Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Prekyba žmonėmis keliasi į internetą

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Pareigūnai ir ekspertai perspėja, kad internetas nusikaltėliams tapo pagrindiniu prekybos žmonėmis įrankiu. Organizuotoms gaujoms kibernetinė erdvė – puiki vieta verbuoti aukas, o tokią kriminalinę veiklą itin sunku susekti.

Pareigūnai ir ekspertai perspėja, kad internetas nusikaltėliams tapo pagrindiniu prekybos žmonėmis įrankiu. Organizuotoms gaujoms kibernetinė erdvė – puiki vieta verbuoti aukas, o tokią kriminalinę veiklą itin sunku susekti.

Neatmetama, kad per pastarąsias savaites Panevėžio kriminalistų išaiškintos dvi organizuotos grupuotės, vertusios vyrus daryti nusikaltimus Vokietijoje, be įprastų kriminaliam pasauliui ginklų, savo veiklai pasitelkė ir kibernetinę erdvę. 

Manoma, kad dalį iš kelių dešimčių aukų nusikaltėliams pavyko užverbuoti internete, jiems žadant iki 15 tūkstančių eurų uždarbį.

„Pastaruoju metu pastebima tendencija – nepilnamečių išvežimas darbui. Bet tas darbas yra vagiliavimas. Vaikai naudojami ne tik kaip vergai, bet juos ir verčia vogti, o visa tai paskui realizuojama Lietuvoje“, – teigia Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

„Eurostato“ duomenimis, šiuo metu kas penkta prekybos žmonėmis auka verčiama vagiliauti ar dirbti. Tačiau populiariausia tarp nusikaltėlių lieka sekso vergovė.

ES kovos su prekyba žmonėmis koordinatorė Myria Vassiliadou sako, kad nusikaltėliams persikėlus į kibernetinę erdvę, juos sučiupti tapo labai sudėtinga, nes internete viskas labai greitai keičiasi, o verbuotojai veikia itin greitai.

„Jie gali pasiekti milijonus žmonių. Tai pigu ir paprasta, o apsaugoti nuo to labai sudėtinga. Turime išmokti, kaip teisingai naudotis internetu, kad apsisaugotume ir apsaugotume savo vaikus. Kai jie naršo internete, yra daugybė progų suklupti ir tapti aukomis“, – teigia M. Vassiliadou.

Vidaus reikalų ministerija planuoja imtis priemonių ir bandyti užkirsti nusikaltimus elektroninėje erdvėje, tačiau pripažįsta, kad nusikaltėliai yra greitesni ir turi daugiau išteklių.

„Yra įvairių įrankių nustatyti tokius pažeidėjus Net paties verbavimo metu galima identifikuoti įtariamąjį, prekeivį pagal tam tikrus raktinius žodžius, buvimo vietą, naudojamą techniką. Teisėsauga turėtų šiuos būdus išmanyti ir žinoti, tačiau įranga ir mokymai brangūs. kad užkirsti neįmanoma, nes technologijos taip plinta, ir jos labiau įkandamos nusikaltėliams, kurių pelnas gerokai didesnis“, – sako VRM atstovė Reda Sirgedienė

Seime surengtoje tarptautinėje konferencijoje pastebėta, kad kas penkta prekybos žmonėmis auka ir toliau lieka vaikai. Pasitelkus kibernetinę erdvę, vaikų pornografija tampa lengvai prieinama, o sučiupti tikruosius nusikaltėlius – vis sunkiau. 

„Mes turime pripažinti, kad yra per mažai prevencinių priemonių, taip pat per mažai sulaikoma nusikaltėlių, o tai galėtų sustabdyti prekiautojus, kurie šiandien nejaučiančia didelės rizikos prekiauti žmonėmis“, –apie intensyvesnio darbo svarbą sako Rod Ailando universiteto profesorė Donna Hughes.

Oficialiai pernai Lietuvoje pagalbos kreipėsi per 100 nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis, tačiau pripažįstama, kad šis skaičius yra kur kas didesnis. Statistika neatspindi realios situacijos ir pasaulyje. Manoma, kad prekybos žmonėmis aukų gali būti mažiausiai 20 milijonų. Tai dažniausiai moterys ir mergaitės, apie 20 procentų – vyrai ir berniukai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.