Lietuvoje

2013.10.03 19:47

Nežinomas milijonierius tautininkus apipylė pinigais

Nykštukinė Tautininkų sąjunga, siejama ir su prieštaringomis protestų akcijomis, homofobiškais pareiškimais bei skustagalvių eitynėmis, turi patį turtingiausią rėmėją Lietuvoje. Pernai uždirbęs 60 mln. litų ir sumokėjęs 9 mln. litų mokesčių, jis deklaruodamas savo pajamas skyrė 1 procentą gyventojų pajamų mokesčio tautininkams, kuriems lyg iš dangaus nukrito apie 90 tūkst. litų. Kitos partijos apie tokius rėmėjus tegali pasvajoti.

Nykštukinė Tautininkų sąjunga, siejama ir su prieštaringomis protestų akcijomis, homofobiškais pareiškimais bei skustagalvių eitynėmis, turi patį turtingiausią rėmėją Lietuvoje. Pernai uždirbęs 60 mln. litų ir sumokėjęs 9 mln. litų mokesčių, jis deklaruodamas savo pajamas skyrė 1 procentą gyventojų pajamų mokesčio tautininkams, kuriems lyg iš dangaus nukrito apie 90 tūkst. litų. Kitos partijos apie tokius rėmėjus tegali pasvajoti.

Paslaptingojo geradario dėka Tautininkų sąjunga šiemet surinko aštuonis kartus daugiau aukų nei praėjusiais metais – 121 tūkst. litų. Kitos partijos gavo 3–4 kartus daugiau, tačiau tam joms reikėjo suagituoti kelis tūkstančius žmonių.

Kas tiek daug aukojo Tautininkų sąjungai, Mokesčių inspekcija neatskleidžia. Nurodoma, kad 121 tūkst. litų partijai deklaruodami savo pajamas sunešė 422 žmonės.

Tautininkų sąjungos vicepirmininkas Julius Panka portalui lrytas.lt teigė nežinantis, kad tarp partijos narių būtų turtuolių. Iš žurnalistų sužinojęs apie paslaptingąjį geradarį jis buvo maloniai nustebęs.

„Tai rodo, kad verslininkams yra patraukli Tautininkų ekonominė programa“, –sakė politikas.

Iš kur uždirbo tiek pinigų?

Devynis milijonus litų pernai gyventojų pajamų mokesčio valstybei sumokėjęs asmuo turėjo uždirbti apie 60 mln. litų. Gyventojų pajamų mokestis sudaro 15 proc.

Pavasarį Mokesčių inspekcija paskelbė, kad didžiausia mėnesinė alga Lietuvoje siekė 1,5 mln. litų. Tačiau Mokesčių inspekcijos duomenimis, tiek uždirbęs žmogus šią algą gavo ne kiekvieną mėnesį.

Visus metus kas mėnesį mokėtos didžiausios algos pernai buvo gerokai kuklesnės. Pati didžiausia mėnesio alga tokiu atveju siekė 258,5 tūkst. Lt. Taigi šis žmogus per metus uždirbo apie 3,1 mln. litų. Todėl galima daryti išvadą, kad tiek mokesčių valstybei sumokėjęs asmuo pinigus uždirbo ne gaudamas algą, o kitais būdais. Jis galėjo mokėti gyventojų pajamų mokestį pardavęs brangų nekilnojamąjį turtą, akcijas arba gavęs daug dividendų iš savo verslo įmonės.

Pernai didžiausios vieno asmens deklaruotos pajamos siekė 226,2 mln. litų, kito – 163,5 mln. litų, o trečio – 65,2 mln. litų.

Dosniausi remia konservatorius

Daugiausiai piniginės paramos iš šalies gyventojų, kaip ir praėjusiais metais, šiemet vėl sulaukė Tėvynės sąjunga. Jai paaukota 537 tūkst. litų. Pernai ši partija gavo 504 tūkst. litų.

Antroje vietoje pagal gautą paramą yra valdančioji Socialdemokratų partija. Jai paaukota 499 tūkst. litų. Pernai socialdemokratai surinko 316 tūkst. litų.

Savo biudžetą iš aukotojų šiemet gerokai papildys Liberalų sąjūdis. Pernai partija surinko 228 tūkst. litų, o šiemet – 429 tūkst. litų.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai žmonės paaukojo 306 tūkst. litų. Pernai buvo surinkta 100 tūkst. litų mažiau. Tiesa, lenkai dar susirinko papildomos paramos nepartinei organizacijai Lenkų sąjungai.

Darbo partija surinko apie 200 tūkst. litų, tačiau kol partija yra reorganizuojama, šios lėšos yra įšaldytos.

Liberalų ir centro sąjunga šiemet, kaip ir pernai, gavo 130 tūkst. litų.

Partijai „Tvarka ir teisingumas“ šiemet paaukota 114 tūkst. litų. Pernai „tvarkiečai“ surinko tūkstančiu litų mažiau.

„Drąsos kelio“ partija iš savo rėmėjų gavo panašią sumą kaip ir praėjusiais metais – 16 tūkst. litų.

Neparlamentinė „Sąjunga TAIP“ šiemet surinko apie 94 tūkst. litų, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 67 tūkst. litų. Kitos partijos gavo kuklesnes sumas.

Liberalų rėmėjai – turtingiausi

Lenkų rinkimų akcijai aukojo daugiausiai žmonių – 13 tūkst. Absoliuti dauguma jų pildė popierines deklaracijas. Socialdemokratams paramą skyrė apie 12,3 tūkst. žmonių, konservatoriams – 9,5 tūkst. žmonių, liberalams – 6,6 tūkst. žmonių, „tvarkiečiams“ – 3,2 tūkst. žmonių.

Ignoruojant Tautininkų sąjungos pasiekimus, šiemet vėl galima daryti išvadą, kad Liberalų sąjūdį remia aukščiausias pajamas gaunantys gyventojai. Vienas vidutinis liberalų rėmėjas aukojo daugiausiai. Mažiausiai uždirba lenkų partijos rėmėjai.

Partijoms šalies gyventojai gali skirti 1 proc. savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Dar 2 proc. galima skirti visuomeninėms organizacijoms. Galimybė tokiu būdu remti partijas atsirado pernai, kai teisę remti politikus prarado verslo įmonės.