Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Nesudaręs laikinosios tyrimo komisijos, Seimas imsis parlamentinio tyrimo

ELTA2015.09.08 13:45

Seimas nepritarė parlamentarų grupės siūlymui sudaryti laikinąją tyrimo komisiją „dėl galimai neteisėto poveikio valstybės institucijoms faktinių aplinkybių nustatymo bei organizuotos asmenų grupės galimų sąsajų su Valstybės saugumo departamentu“.

Seimas nepritarė parlamentarų grupės siūlymui sudaryti laikinąją tyrimo komisiją „dėl galimai neteisėto poveikio valstybės institucijoms faktinių aplinkybių nustatymo bei organizuotos asmenų grupės galimų sąsajų su Valstybės saugumo departamentu“.

Tačiau nepaisant to parlamentarai priėmė protokolinį nutarimą, kuriuo pavedė Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijai kartu su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu (NSGK) atlikti parlamentinį tyrimą dėl laikinosios tyrimo komisijos iniciatorių nurodytų klausimų.

„Būtent komisija bendradarbiaudama su komitetu, o ne Seimo laikinoji tyrimo komisija, gali atlikti efektyvų parlamentinį tyrimą dėl Seimo nutarimo projekte nurodytų klausimų“, – pažymima protokoliniame nutarime, kurį inicijavo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija.

Už šį protokolinį nutarimą antradienį balsavo 36 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, 3 parlamentarai susilaikė.

Už Seimo nario Povilo Urbšio pateiktą nutarimo projektą dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo po pateikimo balsavo 40 Seimo narių, prieš buvo 20, susilaikė 30 parlamentarų. Nepritarus po pateikimo, projektas bus tobulinamas. Už tai balsavo 47 Seimo nariai, 42 parlamentarai siūlė projektą atmesti.

Nutarimo projekte minimas Seimo narys Vitalijus Gailius iš Seimo tribūnos pareiškė, kad diskusijose ir balsavime dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo nedalyvaus, kadangi aštuoni klausimai yra susiję su juo.

Komisiją buvo siūloma sudaryti atsižvelgiant į įsiteisėjusius teisminius sprendimus dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus V. Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėto atleidimo iš pareigų; įvertinant kylančias grėsmės valstybės stabilumui dėl visuomenėje paskleistos ir oficialiai nepaneigtos informacijos apie ilgalaikę galimai neteisėtą Valstybės saugumo departamento įtaką politiniams bei ekonominiams procesams.

„Seimo narys Vitalijus Gailius savo viešais pasisakymais yra pareiškęs, jog Lietuvoje veikia organizuota asmenų grupė, daranti galimai neteisėtą poveikį aukščiausių valstybės vadovų sprendimams, todėl privalome imtis priemonių tokiems teiginiams įvertinti“, – teigia laikinosios tyrimo komisijos iniciatoriai Seimo nariai Aurelija Stancikienė, Povilas Urbšys ir Petras Gražulis.

Nutarimo projekte siūloma įvertinti ir anksčiau sudarytų tyrimo komisijų išvadų įgyvendinimą. Jeigu Seimas pritartų, būtų vertinamas 2010 m. sudarytos Seimo laikinosios tyrimo komisijos „galimai neteisėtam politinių ir interesų grupuočių poveikiui teisėsaugos institucijoms ir jų atliekamiems tyrimams bei galimam sąmoningam trukdymui pareigūnams tirti nusikalstamas veikas“ išvadų įgyvendinimo efektyvumas.

Taip pat siūloma pasidomėti ir 2007 metais Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atliktu Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos parlamentiniu tyrimu.

Naujoji komisija norėtų peržiūrėti ir įvertinti 2012 metų Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Lietuvoje veikiančių komercinių bankų priežiūros efektyvumo ir situacijos bankrutuojančioje akcinėje bendrovėje banke „Snoras“ išsiaiškinimo išvadas. Esant būtinybei, bus siūloma teikti jas tvirtinti Seimui.

Komisijos sudarymo iniciatoriai norėtų susipažinti su Antikorupcijos komisijos tyrimo dėl V. Gailiaus ir V. Giržado atleidimo iš FNTT išvadomis bei įvertinti jų įgyvendinimą ir, esant būtinybei, parengti siūlymus Seimui priimti atitinkamų teisės aktų pataisas.

Komisijai siūloma ištirti, kas yra atsakingas, kad Lietuvos bankas neįslaptino medžiagos, susijusios su AB „Snoras“.

Taip pat siūloma nustatyti bei įvardinti asmenis, kurie yra susiję arba turėjo įtakos FNTT direktoriaus V. Gailiaus ir jo pavaduotojo V. Giržado neteisėtam atleidimui iš einamų pareigų.

Nutarimo projekte siūloma „įvardinti asmenis arba valstybės pareigūnus, kurie galimai davė nurodymus bei galimai neteisėtai pateikė poligrafo duomenis Prezidentūrai, Seimui, Ministrui Pirmininkui, Finansų ministerijai, Vidaus reikalų ministerijai, Generalinei prokuratūrai, visais atvejais, jeigu tokie būtų nustatyti; ištirti, kas ir kodėl nurodė, kokie asmenys turi būti tikrinami poligrafu, o kurie – ne; išsiaiškinti, kokią informaciją turėjo šalies vadovai dėl neva galimo FNTT vadovų V. Gailiaus ir V. Giržado suinteresuotumo netirti bylų, susijusių su konservatoriais ir jų rėmėjais“.

Parlamentarų grupė siūlo ištirti ir nustatyti, ar žiniasklaidoje paskelbta informacija, jog generalinis prokuroras Darius Valys galimai neteisėtai pateikė Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjams operatyvinę medžiagą dėl AB „Snoras“ banko veiklos, atitinka tikrovę.

Atsižvelgiant į tai, kad 2011 m. lapkričio 17 d. generalinis prokuroras D. Valys kreipėsi į VSD dėl galimai padarytų korupcinių veikų perduodant informaciją apie „Snorą“, siūloma išsiaiškinti, kodėl VSD, nebūdama ikiteisminio tyrimo įstaiga, pradėjo tyrimą, kuris pagal kompetenciją turėjo būti vykdomas STT, bei įvertinti D. Valio veiksmų teisėtumą.

Komisijai siūloma ištirti ir nustatyti atsakingus VSD asmenis, piktnaudžiavusius tarnybos įgaliojimais teikiant teismui ir prokuratūrai melagingus duomenis, jog Vytautas Pociūnas nebuvo komandiruotas į Baltarusiją kaip oficialus VSD atstovas.

Komisijai buvo siūloma nustatyti, ar reikia keisti įstatymus bei kitus teisės aktus siekiant išvengti piktnaudžiavimo valdžia, skiriant ir atleidžiant pareigūnus į aukštus postus bei priimant valstybei svarbius sprendimus ir, esant reikalui, parengti teisės aktų pakeitimų projektus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.