Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Politologas apie L. Graužinienę: tai bus aikštinga, moteriškesnė V. Gedvilo versija

Politologai skeptiškai vertina po Darbo partijos postų rokiruotės Seimo pirmininko kėdėje įsitaisiusios L. Graužinienės galimybes tapti autoritetu Seime – moteriškai paslaptingai save apibūdinusiai politikei esą trūksta charizmos. 

Politologai skeptiškai vertina po Darbo partijos postų rokiruotės Seimo pirmininko kėdėje įsitaisiusios L. Graužinienės galimybes tapti autoritetu Seime – moteriškai paslaptingai save apibūdinusiai politikei esą trūksta charizmos.

Viktoras Uspakichas perstumdė figūras Seimo vadovybės šachmatų lentoje. Darbo partijos įkūrėjas, matyt, nebuvo linkęs rizikuoti, kad vienas iš jo favoritų Vytautas Gapšys, Vilniaus apygardos teismo pripažintas kaltu vadinamosios Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje, iš Seimo vicepirmininko posto būtų pašalintas per nepasitikėjimo procedūrą, kurią inicijavo opozicija. Tad balsavimo išvakarėse pranešta, jog V. Gapšys savo noru traukiasi iš Seimo pirmininko pavaduotojų, nors kelis mėnesius po teismo nuosprendžio tvirtino esąs nekaltas, trauktis neketinąs ir net kalbėjo apie Seimo pirmininko postą. Politologai mano, kad V. Gapšio savanorišką pasitraukimą iš Seimo vicepirmininko pareigų greičiausiai nulėmė prastėjantys Darbo partijos reitingai.

„Jie gerokai atsiliekantys nuo socialdemokratų ir akivaizdžiai mato, kad kažkas negerai. Žinodami tą Lietuvos klišę, kad rinkėjai, ypatingai kairieji, renkasi pagal asmenybes, gal jie išbando kažką naujo ir žiūri, ar pasiseks, ar ne“, – spėjo TSPMI dėstytojas Mažvydas Jastramskis.

V. Gapšio nušalinimo siekė opozicija ir prezidentė, tam pritarė ir socialdemokratai, tad šis jo žingsnis nieko nenustebino. Vis dėlto Seimo pirmininko Vydo Gedvilo pareiškimas, kad jis taip pat palieka savo kėdę, buvo netikėtas net pačiam premjerui Algirdui Butkevičiui. Opozicija iš karto suabejojo, ar V. Gedvilas nepatyrė Viktoro Uspaskicho spaudimo.

„Aš parašiau pareiškimą savarankiškai ir man niekas jokio spaudimo nedarė, tą galiu patvirtinti. Aš jau vakar vakare buvau nusprendęs. Turiu asmeninių priežasčių ir planų“, – tikino atsistatydinęs Seimo Pirmininkas V. Gedvilas.

Keista, nes mažiau nei prieš mėnesį mus jis tikino neturįs jokių planų keisti darbą.

„Šios pareigos man labai atsakingos. Jeigu politinė situacija leis, noriu dorai dirbti visą kadenciją ir visą kadenciją būti Seimo pirmininku‘, - rugsėjo devintosios laidoje „Savaitė“ duotame interviu aiškino tuometinis Seimo pirmininkas V. Gedvilas.

Politologai neabejoja, kad V. Gedvilą V. Uspakichas pakeitė, nes jis nepateisino lūkesčių, negynė Darbo partijos interesų, be to, buvo gana blankus Seimo pirmininkas. Esą, jei aukštas pareigas einantis asmuo nekritikuojamas, tai arba jį bijo liesti, arba jis neįtakingas – šiuo atveju įtikinamesnis antrasis variantas.

„Matome, kad [jis] nėra pagrindinis politikos formuotojas Lietuvoje, nėra pagrindinis Darbo partijos pozicijos formuotojas, greičiau įgyvendintojas. Tam tikra prasme, kai daugiau asmenų pakeičia darbo vietą, tada ne taip skaudžiai atrodo V. Gapšio atsitraukimas iš Seimo vicepirmininkų. Manau, kad tam ikra prasme tai buvo priedanga“, – dėstė Politikos tyrimų ir analizės instituto direktorius Marius Ulozas.

