Lietuvoje

2013.10.15 14:26

Parlamentarai linkę siūlyti atleisti D. Valį iš generalinio prokuroro pareigų (papildyta)

ELTA2013.10.15 14:26

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto parengtam nutarimo projektui, kuriame siūloma Prezidentei Daliai Grybauskaitei atleisti iš pareigų generalinį prokurorą Darių Valį.

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto parengtam nutarimo projektui, kuriame siūloma Prezidentei Daliai Grybauskaitei atleisti iš pareigų generalinį prokurorą Darių Valį.

Antradienį už šį projektą po pateikimo balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo 24, susilaikė 20 Seimo narių.

Toliau šį projektą svarstys pagrindiniu paskirtas Seimo Teisės ir teisėtvarkos. Į Seimo plenarinių posėdžių salę šis dokumentas turėtų sugrįžti spalio 22 d.

Nutarimo projektą pateikęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas mano, kad generalinis prokuroras padarė nemažai klaidų, atlikdamas prokuratūros pertvarką.

„Šiandien aš teikiu šitą klausimą, vadinasi, esu įsitikinęs, kad toks sprendimas turi būti priimtas.(...) Save gerbiantis institucijos vadovas, kai Seimas nepritaria veiklos ataskaitai, turėtų susiprasti pats, ar jis tinka tas pareigas eiti toliau“, – sakė J. Sabatauskas.

Seimo „Drąsos kelio“ frakcijos narys Valdas Vasiliauskas apgailestavo, kad šita istorija taip užsitęsė. Jo nuomone, D. Valys turėjo iš karto atsistatydinti, kai Seimas atmetė jo pateiktą ataskaitą.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius bandė išsiaiškinti, kuo konkrečiai netinka generalinio prokuroro darbas. Konservatoriai taip pat atkreipė dėmesį į Seimo statuto normų, reglamentuojančių prokuroro atleidimą, galimą prieštaravimą Konstitucijai.

„Mūsų frakcija negali balsuoti dėl teikiamo nutarimo projekto, nes iškeltos rimtos konstitucinės abejones, kurias iškėlė ne tik politikai, bet ir žinomi konstitucinės teisės specialistai“, – sakė konservatorius Jurgis Razma.

Antradienį Seimas nepritarė opozicinės Tėvynės sąjungos -Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos siūlymui įtraukti į šios dienos Seimo darbotvarkę nutarimo projektą, kuriuo būtų kreiptasi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Statute numatytų atleidimo iš generalinio prokurorų pareigų pagrindų.

Už tai, kad šis klausimas atsirastų darbotvarkėje, balsavo 25 Seimo nariai, 21 buvo prieš, 53 parlamentarai susilaikė.

Nutarimo projekte siūloma kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar Seimo statuto nuostata „Seimas priima nutarimą dėl institucijos vadovo ataskaitos ir institucijos veiklos“, Prokuratūros įstatymo nuostata „už prokuratūros veiklą (generalinis prokuroras) atsiskaito Respublikos Prezidentui ir Lietuvos Respublikos Seimui“ neprieštarauja Konstitucijai ir teisinės valstybės principui.

KT ketinama taip pat paklausti, ar Seimo 2013 m. spalio 1 d. nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos prokuratūros 2012 metų veiklos ataskaitos“ neprieštarauja Konstitucijai ir konstituciniam teisinės valstybės principui.

„Prokurorų atleidimo iš pareigų pagrindai ir tvarka turi būti nustatyti įstatyme. Pagal Konstituciją Seimo statutas turi įstatymo galią, bet jis nėra įstatymas. Seimo statute negali būti reglamentuoti generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų tvarkos elementai, nes šie santykiai gali būti nustatyti tik įstatyme“, – sakoma kreipimosi į KT projekte.

Spalio 1 d. Seimui nepritarus prokuratūros 2012 metų veiklos ataskaitai, parlamentarai pavedė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui parengti nutarimo projektą, Prezidentei D. Grybauskaitei siūlantį atleisti iš pareigų generalinį prokurorą D. Valį, primena ELTA.

Kaip numato Seimo statutas, Seimas, priėmęs nutarimą nepritarti valstybės institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, gali pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl siūlymo Respublikos Prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš einamų pareigų projektą.

Sprendimai dėl valstybės institucijų vadovų atleidimo iš einamų pareigų ir dėl siūlymo Prezidentui atleisti valstybės institucijų vadovus iš einamų pareigų priimami slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23