Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Psichologė R. Vaitkienė: šeima žmogui turėtų būti užuovėja nuo visų negandų

ELTA 2015.09.08 13:45

Šiandieniai visuomenės pokyčiai, stresas, vertybių perkainavimas, nedarbas, nežinia dėl rytojaus atsispindi ir mūsų lietuviškoje šeimoje. Šių dienų šeimai iškyla rimtas pavojus išlikti, nes nemaža dalis jaunimo į santuoką žiūri lengvabūdiškai, infantiliškai, neįsisąmoninę pareigos ir atsakomybės už šį žingsnį.

Šiandieniai visuomenės pokyčiai, stresas, vertybių perkainavimas, nedarbas, nežinia dėl rytojaus atsispindi ir mūsų lietuviškoje šeimoje. Šių dienų šeimai iškyla rimtas pavojus išlikti, nes nemaža dalis jaunimo į santuoką žiūri lengvabūdiškai, infantiliškai, neįsisąmoninę pareigos ir atsakomybės už šį žingsnį.

Tokias temas numatyta panagrinėti tradicinėje konferencijoje „Šeimos psichikos sveikata šiandien“, kuri vyks penktadienį Kauno miesto savivaldybės didžiojoje salėje.

Spalio 10-ąją minimos Pasaulinės psichikos sveikatos dienos proga konferenciją organizuoja Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Santuokos ir šeimos studijų centru. Konferencijos metu bus aptariami įvairūs aspektai, turintys įtakos šeimos psichikos sveikatai, – pradedant ekonomine, socialine bei šeimos politika ir baigiant santuokos vaidmeniu.

ELTA primena, jog Lietuvoje 2011 m. susituokė 19 219 porų, išsituokė 10 341. Pernai šalyje susituokė 20 660 porų, išsituokė 10 399. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Kauno miesto savivaldybėje 2011 m. buvo užregistruotos 1949 santuokos bei 1052 skyrybos, 2012 m. – 1993 santuokos ir 1016 skyrybų.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologės Rasos Vaitkienės teigimu, šeima žmogui turėtų būti tarsi užuovėja nuo visų negandų, nelaimių ir ligų, o konstruktyvus bendravimas ir susikalbėjimas padėtų porai pereiti iš vieno gyvenimo etapo į kitą.

„Šeimų stabilumui didžiausią reikšmę turi sutuoktinių bendravimas. Bendraujant keičiamasi informacija, formuojasi žmogaus jausmai ir emocijos, vertinimai, bendraudami darome įtaką vienas kitam. Juk bendravimas – tai ne tik kalbėjimas, bet ir klausymasis, dalinimasis laime, džiaugsmu, dvejonėmis, vargais, skausmais ir nusivylimais.

Nemažai tyrimų patvirtina, kad gyvenimas poroje ir sveikata yra glaudžiai susiję. Vieniši žmonės paprastai dažniau patiria gilų stresą, prasčiau miega, serga, kartais net žudosi. Nacionalinio sveikatos statistikos centro teigimu, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, rasės ir pajamų, susituokę žmonės yra sveikesni. Jie patiria mažiau streso, rečiau skundžiasi galvos ir nugaros skausmais, mažiau rūko ir saikingiau vartoja alkoholį. Be to, sutuoktiniai, kilę iš nepilnų šeimų, taip pat labai padidina ištuokų tikimybę. Tyrimų duomenimis, iš nepilnų šeimų kilę jaunuoliai, sukūrę šeimą, išsiskiria net tris kartus dažniau“, – primena psichologė.

Šeimos psichinės sveikatos problemas aptarti Kauno miesto savivaldybėje rengiama konferencija skiriama visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, vaikų ugdymo, asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, psichologams, socialiniams darbuotojams ir kitiems specialistams, dirbantiems psichikos sveikatos srityje. Tarp konferencijos pranešėjų - Rasa Paulavičienė iš Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio, psichologė Dovilė Navikienė, aktorė ir rašytoja Doloresa Kazragytė, kiti šio renginio dalyviai.