Naujienų srautas

Lietuvoje2013.10.09 10:56

Generaliniam prokurorui gelbėjimosi ratą meta opozicija

Seimui praėjusią savaitę nepatvirtinus Generalinės prokuratūros ataskaitos, trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komitetas žada svarstyti teikimą prezidentei atleisti generalinį prokurorą Darių Valį.

Seimui praėjusią savaitę nepatvirtinus Generalinės prokuratūros ataskaitos, trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komitetas žada svarstyti teikimą prezidentei atleisti generalinį prokurorą Darių Valį.

Tačiau Seimo opozicija inicijuoja kreipimasi į Konstitucinį teismą, ar Seimas iš visgali imtis tokių svarstymų ir ar tai neprieštarauja Konstitucijai.

Prieš savaitę Seimas nepritarė Generalinės prokuratūros ataskaitai, o tai reiškia, kad ir vadovas gali netekti darbo. Pavasario sesijoje pakeistas Seimo statutas – iš pareigų galima atleisti institucijų vadovus, kurių ataskaitai nepritariama. Seimas iškart ir įpareigojo Teisės ir teisėtvarkos komitetą parengti nutarimą siūlyti prezidentei atleisti Darių Valį.

Tačiau generaliniam prokurorui gelbėjimosi ratą meta opozicija. Antradienį pradėti rinkti parašai dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą, ar Seimas apskritai turi konstitucinę teisę svarstyti generalinio prokuroro atleidimą.

„Reikia visų pirma išspręsti tą konstitucinį klausimą. Ir tikrai nemanau, kad Seimas toliau turėtų tęsti šitokius svarstymus. Nemanau, kad Komiteto ar Seimo koks nors svarstymas toliau turėtų būti tęsiamas“, – sako Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas teigia, kad atleidimo klausimas bus įtrauktas į darbotvarkę. Tačiau, koks bus sprendimas, nesiryžta prognozuoti.

„Yra Seimo pavedimas, kurį mes turime vykdyti, ir Komitetas svarstys tą klausimą“, – teigia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

Premjeras teigia, kad Seimas, nepatvirtindamas Generalinės prokuratūros ataskaitos, davė signalą, kad jos vadovui negalima elgtis, kaip jis tai darė iki šiol, esą gauta nemažai įvairių prokuratūrų skundų. Tačiau A. Butkevičius mano, kad D. Valys gali toliau dirbti.

„Reikia išanalizuoti problemas Generalinėje prokuratūroje ir galvoti apie reformą ne kelių prokurorų darbo grupelėje, bet reikėtų ir platesnės diskusijos. Bet ataskaitos nepatvirtinime nėra tikslo, kad generalinis prokuroras būtų pakeistas. Aš manau, kad jis galėtų dirbtų, bet iš to turi padaryt labai rimtas išvadas“, – tvirtina Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė interviu naujienų portalui 15 min.lt teigia, kad Seimo mėginimas per  pritarimą ar nepritarimą ataskaitai versti prokurorą yra prokuratūros politizavimas. Pasak šalies vadovės, dalis Seimo demonstruoja nepagarbą Konstitucijai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23