Lietuvoje

2013.10.18 11:34

Gyvūnų globėjai priešinasi gyvūnų skerdimui pagal religines apeigas

ELTA 2013.10.18 11:34

Lietuvos gyvūnų apsaugos organizacija ragina Seimą nepritarti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimui, kuriuo siekiama įteisinti gyvūnų skerdimą pagal religines apeigas. Atvėrus kelią skerdimui pagal religinius papročius tūkstančiai gyvūnų būtų palikti mirti kančiose, kol jie mirtinai ir skausmingai nukraujuos, teigia gyvūnų globėjai.

Lietuvos gyvūnų apsaugos organizacija ragina Seimą nepritarti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimui, kuriuo siekiama įteisinti gyvūnų skerdimą pagal religines apeigas. Atvėrus kelią skerdimui pagal religinius papročius tūkstančiai gyvūnų būtų palikti mirti kančiose, kol jie mirtinai ir skausmingai nukraujuos, teigia gyvūnų globėjai.

„Gyvūnų skerdimas skerdyklose yra siaubinga patirtis gyvūnams. Procesas dažnai vyksta besisukančiose kabyklose, ant kurių gyvuliai kabinami žemyn galva ir paliekami nukraujuoti skausmuose ir kančiose, prieš tai perpjaunant jiems gerkles. Dažnai visa tai stebi šalia skerdimui laikomi kiti gyvi gyvuliai.

Tokia pramoninė ritualinio skerdimo versija turi labai mažai ką bendro su ritualinio skerdimo tradicijomis. Skerdimo metu gyvūnams suteikiamo skausmo ir kančių gali būti lengvai išvengta prieš tai juos apsvaiginus, kas yra šiandien įtvirtinta Lietuvos gyvūnų apsaugos įstatyme“, – pranešime spaudai cituojama Lietuvos gyvūnų apsaugos organizacijos direktorė Brigita Kymantaitė.

Jos teigimu, ritualinio skerdimo šalininkai remiasi Europos Tarybos reglamentu dėl žudomų gyvūnų apsaugos, kad toks sprendimas yra teisiškai pagrįstas.

„Iš tiesų Tarybos reglamentas leidžia savo šalims narėms atlikti tokį skerdimo būdą religinių papročių tikslais. Tačiau svarbu pažymėti, kad Europos Sąjunga taip pat leidžia šalims narėms užtikrinti aukštesnius maistui naudojamų gyvūnų apsaugos standartus uždraudžiant tokią praktiką, ir šiuo metu Švedijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje, Lenkijoje, Suomijoje, Slovėnijoje, Maltoje bei Lietuvoje jau yra draudžiamas ritualinis skerdimas be apsvaiginimo.

Lietuva, įvedusi draudimą ir stovėdama bendrame sąraše tarp šių šalių, rodo didelį aukštesnių gyvūnų gerovės standartų siekį. Todėl mes kreipiamės į Lietuvos visuomenę pasirašyti peticiją ir neleisti žiaurios gyvulių kančios. Tik visuomenės balsas gali tai sustabdyti“, – teigia B. Kymantaitė.

Galvijai, avys ir ožkos yra rūšys, kurioms daugiausia taikoma tokia skerdimo procedūra. Europos maisto saugos tarnybos atliktas tyrimas parodė, kad neapsvaiginti galvijai po kaklo ir kraujo arterijų pjovimo gali vis dar būti sąmoningi iki 2 min., o kartais net iki 4 min., avys – iki 20 sek., paukščiai – iki 2,5 min., teigiama pranešime spaudai.

Nuo šių metų sausio 1 dienos galiojantis Lietuvos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas draudžia religinį ūkinių gyvulių skerdimo būdą, kai neapsvaigintiems gyvuliams perrėžiamos gerklės ir laukiama, kol jie nukraujuos.

Šešiolika metų prieš tai galiojęs Gyvūnų globos ir laikymo įstatymas numatė galimybių ribojimą gyvūnų skerdimui pagal religinius ritualus be išankstinio apsvaiginimo, tai yra toks skerdimas buvo leidžiama tik turint Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimą.

Spalio 15 dieną Seime Darbo partijos atstovai – Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė ir Seimo nariai Vytautas Gapšys, Valdas Skarbalius, Raimundas Markauskas, Vitalija Vonžutaitė ir Jonas Kondrotas – pateikė Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimą, kuriuo norima atverti kelią maistinių gyvūnų skerdimui jų neapsvaiginus, laikantis tam tikrų metodų, kokių reikalauja religinės apeigos.

Įstatymo pataisos autorius seimo narys V. Gapšys pasiūlymą teikia atsižvelgdamas į tai, kad Europos Sąjungos reglamentas leidžia tokį skerdimo būdą. PasakV. Gapšio, tai teigiamai atsilieps verslininkams, nes pastarieji turės galimybę eksportuoti ūkinius gyvūnus į trečiąsias šalis, kuriose yra numatyti tam tikri reikalavimai, susiję su gyvūnų skerdimu neapsvaiginus.