Lietuvoje

2013.10.21 12:28

Nebelieka lengvatos tautinėms mažumoms: kitąmet visiems vienodas lietuvių kalbos egzaminas

BNS 2013.10.21 12:28

Kitais metais tautinių mažumų ir lietuviškų mokyklų abiturientai laikys vienodą valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, pranešė švietimo ir mokslo ministras „darbietis“ Dainius Pavalkis.

Kitais metais tautinių mažumų ir lietuviškų mokyklų abiturientai laikys vienodą valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, pranešė švietimo ir mokslo ministras „darbietis“ Dainius Pavalkis.

„Pasirašysiu įsakymą, kuris numato vieningą egzaminą, paliekame galioti G. Steponavičiaus (buvusio šveitimo ir mokslo ministro – BNS) ir V. Stundžio (buvusio Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto – BNS) nuostatą, kuri egzistavo iki įsakymo pakeitimo, kad per egzaminų vertinimo kriterijus bus koreguojamas neatitikimas tarp lietuviškų ir nelietuviškų mokyklų lietuvių kalbos egzamino“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė ministras.

Jo teigimu, liks vienintelis palengvinimas tautinių mažumų mokyklų abiturientams – jie galės padaryti daugiau klaidų nei lietuviškų mokyklų auklėtiniai. D. Pavalkio teigimu, šis palengvinimas numatytas iki 2019 metų.

„Taip padaryta dėl to, kad jų programos ir valandų skaičius, kiek jie mokosi lietuvių kalbos, skiriasi (...). 2019 metais valandų skaičius susilygins“, – aiškino ministras.

Pasak jo, šiemetinio lietuvių kalbos egzamino rezultatai parodė, kad nustatyti palengvinimai tautinių mažumų mokykloms – leidimas parašyti trumpesnius rašinius ir galimybė rinktis iš daugiau autorių – galėjo net ir pakenkti.

„Tų palengvinimų nebus, nes padarius detalesnę analizę, mokslinę analizę, paaiškėjo, kad tie palengvinimai gal tik atrodo, kad yra palengvinimai. Tautinių mažumų mokyklų vaikai, kurie išlaikė gerai ir labai gerai, jie rašė daug daugiau žodžių negu buvo mūsų leista. Jie parašė gerokai platesnius net už lietuviškų mokyklų mokinių rašinėlius, atsakydami į temą. Tie, kurie bandė orientuotis į tą mažą žodžių skaičių, jie neatsakė temos ir dėl to nukentėjo“, – tvirtino D. Pavalkis.

Dėl to kitąmet rašant rašinį nebebus leidžiama rinktis iš septynių autorių. Bus grįžta prie trijų ar keturių autorių.

Paklaustas, ar valdančiosios koalicijos partnerės – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – atstovai nedarys spaudimo dėl naujų lengvatų tautinių mažumų moksleiviams, D. Pavalkis svarstė, kad jie neturėtų būti suinteresuoti pakenkti savo rinkėjams.

„Ir frakcijos seniūnė, ir viceministrė, ir kiti yra mokytojai, jie gerai suvokia egzaminų specifiką, gerai orientuoti tame, kas vyksta. Nemanau, kad jie dėl savo politinių ambicijų bandys kenkti savo atstovaujamiems vaikams, jų šeimoms“, – kalbėjo ministras.

Įsakymą dėl lietuvių kalbos ir literatūros egzamino jis turi pasirašyti iki lapkričio 15 dienos.

Šiemet pirmą kartą lietuviškų ir tautinių mažumų mokyklų abiturientai laikė bendrą egzaminą, nors pastariesiems jis buvo palengvintas švietimo ir mokslo ministro D. Pavalkio įsakymu. Ministro įsakymu tautinių mažumų mokyklų abiturientams privalomas žodžių skaičius lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino rašinyje sumažintas nuo 500 iki 400, o visiems abiturientams padidintas pasirenkamų autorių skaičius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.