Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Seimo komitetas teikia projektą dėl siūlymo atleisti D.Valį

BNS2015.09.08 13:45

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pritarė nutarimo projektui, kuriuo Seimas siūlytų prezidentei Daliai Grybauskaitei iš generalinio prokuroro pareigų atleisti Darių Valį, anksčiau parlamente nepritarus jo pristatytai prokuratūros veiklos ataskaitai.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pritarė nutarimo projektui, kuriuo Seimas siūlytų prezidentei Daliai Grybauskaitei iš generalinio prokuroro pareigų atleisti Darių Valį, anksčiau parlamente nepritarus jo pristatytai prokuratūros veiklos ataskaitai.

Už tokį nutarimo projektą trečiadienį komiteto posėdyje buvo keturi Seimo nariai, du buvo prieš.

Parengti tokį nutarimo projektą Teisės ir teisėtvarkos komitetui pavedė Seimas, apsvarstęs ir nepritaręs D. Valio pristatytai prokuratūros metinės veiklos ataskaitai.

Seimo statutas numato, kad nepritaręs ataskaitai valstybės institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, parlamentas gali pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl siūlymo prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš einamų pareigų projektą.

Konservatoriai renka parašus dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl tokios Seimo statuto nuostatos konstitucingumo. TTK narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė siūlė atidėti klausimo svarstymą, tikintis, kad grupės Seimo narių pateiktą prašymą KT priims nagrinėti be eilės.

Seimo TTK vadovas Julius Sabatauskas pažymėjo, kad gavus pavedimą parengti nutarimo projektą su siūlymu atleisti institucijos vadovą, komitetas dėl jo apsispręsti turi artimiausiame posėdyje, tuo tarpu KT atsakymo gali laukti kelerius metus, nes kreipiasi Seimo narių grupė. Į KT dėl teisės akto atitikties Konstitucijai gali kreiptis ne mažiau kaip 29 Seimo nariai.

Konservatoriai tvirtinta, kad minėtomis Seimo statuto nuostatomis „siekiama atleisti generalinį prokurorą ir politizuoti prokuratūros veiklą“.

„Seime matome labai ryškius bandymus politizuoti Generalinės prokuratūros veiklą ir taip pradėti tarpinstitucinį karą. Tai įrodo faktas, kad svarstant generalinio prokuroro ataskaitą Seimo nariai priekaištavo ne dėl prokuratūros veiklos ir konkrečiai nenurodė, kas toje veikloje yra blogai, tačiau Seimo nariai, ypač Darbo partijos atstovai, dėl kurių prokuratūroje vyko arba vis dar vyksta tyrimai, posėdžio metu atvirai nagrinėjo tik savo asmenines bylas ir dėl jų priekaištavo generaliniam prokurorui“, – konservatorių išplatintame pranešime cituojamas jų lyderis Andrius Kubilius.

Generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Seimas spalio pradžioje nepritaręs D. Valio pristatytai ataskaitai kartu priėmė ir minimą protokolinį nutarimą dėl pavedimo TTK pateikti tokį nutarimo projektą.

Už Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pateiktą nutarimo projektą, kuriuo siūlyta nepritarti prokuratūros veiklos ataskaitai, balsavo 72 Seimo nariai, prieš buvo 18, susilaikė 12 parlamentarų.

60 parlamentarų buvo už tai, kad komitetas parengtų Seimo nutarimo projektą dėl siūlymo atleisti generalinį prokurorą, šeši buvo prieš, šeši susilaikė.

Sprendimas dėl siūlymo prezidentui atleisti valstybės institucijų vadovus iš einamų pareigų priimami slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.