Lietuvoje

2013.10.12 14:47

Pradėtos Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro statybos

ELTA 2013.10.12 14:47

Prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis penktadienį įkasė simbolinę kapsulę su laišku ateities mokslininkams ir pradėjo Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro statybas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis penktadienį įkasė simbolinę kapsulę su laišku ateities mokslininkams ir pradėjo Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro statybas.

Didžiausioje Baltijos šalyse mokslinėje įstaigoje bus sutelktos mokslininkų pajėgos, įranga padės spręsti bendras problemas ir vykdyti tarptautines mokslines programas. Naujasis centras taps „Saulėtekio“ slėnio branduoliu.

Pasak Prezidentės, šios kapsulės įkasimas, pradedant svarbaus objekto statybą, simbolizuoja, kad Lietuva turi viziją ir sukurs tokią ateitį, apie kokią visi svajojame.

„Šiandien klojame pamatus iškiliems ateities mokslo atradimams. Netrukus čia iškilsiantis stambiausias Lietuvos mokslo centras įrodo, kad esame šiuolaikinė valstybė, kurioje klesti mokslas. Lietuva tampa konkurencinga, didelės pridėtinės vertės ir aukštųjų technologijų šalimi“, – sveikindama mokslo bendruomenę teigė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, stiprėja mokslo ir verslo bendradarbiavimas, o inovacijos, naujausios technologijos, mokslo laimėjimai taikomi ir kasdieniame gyvenime. Talentingą Lietuvos jaunimą vis dažniau atranda užsienio investuotojai.

Apsilankiusi Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, šalies vadovė taip pat apžiūrėjo Vilniaus universiteto komandos sukonstruotą pirmąjį lietuvišką palydovą „LituanicaSAT-1“, kuris jau netrukus bus paleistas į orbitą. Šalies vadovė per palydovą perdavė linkėjimus viso pasaulio lietuviams.

Švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis pabrėžė, jog tai yra puiki galimybė jauniems mokslininkams dirbti Lietuvoje.

„Švietimas ir mokslas yra visuomenės variklis. Investicijos į pažangą,  inovacijas, mokslo ir verslo sinergiją atsiperka su didžiule grąža. Todėl sutelkę visų pajėgas – universitetų, mokslo centrų, verslo organizacijų – galime pasiekti stulbinamų rezultatų“, – kalbėjo ministras.

D. Pavalkis pažymėjo, kad Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras steigiamas ne tuščioje vietoje. Pasak ministro, mokslo įstaigos, kurių pagrindu kuriamas naujasis centras, jau ir dabar sėkmingai dirba su verslu, steigia naujas įmones, vadinamuosius startuolius, registruoja tarptautinius patentus. Centro mokslininkų bendradarbių sąrašas labai ilgas, jame yra tokios kompanijos kaip „Samsung“, „Basf“, „Aixtron“, taip pat Kembridžo universitetas ir kitos visame pasaulyje garsios verslo ir mokslo įstaigos.

Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centras yra bendras Vilniaus universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir Fizinių ir technologijos mokslų centro projektas.

25 tūkst. kvadratinių metrų ploto komplekse bus įkurta didžiausia ir moderniausia Lietuvoje fizinių, chemijos ir technologijos mokslų tyrimų bazė. Vienu metu tyrimus atlikti galės per 700 mokslininkų ir studentų.

Centre veiks 24 atviros prieigos laboratorijos, kurių moksline ir technologine infrastruktūra galės naudotis ne tik mokslininkai, bet ir verslo atstovai, bus atliekami jiems reikalingi moksliniai tyrimai.

Centras kuriamas Fizikos, Chemijos, Puslaidininkių fizikos institutų, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto, VU Fizikos ir Chemijos fakultetų, Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų instituto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektronikos fakulteto pagrindu.

Projektą vykdo jungtinės veiklos pagrindu veikiančios uždarosios akcinės bendrovės „Hidrostatyba“ ir „Fima“.

Statybas numatyta baigti 2015 m. kovą. Projekto vertė siekia 239 mln. litų. 85 proc. finansuoja ES struktūriniai fondai, likusius 15 proc. padengs Lietuva.