Lietuvoje

2013.10.08 20:40

Kodėl gėda D. Grybauskaitei: kiek iš tiesų didės eilinio tarnautojo atlyginimas

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2013.10.08 20:40

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jai „truputį gėda“ dėl Vyriausybės pasirinkto kelio atstatyti atlyginimus viešajame sektoriuje. DELFI kalbinto pareigūno alga padidės 30 Lt – už juos 12-os kategorijos tarnautojas tikisi du kartus papietauti.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jai „truputį gėda“ dėl Vyriausybės pasirinkto kelio atstatyti atlyginimus viešajame sektoriuje. DELFI kalbinto pareigūno alga padidės 30 Lt – už juos 12-os kategorijos tarnautojas tikisi du kartus papietauti.

Prezidentė D. Grybauskaitė naujienų portalui 15min.lt duotame interviu sukritikavo Vyriausybės pasirinktą kelią pakelti atlyginimus viešajame sektoriuje įgyvendinant Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą. „Pasižiūrėjus sąrašėlį, kam atkuriami koeficientai dabar, tiesą sakant, man truputį gėda. Nes sąrašėlis nelabai gražus ir pažiūrėti žmonėms į akis nėra lengva“, – teigė šalies vadovė.

D. Grybauskaitei greičiausiai gėda dėl tokių žmonių kaip DELFI kalbintas Valstybės sienos apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Giedrius. Jis – statutinis pareigūnas, turintis 12-ą kategoriją.

„Labai tiksliai neskaičiavau, bet atlyginimas turėtų pakilti iki 30 Lt. Matematiškai atlyginimas didėja, vis į kišenę, ne iš jos, bet esminės įtakos, ryškių pokyčių tikrai nėra. Grubiai tariant, už 30 Lt du kartus pavalgysiu pietus“, – sako pareigūnas. 16 metų darbo stažą stažą ir laipsnį turintis pareigūnas „į rankas“ uždirba 3000 Lt.

„Ką šneka kolegos? Kad kelis litus duos, bus galima kartą į parduotuvę nueiti, apie didesnius pinigus niekas nekalba – jų nėra. Gal premjerui ar kitiems, kurie gaus 1000, 2000 Lt daugiau, aktualiau, o mums pakilimas minimalus“, – dėstė pašnekovas.

Pasak Giedriaus, kolegoms atrodo, kad atlyginimai pradedami kelti ne nuo to galo. Jo įsitikinimu, pirmiausia atsigavimą turėtų pajausti žemiausia grandis, o dabar žmonėms, kurių kategorija mažesnė nei 11-ta, niekas nesikeičia. Taigi uždirbantys daugiausiai ir atlyginimų atstatymą pajaus labiausiai.

K. Glaveckas: privačiame sektoriuje niekas nekalba apie atstatymą ir kompensavimą

Seimo narys liberalas, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Kęstutis Glaveckas sako, kad politikams, statutiniams darbuotojams, teisėjams atlyginimų sumažinimas buvo didžiausias, o atstatoma dabar taip pat labiausiai.

„Gali būti kaip ir jūsų minimu atveju – vienam atlyginimas padidėja 30 Lt, kitam – 60 Lt. Vidutiniškai visam atstatymui kitąmet bus sunaudota 215 mln. litų. Kada 2008-2009 m. priiminėjome nepopuliarius sprendimus, naudojame principą uždirbantiems daugiausiai ir sumažinti daugiausiai, o tiems, kurie uždirba mažiausiai, sumažinti mažiausiai. KT dabar teisėjų pavyzdžiu išaiškino, kad reikia atkurti nustatyta tvarka“, – teigia K. Glaveckas.

K. Glavecko žiniomis, didžiausias atlyginimų atstatymas gali siekti 2000-2500 Lt.

Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad 75 proc. ekonomikos sukuriama privačiame sektoriuje. Privačiame versle atlyginimų mažinimas buvo dar didesnis ir niekas nekalba apie jų atstatymą, kompensavimą.

„Jeigu žiūrėsime ekonomine prasme, algas moka ne valstybė, bet pagaminta ir parduota produkcija arba paslaugos. Tad jei mes parduodame mažiau produkcijos, paslaugų į nesvarbu kurias rinkas, gausime mažiau pinigų, tad galėsime išmokėti mažiau algų, mažiau darbo vietų turėsime. Taigi yra tiesioginė priklausomybė, kurios nekvestionuojame. O valstybiniame darbe jeigu tau atlyginimas dėl objektyvių priežasčių krizės metu sumažėjo, paskui tau reikia atkurti ir taip toliau. Toks vertinimas truputį neproporcingas, juk verslas yra pagrindinis mokesčių mokėtojas, jis visą smūgį prisiima sau“, – pastebi politikas.

DELFI primena, kad valdžiai vykdant KT sprendimą, nuo spalio didėja darbo užmokestis daliai valstybės tarnautojų - teisėjams, specialiųjų tarnybų, krašto apsaugos, kalėjimų darbuotojams, viceministrams ir Seimo narių padėjėjams.

Pakeitimai numato, kad nuo 5 iki 20 procentinių punktų didinami valstybės tarnautojams sumažinti priedai už kvalifikacines klases. Tačiau šių kategorijų tarnautojams atlyginimai ikikrizinio darbo užmokesčio vistiek nepasieks, nes jų tarnybinės algos bazinis dydis lieka 450 litų, o ne 490 litų, kaip buvo 2008 -aisiais.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius yra teigęs, kad įgyvendinus KT nutarimus, premjero alga didės 2500 Lt.


 

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius