Lietuvoje

2013.10.06 10:21

Teismas sugrįš prie Darbo partijos bylos

ELTA2013.10.06 10:21

Ateinančią savaitę teismas sugrįš prie vadinamosios Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos. Aukštesnės instancijos teismui – Lietuvos apeliaciniam teismui – sprendimą, kuriuo kaltinamieji pripažinti kaltais dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo, apskundė tiek kaltinamieji, tiek prokurorai.

Ateinančią savaitę teismas sugrįš prie vadinamosios Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos. Aukštesnės instancijos teismui – Lietuvos apeliaciniam teismui – sprendimą, kuriuo kaltinamieji pripažinti kaltais dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo, apskundė tiek kaltinamieji, tiek prokurorai.

Vilniaus apygardos teismas (VAT) daugiau nei po penkerių metų nagrinėjimo liepą kaltinamuosius Darbo partijos byloje Viktorą Uspaskichą, Vytautą Gapšį, Vitaliją Vonžutaitę ir Mariną Liutkevičienę pripažino kaltais dėl apgaulingos buhalterijos tvarkymo ir beveik 4 mln. litų mokestinių prievolių išvengimo Darbo partijos naudai.

Prokurorai apeliaciniu skundu prašo pakeisti VAT nuosprendžio dalį, kuria nustatyta, kad nuteistieji nusikalstamas veikas, už kurias buvo nuteisti, padarė bendrininkų grupėje, ir pripažinti, kad jie veikė organizuotoje grupėje, kas vertintina kaip atsakomybę sunkinanti aplinkybė.

Taip pat prašoma panaikinti minėtojo nuosprendžio dalį dėl V. Uspaskicho, V. Vonžutaitės išteisinimo dėl sukčiavimo apgaule įgyjant didelės vertės Darbo partijos turtinę teisę gauti valstybės dotacijas ir kompensaciją. Prokuroras prašo pripažinti juos kaltais padarius šią nusikalstamą veiką skiriant už ją V. Uspaskichui penkerių, V. Vonžutaitei – ketverių metų laisvės atėmimo bausmes. Minėtąsias bausmes prašoma subendrinti su Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu paskirtomis bausmėmis ir skirti V. Uspaskichui - šešerių, o V. Vonžutaitei – penkerių metų galutines laisvės atėmimo bausmes.

Apeliaciniu skundu prašoma panaikinti nuosprendžio dalį dėl V. Gapšiui paskirtos švelnesnės nei įstatymu numatytos bausmės (baudos) dėl sukčiavimo apgaule išvengiant didelės vertės Darbo partijos turtinės prievolės mokėti privalomus mokesčius ir įmokas. V. Gapšiui prašoma skirti vienų metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę atliekant ją pataisos namuose.

Taip pat prašoma panaikinti minėtojo nuosprendžio dalį dėl baudžiamosios bylos nutraukimo juridiniam asmeniui Darbo partijai, kuri nutraukta dėl šio juridinio asmens reorganizacijos į kitą juridinį asmenį Darbo partiją (leiboristus). Prokuroras prašo teismo pripažinti reorganizuotą juridinį asmenį Darbo partiją (leiboristus) kaltu dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo Darbo partijoje 2004–2006 metais, sukčiavimo apgaule išvengiant didelės vertės Darbo partijos turtinės prievolės mokėti privalomus mokesčius ir įmokas bei dėl sukčiavimo apgaule įgyjant didelės vertės Darbo partijos turtinę teisę gauti valstybės dotacijas ir kompensaciją. Už šiuos nusikaltimus prašoma skirti subendrintą 1 mln. 250 tūkst. litų baudą bei išieškoti iš Darbo partijos (leiboristų) konfiskuotino turto vertę atitinkančią pinigų sumą - 25 mln. 83 tūkst. 732,07 lito.

Su paskirtomis bausmėmis nesutiko nė vienas kaltinamasis.