Atsitraukimas, o gal tik gudrus ėjimas žvelgiant į ateitį? Gal V. Gapšys patrauktas iš Seimo vicepirmininko ir partijos pirmininko pareigų, nes ruošiamas ateičiai ir taip jam suteIkiama keletas poilsio minučių? Toks scenarijus įmanomas, sako politologai. Teistas V. Gapšys yra antras partijos veidas, kuris rengiamas tapti pirmuoju, tad natūralu, kad V. Uspaskichas nenori juo rizikuoti, atitraukia į saugesnę poziciją, duoda jam šiek tiek pailsėti ir meta į politinę kovą daugiau veidų.

„Per darbiečių atsitraukimą nuleidus garą, manau, jis galėtų sugrįžti į pozicijas. Viena iš pozicijų, kuria galima žaisti, yra kandidatas į prezidentus. Ponas V. Gapšys dar per jaunas kandidatuoti, tad natūralu, kad Darbo partija kels kitus kandidatus, o V. Gapšys sugrįš į Seimo pirmininkus“, – dėliojo M. Ulozas

O kol kas jį pakeis ištikimiausia V. Uspaskicho bendražygė ir politologų pirmąja Darbo partijos ponia vadinama Loreta Graužinienė. Šią savaitę ji patvirtinta nauja Seimo pirmininke.

„Privalau šiek tiek atskleisti ir savo vidinį pasaulį, kurio galbūt jūs kasdieną ir nepamatote. Esu išdidi, bet ne arogantiška, esu ori, bet ne „onorava“, kaip sako aukštaičiai. Esu šeimos žmogus – esu mylinti ir mylima, kartais – moteriškai paslaptinga“, – taip save apibūdino Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

Daug kas abejoja jos savarankiškumu. Teigiama, kad V. Uspaskichas jai darys dar didesnę įtaką nei V. Gedvilui. Be to, šiame paskyrime daug kas įžvelgia ir Darbo partijos įkūrėjo asmeninį kerštą prezidentei.

„Kalbant indėnų žodžiais, valdantieji pasirengę kasti karo kirvį su prezidente. Tą rodo ir nutekėję socialdemokratų  strateginiai dokumentai, kaip jie eis į prezidento rinkimus. Darbo partija jau metus akivaizdžiai konfrontuoja su prezidente. Šiuo atveju galima atverti dar vieną naują karo frontą – per L. Graužinienės, kaip Seimo pirmininkės poziciją užimančią asmenybę“, – teigė Politikos tyrimų ir analizės instituto direktorius.

O darbo partijos siela to net neneigia.

„Šioje vietoje, ko gero, egzaminą reikės laikyti prezidentei. <... > Lietuva yra parlamentinė valstybė. Vieną kartą egzaminą laikė L. Graužinienė, dabar egzaminą laikyti turi kitas“, – samprotavo Darbo partijos narys V. Uspaskichas.

Ir vis tiek Dalia Grybauskaitė vėl pasiekė pergalę. Ji nuolat kritikavo valdančiuosius, jog šie, toleruodami Seimo vadovybėje teistus asmenis, daro gėdą valstybei. Dabar teistų asmenų nebėra, bet ar šalies vadovė patenkinta L. Graužinienės, kuriai neleido tapti ministre, kandidatūra? Šiandien ne vien prezidentę domina, kaip seksis L. Graužinienei eiti naujas pareigas.

„Kaip politikė ji neturi labai didelės iškalbos, charizmos. Kalbant apie autoritetą, nemanau, kad ji gali būti lyginama su tokio rango politikais kaip Irena Degutienė. Skeptiškai vertinčiau jos galimybes būti tuo žmogumi, kurį gerbia visi Seimo nariai ir kuris sugeba užtikrinti sklandų Seimo darbą“, – neslėpė TSPMI dėstytojas M. Jastramskis.

„Manyčiau, jai nepavyko užsitikrinti didelio autoriteto. Nors ji yra dalyvavusi ir prezidento rinkimuose, labiau buvo aptarinėjamos jos šukuosenos ir suknelių ilgis, o ne politinė programa. Manau, kad ji labai nesikeis nuo to, kokiu Seimo pirmininku buvo V. Gedvilas. Gal tik bus labiau aikštinga, moteriškesnė V. Gedvilo versija“,  – įsitikinęs M. Ulozas.

V. Uspakichas jau kurį laiką nuosekliai kartoja, kad traukiasi iš aktyvaus politinio gyvenimo. Tai rodo ir jo žingsniai – paliko partijos pirmininko postą, o šią savaitę V. Gapšiui užleido ir Seimo Darbo partijos  frakcijos seniūno kėdę. Tačiau mažai kas abejoja, kad savo teatre jis ir toliau bus pagrindinis lėlininkas.