bendradarbiavimą.