Lietuvoje

2013.10.08 10:47

Nereceptinių vaistų sudėtyje – narkotikų pėdsakai

Evelina Valiuškevičiūtė, lrytas.lt2013.10.08 10:47

Atėjus rudeniui, vis daugiau žmonių peršąla ir nuolat šnirpščioja nosimis. Tokiu atveju dažnas užsuka į vaistinę įsigyti nereceptinių vaistų nuo peršalimo ar varginančio galvos skausmo. Išgėrus kai kuriuos iš jų, ne tik akimirksniu sumažėja nosies varvėjimas, bet ir padidėja koncentracija, budrumas ir ištvermė. Kodėl?

Atėjus rudeniui, vis daugiau žmonių peršąla ir nuolat šnirpščioja nosimis. Tokiu atveju dažnas užsuka į vaistinę įsigyti nereceptinių vaistų nuo peršalimo ar varginančio galvos skausmo. Išgėrus kai kuriuos iš jų, ne tik akimirksniu sumažėja nosies varvėjimas, bet ir padidėja koncentracija, budrumas ir ištvermė. Kodėl?

Staigus nuotaikos pagerėjimas ir jėgų antplūdis susijęs ne tik su dingusiais įkyriais slogos simptomais. Į gyvenimą pažvelgti šviesiau priverčia ir vaistų nuo peršalimo sudėtyje esantis narkotiko amfetamino darinys pseudoefedrinas arba vaistuose nuo skausmo esantis narkotikas kodeinas. Jie stimuliuoja centrinę nervų sistemą (CNS).

Išblėsus vaistų poveikiui, galima pajusti mieguistumą ir nuovargį. Tai pašalinis poveikis. Arba vėl galima išgerti galvos skausmą mažinančių ar nosies varvėjimą stabdančių medikamentų. Vaistus reikia vartoti bent keletą dienų, todėl nustojus juos gerti, visiškai aiškiai pastebima, kad CNS nebėra stimuliuojama.

Panašu į amfetaminą

„Savo chemine struktūra ši medžiaga panaši į amfetaminą. Tai yra efedrinui artima medžiaga. O efedrinas yra naudojamas amfetamino gamybai. Pseudoefedrinas yra stimuliuojanti medžiaga. Jį savo sudėtyje turi dauguma vaistų nuo slogos“, – sakė Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.

Vaisto tikslas – sutraukti nosies gleivinės kraujagysles. O visa kita yra šalutinis poveikis. E. Subatos nuomone, jeigu pirminis tikslas yra pasiekiamas, o nauda yra didesnė palyginti su šalutiniu poveikiu, tai tokio vaisto vartojimas yra pagrįstas.

E. Subata aiškino paprastai – visus vaistus galima naudoti pagal paskirtį ir atvirkščiai. „Jeigu jūs norėtume visą naktį neužmigti ir dirbti, tuomet galėtume išgerti visą pakuotę vaistų nuo peršalimo. Visi vaistai gali būti naudojami ne terapiniams tikslams.“

Savo sudėtyje 30 mg pseudoefedrino turi vaisto nuo peršalimo „Gripex“ tabletė. Daugiau – po 60 mg – turi vaistai „Actifed“ ir tirpieji milteliai „Theraflu“.

Nereceptiniuose vaistuose nuo skausmo galima aptikti opiatų grupės narkotiką kodeiną. Jis sukelia euforiją, o vartojant pastoviai – išsivysto priklausomybė. Vartojant didelį vaistų nuo skausmo kiekį, sudėtyje esančio kodeino poveikį galima pajusti.

„Pavyzdžiui, kai kuriuose vaistuose nuo skausmo yra kodeino. Jis priklauso opioidų grupei. Normaliems žmonėms tai pavojaus nekelia. Tačiau, jeigu žmogus yra priklausomas nuo opioidų, jis gali pirkti visą pakuotę ir dideliu vaistų kiekiu bandyti mažinti abstinencijos sindromą“, – sakė E. Subata.

Žinomiausi opiatų grupės narkotikai yra morfijus, heroinas ir kodeinas. Kodeino savo sudėtyje (8 mg) turi vaistas nuo skausmo „Solpadeine“.

Sportininkams geriau neperšalti

„Vaistų nuo peršalimo sportininkams negalima vartoti tik varžybų dieną. Yra nustatytas tam tikras slenkstis, kurį peržengus, atsiranda teigiamas testas. Tačiau įvairiuose mokymuose mes nuolat pabrėžiame, kad sportininkai nevartotų vaistų nuo peršalimo varžybų dieną. Taip pat rekomenduojame vengti bet kokio vaisto, kuris savo sudėtyje turi pseudoefedrino“, – sakė antidopingo kontrolės direktorė Ieva Lukošiūtė. 

Kai pseudoefedrinas buvo grąžintas į draudžiamų preparatų sąrašą, tai sukėlė nepatogumų sportininkams. Tačiau, anot I. Lukošiūtės, profesionalai greitai prisitaikė ir paprasčiausiai vengia vartoti šią medžiagą.

„Bet net tokiu atveju, jeigu būtų nustatytas šių medžiagų vartojimas, sportininkas būtų griežtai įspėtas arba diskvalifikuotas. Tačiau ne ilgesniam laikotarpiui nei trys mėnesiai. Ypač, jeigu bus nustatyta, kad ši medžiaga gauta tikrai iš vaistų“, – pasakojo I. Lukošiūtė.

Daugiausiai galima suvartoti keturias vaistų nuo peršalimo tabletes per dieną. Tokiu atveju dopingo testas neturėtų būti teigiamas. Žinoma, šio testo rezultatai priklauso nuo sportininko medžiagų apykaitos ir svorio.

„Antidopingo laboratorijos aiškiai mato, kas yra vartojama ir koks kiekis. Įtaką gali daryti daug veiksnių. Dėl to mes rekomenduojame absoliučiai nevartoti (Vaistų su pseudoefedrinu. - Red.)“, – sakė I. Lukošiūtė.

Vienoje tabletėje – nedidelis kiekis

Dėl kvėpavimo takų gleivinės kraujagysles sutraukiančio ir paburkimą mažinančio poveikio pseudoeferdinas plačiai vartojamas kaip nosiaryklės paburkimą mažinantis vaistinis preparatas.

Pseudoefedrino kiekis vaistinių preparatų sudėtyje gali skirtis priklausomai nuo vaistinio preparato vartojimo indikacijų. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pabrėžia, kad be recepto išduodamų vaistinių preparatų, skirtų nosies užgulimui mažinti, sudėtyje neturėtų būti daugiau kaip 60 mg pseudoefedrino.

„Pseudofederinas ir narkotikas amfetaminas priskiriami tai pačiai farmakologinei vaistinių preparatų klasei. Panašumą būtų galima įžvelgti nebent tame, jog abi medžiagos stimuliuoja centrinę nervų sistemą. Tačiau amfetaminas sukelia labai stiprų CNS stimuliuojamąjį poveikį, o pseudoefedrino CNS stimuliuojamasis poveikis silpnas. Be to, pseudoefedrinas neturi kitų amfetaminui būdingų savybių“, – teigė Valstybinės vaistų kontrolės departamento Nacionalinės procedūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Rugilė Pilvinienė.

VVKT akcentuoja, kad nepriklausomai nuo išgertos dozės, pseudoefedrinas nesukels tokio poveikio kaip amfetaminas. Pavartojus pseudoefedrino, didžiausia jo koncentracija kraujyje atsiranda po 1–2 val., o perpus sumažėja per 4–7 val. laikotarpį.

Populiariausi