Naujienų srautas

Lietuvoje2013.10.11 15:04

SAM neigia, kad nereceptinių vaistų sudėtyje aptinkama narkotikų pėdsakų

LRT.lt 2013.10.11 15:04

Reaguodama į spalio 8 d. publikaciją interneto portale lrytas.lt, „Nereceptinių vaistų sudėtyje – narkotikų pėdsakai“, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad straipsnio pavadinamas yra klaidinantis ir sudaro įspūdį apie neteisėtų veikliųjų medžiagų buvimą vaistinių preparatų sudėtyje ir jų laisvą prieinamumą vartotojui.

Reaguodama į spalio 8 d. publikaciją interneto portale lrytas.lt, „Nereceptinių vaistų sudėtyje – narkotikų pėdsakai“, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad straipsnio pavadinamas yra klaidinantis ir sudaro įspūdį apie neteisėtų veikliųjų medžiagų buvimą vaistinių preparatų sudėtyje ir jų laisvą prieinamumą vartotojui.

SAM pranešime teigiama, kad pačiame straipsnyje taip pat yra klaidingos informacijos. Straipsnyje nurodytas teiginys jog „Staigus nuotaikos pagerėjimas ir jėgų antplūdis susijęs ne tik su dingusiais įkyriais slogos simptomais. Į gyvenimą pažvelgti šviesiau priverčia ir vaistų nuo peršalimo sudėtyje esantis narkotiko amfetamino darinys pseudoefedrinas arba vaistuose nuo skausmo esantis narkotikas kodeinas“ yra neteisingas.

Pirma, pseudofedrinas nėra narkotiko amfetamino darinys. Pseudoefedrinas yra alfa ir beta adrenoerginius receptorius stimuliuojantis vaistinis preparatas (t. y. adrenerginis agonistas ar taip vadinamasis simpatomitetikas). Apskritai, tai nėra narkotikas, kurio būtų tradiciškai vartojama ne medicininiais tikslais. 

Pseudoefedrinas plačiai vartojamas kaip nosiaryklės užburkimą mažinantis vaistinis preparatas.

Europos direktorato vaistų kokybei ir sveikatos rūpybai (angl. EDQM) dokumentuose apibrėžta, jog be recepto išduodamų vaistinių preparatų, skirtų nosies užgulimui mažinti sudėtyje neturėtų būti daugiau kaip 60 mg pseudoefedrino. Atkreipiame dėmesį į tai straipsnyje nurodytų vaistinių preparatų sudėtyje esantys pseudo efedrino kiekiai atitinka šiuos reikalavimus.

Antra, pseudoefedrinas nesukelia jėgų antplūdžio ir staigaus nuotaikos pagerėjimo, teigiama ministerijos pranešime spaudai.

Stimuliuodamas alfa ir beta adrenoerginius receptorius šis vaistinis preparatas sutraukia periferines kraujagysles (taip pat ir viršutinių kvėpavimo takų), mažina kvėpavimo organų gleivinės paburkimą, pilnakraujystę (dėl to pasireiškia nosies užgulimą mažinantis poveikis), atpalaiduoja bronchus (dėl to palengvėja kvėpavimas), didina širdies susitraukimų dažnį ir kraujospūdį, mažina virškinimo trakto lygiųjų raumenų tonusą, šiek tiek stimuliuoja centrinę nervų sistemą.

Anot SAM, centrinę nervų sistemą stimuliuojantis pseudoefedrino poveikis silpnas ir su nuotaikos pagerėjimu bei jėgų antplūdžiu nesusijęs. Su centrinę nervų sistemą stimuliuojančiu poveikiu yra susiję šalutiniai šio vaistinio preparato poveikiai (nemiga, jaudinimasis, nervingumas, neramumas).

Trečia, kodeino dozė esanti sudėtinių skausmą malšinančių vaistinių preparatų sudėtyje euforijos nesukelia.

Kodeinas tikrai yra opiatas (t.y. iš opijaus išgaunama medžiaga), kuriam būdingas vidutinio stiprumo skausmą malšinantis ir silpnas kosulį slopinantis poveikis, tačiau poveikis neprilygsta kitam opiatui morfinui. Vartojant sudėtinių skausmą malšinančių vaistinių preparatų medicininiais tikslais ir laikantis dozavimo rekomendacijų, euforija nepasireiškia, o pavojaus atsirasti priklausomybei taip pat nėra.

Priklausomybė vartojant šio preparato gali atsirasti tik ilgai vartojant dideles vaistinio preparato dozes.

Siekiant išvengti netinkamo kodeino turinčių vaistinių preparatų (Lietuvoje yra tik vienas toks preparatas) vartojimo, ribojamas nereceptinių skausmą malšinančių preparatų pakuotės dydis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi