Naujienų srautas

Lietuvoje2013.10.19 10:49

Labai kruopščiai valyti ausų negalima

Ausų ligų gydytojai į posakį „nešvarios ausys“ reaguoja labai ramiai. Vadinamosios sieros ausies landoje turi būti. Tai reiškia, kad ausis sveika.

Ausų ligų gydytojai į posakį „nešvarios ausys“ reaguoja labai ramiai. Vadinamosios sieros ausies landoje turi būti. Tai reiškia, kad ausis sveika.

Gydytoja otorinolaringologė Aistė Paškonienė sako, kad labai kruopščiai ir uoliai valyti ausų nederėtų, nes išorinėse ausų landose odos liaukos gamina sekretą, vadinamą siera. „Sekretas yra silpnai rūgštinis, sudarytas ir iš odos ląstelių. Tai tam tikra ausies apsauga, todėl jos turi būti ir ji turi gamintis“, – pabrėžia gydytoja.

Ausų krapštukų naudoti negalima

Pasak jos, siera apsaugo ausį, išvalo nešvarumus, dulkes, papuolusias į ausies landą. Be to, pasižymi bakterijas naikinančiomis savybėmis, apsaugo nuo į ausis patenkančių mikroorganizmų ir bakterijų. Taip pat drėkina, suvilgo ir neleidžia išdžiūti ausies landos odai. „Siera ir reikalinga, kad apsaugotų nuo bakterijų, uždegimų ir pažeidimų“, – teigia A. Paškonienė.

Šiandien mums aktualu, kaip taisyklingai valyti, plauti, sausinti ausis. Kartais žmonės skundžiasi, kad ausis turi labai dažnai valyti. Gydytoja sako, kad vieniems žmonėms sieros gaminasi daugiau, kitiems – mažiau. „Be kita ko, išskiriamos dvi sieros rūšys: skystesnė ir kietesnė. Europiečių siera skystesnė, tačiau su amžiumi ji kietėja dėl vandens trūkumo, dėl fiziologinių organizmo pokyčių“, – aiškina A. Paškonienė.

Ji pabrėžia, kad iš ausų turime išvalyti tik tiek sieros, kiek pastebime ir kiek pasiekiame pirštu, jokių prausiklių ar pagaliukų kaišioti kiekvieną dieną nereikia. Taip pat jokiu būdu negalima giliai valyti ausies krapštukais ar aštriais daiktais, nes galima sužaloti ausies landą. „Ausų krapštukų mėgėjai dažnai pas mus ateina susidarius kamščiams, nes, kruopščiai valydami ausis, nustumia sierą gilyn. Tada stringa klausa, juntamas skausmas“, – aiškina medikė.

Taigi, anot A. Paškonienės, ausis galima išplauti vandeniu (taip pat pirštu) ir išsausinti tik rankšluosčio krašteliu. „Reikėtų atidžiai vieną kartą per savaitę praplauti, o jei kas turi rimtesnę problemą, kai kaupiasi daugiau sieros ir ausis dažniau užsiteršia, reikėtų dažniau pirštu valyti landas“, – sako ji.

Susidarius sieros kamščiui – pas gydytoją

Susiformavę sieros kamščiai nėra nevalyvumo pasekmė. Gydytoja sako, kad tie, kam sieros kamščiai formuojasi dažniau, turi dažniau atvykti pas gydytoją, kuris išplaus sieros kamščius. Patiems to daryti nepatariama.

A. Paškonienė pasakoja, kad kartais žmonės prisidaro labai rimtų bėdų, kai patys bando plauti švirkštais, įvairiais lašais. Anot jos, alternatyviosios medicinos šalininkai naudoja netgi ausies žvakes arba terminį valymą. Tai gana pavojinga procedūra, kuri nėra labai veiksminga, pabrėžia medikė.

„Valant patiems, galima sukelti didelių pažeidimų – ne tik išorinės ausies uždegimą. Galima pradurti būgnelį, sukelti vidurinės ausies uždegimą. Tada gydymas užtrunka, o be specialisto pagalbos nebeišsiversi“, – tvirtina A. Paškonienė. Todėl, jos teigimu, jei žmogus žino, kad turi polinkį į sieros kamščius, ir pajuto, kad prastėja klausa, atsiranda spaudimo jausmas, reikėtų kreiptis į specialistą ir nebandyti pačiam kažko lašinti, plauti ir pan.

Sieros kamščių ausyse formavimosi žmonės nejunta – tiesiog ima prasčiau girdėti. Medikė sako, kad kamštis pajuntamas tik tada, kai visiškai užkemša landą. Tada žmogus pajunta diskomfortą, nes staiga apkursta, o ausį ima skaudėti, aiškina A. Paškonienė. „Po maudynių, išlipus iš vonios, ežero ar baseino, po pirčių užgula ausis. [...] O kai formuojasi kamštis, dar nevisiškai užkemšantis landą, ausis turi polinkį pati išsivalyti. Ji išsivalo tiek, kiek jai reikia“, – kalba ji.

Pasak A. Paškonienės, jeigu sieros kamštis nesukelia diskomforto, su juo galima gyventi, bet kai papuls vandens, jis išbrinks ir užkimš landą. „Tada atsiranda nemalonus pojūtis, gali skaudėti. Tad prieš atostogas, jei numatomos maudynės ir žinote, kad turite polinkį į sieros kamščių formavimąsi, derėtų užsukti pas specialistą“, – primena medikė.

Mažai sieros – taip pat negerai

Sakoma, kad nešvarios vaikų ausys kliūva tik tų vaikų mamoms. Iš tikrųjų reikia džiaugtis, kad siera formuojasi. Kai jos trūksta, bėdos kur kas didesnės. A. Paškonienė aiškina, kad vaikų siera dažniausiai skystesnė, todėl išteka pati, tik matoma dažniau. „Dėmesio kreipti nereikia. Higienos sumetimais išvalykite piršto galiuku, nusausinkite rankšluosčiu. [...] Kietesnė siera atsisluoksniuoja, sutrupa ir išbyra“, – aiškina A. Paškonienė.

Jos teigimu, maždaug 6 proc. pacientų išorinės ausies uždegimą ar diskomfortą sukelia būtent sieros kamščiai arba sieros nebuvimas. „Sieros nebuvimas taip pat bėda, nes tada oda nuolat trūkinėja, sausėja, labai dažnai prasideda infekcija. Jos pasekmė – niežulys, sausumas, gali būti ir pūliavimas, šlapiavimas. Siera reikalinga ir būtina. O jei jos per daug ar per mažai, problema sprendžiama individualiai“, – tvirtina A. Paškonienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi