Lietuvoje

2013.10.16 10:00

Ligoninių sujungimas – paslaptis jų vadovams

Sostinės valdžia brandina mįslingą sumanymą sujungti Vilniaus miesto klinikinę ligoninę ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrą. Dviejų visiškai skirtingas paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų vadovai tikina negaunantys jokios informacijos apie planuojamą pertvarką, o tai kelia įtarimų, jog kažkam parūpo patraukli teritorija Vasaros gatvėje.

Sostinės valdžia brandina mįslingą sumanymą sujungti Vilniaus miesto klinikinę ligoninę ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrą. Dviejų visiškai skirtingas paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų vadovai tikina negaunantys jokios informacijos apie planuojamą pertvarką, o tai kelia įtarimų, jog kažkam parūpo patraukli teritorija Vasaros gatvėje, rašo „Lietuvos žinios“.

Klausimas, ar pritarti Vilniaus miesto klinikinės ligoninės ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro sujungimui į vieną juridinį asmenį – viešąją įstaigą Vilniaus Antakalnio klinikinę ligoninę, į sostinės tarybos šiandieninio posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas dar praėjusią savaitę. LŽ pradėjus domėtis, kaip radosi ši iniciatyva, merijos atstovai suskubo pranešti, kad klausimas iš darbotvarkės išbrauktas.

Kam kilo idėja?

Savivaldybės tarybos narė, Sveikatos komiteto pirmininkė Vitalija Kliukienė patvirtino, kad jos atstovaujama Socialdemokratų frakcija paprašė „kol kas atsiimti šį klausimą, nes jis nėra gerai paruoštas posėdžiui". „Kai padiskutuosime, taip pat ir su visuomene, tada teiksime. Yra klausimų, ką laimėsime tokia pertvarka, kad visiems būtų smagu ir gera. Vertinimus pateiks ir komitetas, ir ligoninės, galbūt visuomenė, bendruomenės“, – LŽ sakė sostinės politikė.

V. Kliukienės teigimu, pasiūlymą dėl reorganizacijos pateikė savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyrius. Jo vedėja Rimanta Rožanskaitė kategoriškai atsisakė atsakyti į LŽ klausimus ir nurodė juos teikti merijos Viešųjų ryšių tarnybai.

Sostinės tarybos opozicijoje dirbančio konservatoriaus Valdo Benkunsko žiniomis, idėja sujungti dvi viešąsias įstaigas pirmiausia kilo tarp valdančiosios daugumos narių. „Tačiau sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis paprašė, kad šis klausimas būtų derinamas su jo vadovaujama ministerija, todėl meras Artūras Zuokas atidėjo jį bent iki kito savivaldybės tarybos posėdžio. Ar bus atsižvelgta į Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonę, neaišku, bet ji, kiek žinau, yra skeptiška“, – sakė jis.

V. Benkunskas pažymėjo, kad Vasaros gatvėje esanti teritorija ir pastatai jau seniai atsidūrė dėmesio centre, dalis statinių yra net įtraukti į privatizuotinų sąrašą. „Anksčiau Psichikos sveikatos centro direktorius norėjo pats sutvarkyti teritoriją, nenaudojamą plotą, bet valdžia neleido. Dabar, manau, pagrindinė mintis yra ne tiek teisinis įstaigų sujungimas, o nekilnojamojo turto projektai“, – kalbėjo konservatorius.

Merijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Andriuškaitė tikino, kad iš Vasaros gatvės Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro iškelti esą neketinama. Tačiau mintys apie tai, ar reorganizacija netaptų pirmu žingsniu siekiant tai padaryti ateityje, neduoda ramybės šios įstaigos vadovui Martynui Marcinkevičiui.

Nei diskusijų, nei argumentų

„Negauname jokios informacijos. Dėl to ir kyla įvairiausių minčių, kodėl reikėjo taip skubotai inicijuoti pertvarkos svarstymą“, – LŽ sakė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius M.Marcinkevičius. Iki šiol jam tebuvo pranešta, kad bus sprendžiama dėl reorganizacijos - nebūta nei diskusijų, nepateikta nei argumentų.

„Motyvai visiškai neaiškūs. Pirmiausia turėtume įvertinti, kokia nauda iš to būtų pacientui, tada – kokia ekonominė nauda. Dabar jokių skaičiavimų nematėme, niekas negalėjo pateikti jokių argumentų. Abi įstaigos per metus turi dešimtis tūkstančių pacientų, jose dirba daug žmonių. Visa tai turi būti labai atsakingai analizuojama, skaičiuojama, derinama“, – aiškino M. Marcinkevičius.

Panašiai kalbėjo ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius Henrikas Ulevičius. Jis taip pat tikino negirdėjęs jokių argumentų, kodėl minėta pertvarka turėtų būti vykdoma. „Viskas daroma slapta, su manimi apie tai nekalbėta“, – pažymėjo H. Ulevičius.

Neturi nieko bendra

Bandydamas pats įžvelgti noro sujungti įstaigas logiką, M.Marcinkevičius atsakymo taip pat nerado. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras teikia antrinio lygio psichiatrijos stacionarines, dienos stacionaro ir ambulatorines paslaugas. Klinikinė ligoninė – antrines bei tretines stacionarines, ambulatorines sveikatos priežiūros, dienos chirurgijos, kineziterapijos, slaugos, patologijos paslaugas.

„Įstaigų teikiamos paslaugos visiškai nesidubliuoja. Mes turime tik psichiatriją, ir nieko kito, o kolegos neturi nieko bendra su psichiatrija. Rimta ekonominė nauda sujungiant gydymo įstaigas būna tada, kai jungiamos besidubliuojančios brangios tarnybos, pavyzdžiui, laboratorijos“, – aiškino M. Marcinkevičius. Labai nedaug, jo manymu, tepavyktų sutaupyti ir administracijos darbuotojų sąskaita.

M. Marcinkevičius prisipažino, kad jam toks skubotumas sukelia minčių apie kokius nors interesus, kurie viešai neatskleidžiami. „Mums nuolat neramu, nes esame įsikūrę geroje vietoje. Bandymų parduoti mūsų teritoriją ir iškeldinti pacientus jau esame patyrę“, – kalbėjo jis.

Klinikinės ligoninės vadovas H. Ulevičius taip pat minėjo, kad, regis, yra planuojama parduoti „gabaliuką“ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro, ir į jo vadovaujamą įstaigą perkelti Gerontopsichiatrijos skyrių. „Neturėtume jo kur dėti, nėra vietos. Su pacientais galbūt norėtų ir darbuotojus perkelti, paskui juos reikėtų atleisti. Bet apie tai niekas nešneka“, – pažymėjo jis.