Naujienų srautas

Lietuvoje2013.10.10 11:36

Lietuvos ir dar 41 šalies užsienio reikalų ministrai ragina visuotinai panaikinti mirties bausmę

ELTA 2013.10.10 11:36

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kartu su kolegomis iš 41 šalies ketvirtadienį išplatino bendrą pareiškimą, kuriame pasaulio valstybės raginamos atsisakyti mirties bausmės.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kartu su kolegomis iš 41 šalies ketvirtadienį išplatino bendrą pareiškimą, kuriame pasaulio valstybės raginamos atsisakyti mirties bausmės.

„Mirties bausmė yra ne tik netoleruotinas žmogaus orumo įžeidimas, ji pažeidžia ir daugybę pasmerktųjų bei jų šeimų narių žmogaus teisių. Be to, mirties bausmė neturi jokio teigiamo poveikio nusikaltimų prevencijai ar saugumui bei neatitaiso nusikaltėlių padarytos žalos aukoms ir jų šeimų nariams“, – sakoma pareiškime.

Ministrai pabrėžia, kad mirties bausmės atsisakymas – ilgas, sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas, į kurį būtina įtraukti visuomenę.

Pažymima, kad mirties bausmės panaikinimas beveik visoje Europoje yra diskusijų ir sklandaus apsikeitimo idėjomis tarp šalių ir visuomenių rezultatas.

„Mirties bausmės nebuvo atsisakyta staiga. Ji buvo panaikinta tik dėl didėjančio žmonių sąmoningumo ir nuolatinių bendrų pastangų. Dėl suinteresuotų asmenų atkaklumo ir laipsniškų veiklos etapų mirties bausmių skaičius mažėjo, nusikaltimų, už kuriuos baudžiama mirties bausme, sąrašas trumpėjo, teisingumas tapo skaidresnis, buvo pradėti skelbti de facto moratoriumai dėl mirties bausmės ir, galiausiai, mirties bausmė buvo panaikinta. Šį procesą privalo pergyventi šalys, kuriose tebetaikoma mirties bausmė“, – teigia ministrai.

42 šalių atstovai pabrėžia svarbų Europos Tarybos ir Europos žmogaus teisių konvencijos vaidmenį siekiant atsisakyti mirties bausmės. Puikus to pavyzdys – šios konvencijos 13–ojo protokolo (dėl mirties bausmės panaikinimo visais atvejais – ELTA) įsigaliojimas prieš dešimtmetį.

„Šiandien atstovaujame 42 iš 44 šalių, ratifikavusių 13-ąjį protokolą, ir raginame visas Europos Tarybos valstybes nares, kurios dar to nepadarė, prisijungti prie mūsų. Primygtinai raginame paskutinę Europos valstybę, taikančią mirties bausmę, prisijungti prie pasaulinio moratoriumo dėl mirties bausmės ir žengti pirmą žingsnį jos panaikinimo link“, – teigiama pareiškime.

Bendras raginimas išplatintas minint Pasaulinę kovos su mirties bausme dieną. Šiuo metu pasaulyje yra apie 50 šalių, taikančių mirties bausmę, prieš 20 metų jų buvo beveik dvigubai daugiau. Kaip matyti iš Jungtinių Tautų rezoliucijų, vis daugiau valstybių remia visuotinio moratoriumo dėl mirties bausmės paskelbimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi