Naujienų srautas

Lietuvoje2013.10.15 08:33

Seimas spręs D. Valio likimą

Seimas antradienį turėtų apsispręsti, ar siūlyti prezidentei Daliai Grybauskaitei atleisti jos paskirtą generalinį prokurorą Darių Valį iš pareigų.

Seimas antradienį turėtų apsispręsti, ar siūlyti prezidentei Daliai Grybauskaitei atleisti jos paskirtą generalinį prokurorą Darių Valį iš pareigų.

Sprendimui siūlyti atleisti generalinį prokurorą reikia daugiau kaip pusės parlamentarų pritarimo. Pagal šiemet pakeistą Seimo statutą, jeigu nepritariama valstybės institucijos vadovo pateiktai metinei veiklos ataskaitai, gali būti svarstoma, ar jis tinka toliau jai vadovauti.

Parlamentarams nepatvirtinus generalinės prokuratūros ataskaitos, Seimas iškart ir įpareigojo teisės ir teisėtvarkos komitetą parengti nutarimą siūlyti prezidentei atleisti Darių Valį.

„Komitetas laisvės manevras neturėjo labai daug – pavedimas toks paprastas ir formalus, tad tokį paprastą nutarimo projektą prezidentei atleisti generalinį prokurorą komitetas ir pasiūlė“, –  kalbėjo Julius Sabatauskas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas.

Ar tokia nuostata neprieštarauja Konstitucijai, abejoja opoziciniai konservatoriai.

„Pačios statuto normos, kurios neseniai buvo pakeistos, ir pats Seimo nutarimas nepritarti ataskaitai neatitinka Konstitucijos. Žinoma, to pasakyti mes negalime, todėl kreipiamės į Konstitucinį Teismą. <...> Aš beveik neabejoju, kad dalis mūsų prašymo bus patenkinti“, – dėstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras.

Seimui nepritarus metinei prokuratūros ataskaitai, anot premjero Algirdo Butkevičiaus, tai dar nereiškia, kad jos vadovas Darius Valys turi būti pakeistas. Pasak valdančiosios daugumos lyderio, prokuroras turėtų padaryti labai rimtas išvadas.

Parlamentarai generalinio prokuroro pateiktą ataskaitą vadino neatspindinčia realios padėties. Darius Valys LRT radijui teigė, kad tokia kritika nesiderina su pasiektais rezultatais – esą jie dabar penktadaliu geresni nei ankstesniais metais, nes ištiriama daugiau bylų. Generalinės prokuratūros vadovas įsitikinęs, kad jo priimti sprendimai teisingi ir tikrai pasiteisins.

Prezidentė yra pareiškusi, kad tiesioginį interesą turinčios Darbo partijos balsais paremta Seimo nuomonė dėl generalinio prokuroro nėra pagrindas jį atleisti, o tokie sprendimai gresia teisėsaugos institucijų politizavimu.

Grupė parlamentarų artimiausiu metu žada kreiptis į Konstitucinį Teismą, kuris išaiškintų, ar Seimas apskritai galėjo svarstyti generalinio prokuroro atleidimo klausimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi