Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Seimas nori uždrausti prekybą odekolonais

BNS 2015.09.08 13:45

Seimas nusiteikęs iš Lietuvos išguiti alkoholio pakaitalais laikomus pigius losjonus ir odekolonus, kurie, kaip manoma,  užima 7 proc. rinkos.

Seimas nusiteikęs iš Lietuvos išguiti alkoholio pakaitalais laikomus pigius losjonus ir odekolonus, kurie, kaip manoma,  užima 7 proc. rinkos.

Seimas antradienį iš esmės pritarė, kad prekyba jais būtų uždrausta visose prekybos vietose.

Už atitinkamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas balsavo 87 parlamentarai, prieš – vienas, 3 Seimo nariai susilaikė. Dėl pakeitimų priėmimo parlamentarai dar kartą balsuos.

Technologiniais, parfumerijos, kosmetikos ir buitinės chemijos gaminiais, stipresniais kaip 20 proc., Seimas iš pradžių buvo linkęs neleisti prekiauti tik iš automobilių, stoginėse, kioskuose, kituose laikinuose statiniuose. Tačiau svarstydami pataisas, parlamentarai pritarė Ekonomikos komiteto vadovo „tvarkiečio“ Remigijaus Žemaitaičio pasiūlymui drausti prekybą visur, o netik kai kuriose vietose.

„Siūlau drausti apskritai prekybą šitų gėrimų. Čia ne gėrimai, laikomi kosmetiniais dalykais, bet dažniausiai vartojami gėrimams“, – teigė parlamentaras.

Jis mano, kad parfumerijos ar kosmetikos gaminiais su alkoholiu galėtų būti prekiaujama su receptais.

„Jeigu žmogui reikalingas kosmetinis spiritas, kad būtų šeimos gydytojo receptas, lapelis, pagal kurį galėtų įsigyti“, – teigė R.Žemaitaitis.

Parlamentaras Bronius Pauža aiškino, kad neuždraudus tokiais gaminiais prekiauti parduotuvėse, būtų pažeisti konkurencijos reikalavimai:  „Prekybos centruose, kurie turi kur kas didesnę galimybę padaryti nuolaidą šitiems gėrimams, jokių draudimų šiandien nėra. Tada ką mes darome? Pirmiausia šiuo įstatymu mes pažeidžiame Konkurencijos įstatymą, nes sudarome nelygias sąlygas verslininkams“.

Parlamentaras net siūlė padidinti jiems akcizą – taip kovoti su jų pirkimu ne pagal paskirtį.

„Šiuo klausimu mes nė karto nediskutavome ir tokių pasiūlymų niekas neteikė, kad būtų padidintas akcizas šitiems vadinamiesiems surogatams. Ir jis turėtų būti padidintas iki labai didelio procento, kad tie žmonės, kurie šitą dalyką vartoja, negalėtų paprasčiausiai jo įpirkti“, – teigė jis.

Socialdemokratas Eduardas Šablinskas taip pat reikalavo drausti visur prekiauti tokiais daug alkoholio turinčiais gaminiais: „Stambieji prekybos centrai kaip moka apeina, pakels kainas ten vienpusiškai todėl, kad neliks smulkiųjų, ir jie uždirbs, o mes per socialinę aplinką turėsim mokėti tiems smulkiesiems išeitines ir visas kitas pašalpas“.

Tačiau jis įtarė, kad nustačius draudimus, padaugės savadarbių gėrimų naudojimas: “Jeigu žmogus nori išgert, bus dar blogiau ir jeigu jis pradės išvis vartoti kažkokius neaiškius surogatus".

Dabar alkoholis, naudojamas geriamojoje kosmetikoje, nėra apmokestinamas. Iki 2004 metų, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, galiojo vadinamasis „apyvartos mokestis“, kuris priklausė nuo produkto stiprumo ir kainos.