Lietuvoje

2013.10.18 10:09

L. Graužinienė: inicijuoti referendumą užtektų ir mažiau parašų

ELTA2013.10.18 10:09

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės nuomone, Konstitucijoje įtvirtintas reikalavimas, kad referendumui inicijuoti būtina surinkti mažiausiai 300 tūkst. piliečių parašų, yra per griežtas.

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės nuomone, Konstitucijoje įtvirtintas reikalavimas, kad referendumui inicijuoti būtina surinkti mažiausiai 300 tūkst. piliečių parašų, yra per griežtas.

„Tada, kada buvo rašoma Konstitucija, buvo pradinis etapas naujos valstybės gyvenime, sutinku, galbūt reikėjo tokios ribos, kad neįvyktų vienokie ar kitokie perversmai, bet dabar, kada mes esame Europos Sąjungos ir NATO valstybė ir tikrai tvirtai žengiame į priekį, esu įsitikinusi, kad reikia sumažinti tą ribą, kad tauta galėtų jausti tai, kas parašyta Konstitucijoje – kad ji gali valdyti valstybę išreikšdama savo nuomonę. Tai demokratijos brandumo požymis“, – penktadienį „Laisvajai bangai“ sakė Seimo Pirmininkė.

Tačiau L. Graužinienė neįvardijo optimalaus parašų skaičiaus, kuriuos surinkus būtų skelbiamas referendumas.

„Būtent ar 100 tūkst. (parašų – ELTA), galime diskutuoti, bet 300 tūkst. yra tikrai per daug“, – patikino Seimo vadovė.

L. Graužinienė patikino, kad nuleidus šią kartelę galima išvengti ir tikėtinų politinių spekuliacijų – tam tereikia referendumus rengti atskirai nuo rinkimų.

„Jie galbūt būtų šiek tiek brangesni, tačiau žmonių nuomonė būtų grynesnė. Ir tokiu atveju (referendumas – ELTA) būtų rengiamas tik svarbiausiais klausimais“, – kalbėjo L. Graužinienė.

ELTA primena, kad kartu su 2014 metų Respublikos Prezidento rinkimais siūloma paskelbti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo.

Tai numatantį nutarimo projektą spalio 1 d. Seimui pateikė parlamentaras Petras Gražulis.

Pristatytais pagrindinio šalies dokumento pakeitimais siekiama įtvirtinti, kad referendumas galėtų būti skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 100 tūkst. Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę. Konstitucijoje taip pat siūloma patikslinti, kad ne mažiau kaip 100 tūkst. piliečių, turinčių rinkimų teisę, turėtų teisę pateikti Seimui sumanymą keisti ar papildyti Konstituciją. Projekto rengėjų nuomone, referendumui inicijuoti šiuo metu reikalaujamas 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių parašų skaičius yra per didelis.

Lapkričio 26 d. Seimas plenariniame posėdyje planuoja toliau svarstyti siūlymą rengti referendumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.