ELTA primena, kad pirmos instancijos teismas V. Upaskichui skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmę, V. Vonžutaitė nuteista kalėti 3 metus, M. Liutkevičienė kalės 1 metus, o V. Gapšys laisvės atėmimo bausmės negavo, tačiau jis turės sumokėti 275 MGL (35 tūkst. 750 litų) dydžio baudą.

Skiriant bausmes teismas atsižvelgė į tai, kad nenustatyta atsakomybę lengvinančių aplinkybių. Sunkinančia aplinkybe pripažinta tai, kad visi keturi kaltinamieji nusikalstamas veikas padarė veikdami bendrininkų grupėje. V. Uspaskichą bei V. Vonžutaitę teismas įvardijo kaip nusikaltimų organizatorius ir tam tikrais atvejais jų vykdytojus. Teismas pasisakė, kad V. Gapšio vaidmuo nebuvo pirmaeilis, todėl jam paskirta bauda, kadangi laisvės atėmimo bausmė, atsižvelgiant į jo dalyvavimo nusikaltimuose pobūdį, būtų aiškiai per griežta ir neadekvati jo įvykdytoms veikoms. M. Liutkevičienė, anot teismo, buvo pagrindinė nusikaltimų vykdytoja 2005–2006 m., jos veiksmus nutraukė tik pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Liepą žemesnės instancijos teismas taip pat patenkino civilinių ieškovų – Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyriaus -ieškinius ir nusprendė išieškoti solidariai iš V. Uspaskicho ir V. Vonžutaitės šiek tiek daugiau negu 3 mln. litų Darbo partijos 2004-2006 m. nesumokėtų mokesčių ir įmokų valstybei, iš tos sumos solidariai su V. Gapšiu ir M. Liutkevičiene – per 2,75 mln. litų Gyventojų pajamų mokesčio, per 11,5 tūkst. litų Gyventojų pajamų mokesčių nuo autorinių atlyginimų, per 5 tūkst. litų įmokų į Garantinį fondą valstybės naudai padarytai žalai atlyginti.

Taip pat solidariai iš V. Uspaskicho, V. Vonžutaitės ir M. Liutkevičienės teismas nurodė išieškoti per 800 tūkst. litų 2005–2006 m. Darbo partijos nesumokėtų socialinio draudimo įmokų, iš jų nepilni 600 tūkst. litų solidariai su V. Gapšiu Darbo partijos 2006 m. nesumokėtų socialinio draudimo įmokų valstybės naudai padarytai žalai atlyginti.

Kaltinime buvo nurodyta, kad DP neteisėtai gavo dotacijas iš valstybės biudžeto. Tačiau teismas teigė, kad dotacijų skyrimo pagrindas yra ne finansinės ataskaitos pagal pateiktus neteisingus duomenis, o Seimo rinkimų rezultatai. Todėl prokuroro pareikštas 6 mln. litų ieškinys paliktas nenagrinėtu.

Teismas taip pat nutraukė baudžiamąją bylą juridinio asmens Darbo partijos atžvilgiu juridiniam asmeniui pasibaigus po reorganizavimo.

VAT teisėjų kolegija, įvertinusi byloje surinktus įrodymus, padarė išvadą, kad byloje visiškai įrodyta, jog kaltinamieji V. Uspaskichas, V. Vonžutaitė, V. Gapšys nuo 2004 m. liepos iki 2006 m. gegužės, M. Liutkevičienė nuo 2005 m. kovo iki 2006 m. gegužės bendrininkų grupėje apgaulingai tvarkė partijos buhalterinę apskaitą. Teismo tvirtinimu, šį procesą organizavo ir jam vadovavo V. Uspaskichas ir V. Vonžutaitė, padėjo V. Gapšys, o vykdė M. Liutkevičienė kartu su kitu asmeniu, kurio atžvilgiu tyrimas nutrauktas. Dėl apgaulingai vykdytos apskaitos iš dalies neįmanoma nustatyti DP 2004–2006 m. turto, įsipareigojimų dydžio ir struktūros, pasisakė teismas.

Prie bylos ketinama sugrįžti ketvirtadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.