Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Partinės kelionės gali įstrigti

Partinių, ideologinių, religinių, tautinių motyvų genami Seimo nariai už mokesčių mokėtojų pinigus sėkmingai keliauja po visus žemynus. Iš šių metų parlamentarų komandiruotėms skirtų 1,4 mln. litų jau išleista apie 86 proc. lėšų.

Partinių, ideologinių, religinių, tautinių motyvų genami Seimo nariai už mokesčių mokėtojų pinigus sėkmingai keliauja po visus žemynus. Iš šių metų parlamentarų komandiruotėms skirtų 1,4 mln. litų jau išleista apie 86 proc. lėšų, rašo „Lietuvos žinios“.

Likusius pustrečio mėnesio iki metų pabaigos Seimo nariai bus priversti mažiau keliauti. Seimo kanceliarijos kišenėje komandiruotėms beliko apie 200 tūkst. litų. Greičiausiai teks atsisakyti išvykų į užsienyje vykstančius partinius renginius, o tokios kelionės nuo šios kadencijos pradžios yra dosniai finansuojamos iš valstybės piniginės. Naujoji Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė penktadienį Seimo kanceliarijos paprašė pateikti duomenis apie pastarųjų metų politikų keliones į užsienio valstybėse vykusius partinius renginius. Kaip matyti iš Seimo valdybos protokolų, šiemet tokiuose susitikimuose dalyvavo ir valdančiųjų, ir opozicinių partijų frakcijų atstovai.

„Motininių“ partijų trauka

Po dviejų savaičių lagaminą kelionei į Belgiją krausis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas, frakcijos Seime seniūnas ir opozicijos lyderis Andrius Kubilius. Šiemet trečią kartą jis dalyvaus „motininės“ konservatorių organizacijos – Europos liaudies partijos vadovų susitikime. Nuo konservatorių neatsilieka ir liberalai. Gegužę du Liberalų sąjūdžio lyderiai – Eligijus Masiulis ir Gintaras Steponavičius Kroatijoje, Puloje, dalyvavo Liberalų ir demokratų aljanso už Europą partijos tarybos posėdyje. Apie XXI amžiaus liberalizmo galias G. Steponavičius diskutavo Hagoje vykusiame seminare. Europos socialistų partijos kongrese Bulgarijos sostinėje Sofijoje birželį dalyvavo viena Socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos lyderių, buvusi ūkio ministrė Birutė Vėsaitė.

Tarptautinio respublikonų instituto renginys konservatorių Mantą Adomėną nuviliojo net į Pietų Sudaną. Dar du jaunieji parlamentarai konservatorė Agnė Bilotaitė ir socialdemokratas Domas Petrulis dalyvavo Tuniso politikos mokyklos rengiamuose mokymuose. Šioje Šiaurės Afrikos šalyje su jaunaisiais arabų lyderiais prieš kelis mėnesius taip pat diskutavo ir praėjusią savaitę iš Seimo pirmojo vicepirmininko posto pasitraukęs „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Dėmesys Lenkijai

Seimo narių kelionių maršrutus, finansuojamus iš valstybės kapšelio, taip pat skatino tautiniai ir religiniai interesai. Su Lenkija susiję reikalai nuolat buvo Seimo vicepimininko Lenkų rinkimų akcijos frakcijos nario Jaroslavo Narkevičiaus dėmesio centre. Pavasarį už Atlanto jis dalyvavo Lenkijos ir JAV verslo seminare. Kiek vėliau drauge su frakcijos kolega Juzefu Kvetkovskiu vyko į Lenkijos mokytojų suvažiavimą. Rugpjūčio mėnesį Kelcuose J. Narkevičius sirgo už pasaulio lenkų vasaros žaidynių dalyvius, o rugsėjį Varšuvoje, Lomžoje ir Ščecine susitikinėjo su vietos politikais.

Kaip ir kasmet, progos aplankyti Romą už valdiškus pinigus nepraleido konservatorius Rimantas Dagys. Rugpjūčio pabaigoje jis tradiciškai dalyvavo Bažnyčios globojamame renginyje – Tarptautinio katalikų įstatymų leidėjų tinklo rengiamose diskusijose (belieka apgailestauti, kad itin nesėkmingai į šį renginį keliavo konservatorius Egidijus Vareikis).

Pakito tvarka

Pasak Seimo vicepirmininkės, kuruojančios komandiruočių klausimus, konservatorės Irenos Degutienės, šios kadencijos Seimo valdyba laikosi nuostatos finansuoti parlamentarų keliones į užsienyje vykstančius partinius renginius. „Kai aš buvau Seimo pirmininkė, į jokius partinius renginius už Seimo pinigus neleisdavome. Kiekviena partija mokėdavo iš savo kišenės“, – LŽ sakė I. Degutienė.

Savo nuomonės šiuo klausimu politikė teigė nepakeitusi ir dabar. „Partijos gauna pakankamą finansavimą iš valstybės biudžeto, todėl porą tūkstančių litų savo vadovo komandiruotei į Briuselį ar kitur tikrai gali rasti“, – įsitikinusi praėjusią kadenciją Seimui vadovavusi parlamentarė. Politikė pasakojo, kad Seimo valdyba sulaukia siūlymų lėšas partinėms kelionėms Seimo biudžete įrašyti atskira eilute, taip pat skirti frakcijoms pinigų, kuriuos šios galėtų panaudoti partinėms komandiruotėms. Pastarajai idėjai sakė pritarianti ir I. Degutienė. „Partinę išvyką finansuotų frakcija, viskas būtų aiškiau ir skaidriau“, – pažymėjo politikė.

Limitas sparčiai senka

Degutienės teigimu, iki šiol išleista maždaug 86 proc. visų Seimo narių komandiruotėms šiems metams skirtų lėšų. 2013 metams parlamentarų kelionėms buvo atseikėta 1,4 mln. litų. Iš jų 250 tūkst. litų skirta komandiruotėms, susijusioms su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungos Tarybai. Seimo komitetų komandiruočių limitas – bemaž 770 tūkst. litų, įvairių parlamento delegacijų – 550 tūkst. litų. Seimo vadovybei „pravažinėti“ leista apie 200 tūkst. litų. Dar 145 tūkst. litų skirti nenumatytoms Seimo narių komandiruotėms. Kaip patikslino Seimo kancleris Jonas Milerius, spalio pradžioje buvo išleista 68 proc. šios sumos. Pasak jo, parlamento vadovų fonde iki metų pabaigos kelionėms beliko vos 16 tūkst. litų. Beveik visus komandiruočių pinigus jau išleido Europos, Užsienio reikalų, Žmogaus teisių komitetai. Mažiausiai važinėjo Valstybės valdymo ir savivaldybių (liko 54 proc. lėšų) bei Kaimo reikalų (64 proc.) komitetai.