captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Darbietė“ L. Graužinienė išrinkta Seimo Pirmininke

Naująja Seimo Pirmininke ketvirtadienį išrinkta Darbo partijos (DP) narė Loreta Graužinienė. Už jos kandidatūrą per slaptą balsavimą buvo 77 parlamentarai. Ji laimėjo prieš Liberalų sąjūdžio atstovą Eugenijų Gentvilą.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Naująja Seimo Pirmininke ketvirtadienį išrinkta Darbo partijos (DP) narė Loreta Graužinienė. Už jos kandidatūrą per slaptą balsavimą buvo 77 parlamentarai. Ji laimėjo prieš Liberalų sąjūdžio atstovą Eugenijų Gentvilą.

E. Gentvilo kandidatūrą palaikė 39 Seimo nariai. Devyni biuleteniai rasti sugadinti.

Pirmasis Seimui padėkojo Viktoras Uspaskichas. Jis teigė atspėjęs, kad L. Graužinienė surinks būtent 77 balsus. Savo ruožtu buvusi ūkio ministrė, socialdemokratė Birutė Vėsaitė naujai Seimo pirmininkei palinkėjo „saulėtų santykių su prezidente“.

„Dirbsiu taip, kaip šiandien kalbėjau pranešime. Tie žodžiai buvo parašyti iš širdies, kaip jaučiu širdimi. Tikiuosi jūsų visų palaikymo, tai būtų didžiulis pasiekimas Lietuvoje, jei parlamentas, išrinktas tautos, taip darniai tarnautų Lietuvos žmonėms“, – padėkojo L. Graužinienė, kartu sustabdžiusi savo narystę DP frakcijoje, mat to reikalauja Seimo statutas.

„Už Lietuvą, vyrai!“ – Seimo salėje pasigirdo ir Petro Gražulio sveikinimas.

L. Graužinienė: nekandidatuosiu į prezidentus

Darbo partijos (DP) frakcijos vardu L. Graužinienės kandidatūrą pasiūlęs Vytautas Gapšys prieš balsavimą teigė manąs, kad „toks pasirinkimas yra labai teisingas“. Jo nuomone, L. Graužinienė yra „su didžiule patirtimi, aštriu mąstymu ir milžiniška kompetencija“.

„Ji gali puikiai atlikti Seimo Pirmininko pareigas“, – Seime kalbėjo V. Gapšys.

Pati L. Graužinienė padėkojo DP, koalicijos partneriams už pasitikėjimą ja. Pradėdama savo kalbą ji pažymėjo, kad tai – svarbiausia jos kalba gyvenime. Seimo pirmininko postą ji laiko „svarbiausiu valstybėje.“

„Esu išdidi, bet ne arogantiška. Esu ori, bet ne „onorava“, kaip sako aukštaičiai. Esu šeimos žmogus. Esu mylinti ir mylima. Kartais – moteriškai paslaptinga. Net ir didžiausiame negatyve stengiuosi surasti pozityvo grūdą. Dabar lauksiu jūsų sprendimo, jūs turite nuspręsti, ar esu verta pasitikėjimo“, – savo kalbą skaitė L. Graužinienė.

Ji teigė norinti vadovauti taip, kaip Seimui vadovavo konservatorė Irena Degutienė. „Gerbiu Česlovą Juršėną, bet aš esu moteris. Negaliu perimti to, ką turi vyras“, – sakė L. Graužinienė.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius pasidomėjo, L. Graužinienė DP partijos pirmininke tapo laikinai ar visam laikui. „O kodėl jūs, būdamas partijos pirmininku, kandidatavote į premjero postą?“ – A. Kubiliaus perklausė L. Graužinienė. Ji teigė būsianti Seimo pirmininke tiek, „kiek Lietuvos tauta įvertins tarnystę jai“.

Paklausta apie kandidatavimą į prezidento rinkimus, L. Graužinienė pakartojo, kad skaitė svarbiausią savo kalbą gyvenime ir, jei jai bus patikėtos Seimo pirmininko pareigos, jas ji atliks taip, kaip reikalaujama Konstitucijoje. „Galiu nuraminti, kandidate į prezidentus nebūsiu. Vakar DP patvirtino kandidatą ir mes sistemingai dirbsime savo darbą“, – patikino L. Graužinienė. 

E. Gentvilas nenorėjo rinkimų iš vieno kandidato

E. Gentvilo kandidatūrą pasiūlė 16 opozicijai atstovaujančių Seimo narių. Pats E. Gentvilas sako nusprendęs dalyvauti, kad rinkimai nebūtų tik iš vieno kandidato. Jis teigiamai įvertino savo kandidatūrą, nors ir kukliai: „Manau, kad labai nedaug šansų turiu įveikti Loretą. Bet maža kas“, – kalbėjo E. Gentvilas. Tapęs pirmininku jis tikino, kad V. Gedvilą siūlytų į pirmojo pavaduotojo vietą, mat jis esą gerai organizavo darbą Seime. 

Savo ruožtu liberalas Remigijus Šimašius teiravosi, kokie yra galimo kandidato į Seimo pirmininkus santykiai su šalies vadove. „Mano santykiai su prezidente yra reti, bet geri“, – aiškino E. Gentvilas.

Konservatoriaus Arvydo Vidžiūno paklaustas, ką darytų, jeigu Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis po kurio laiko lieptų jam trauktis iš parlamento vadovo pareigų, kandidatas tvirtino, kad jų partijoje vyrauja kitokie santykiai nei Darbo partijoje. E.Gentvilas pasakojo prieš valandą pats pasiūlęs E.Masiuliui kelti alternatyvų kandidatą į Seimo vadovus: „Sakau Masiuliui – reikia kelti savo kandidatą, o jis atsakė – tai gali ir eiti.“

Tuo metu DP frakcijos narė Virginija Baltraitienė teigė nors ir labai mylinti savo brolį, vis tik balsuosianti už savo partijos narę L. Graužinienę. 

Koalicijos partneriai – už L. Graužinienę

Frakcija „Tvarka ir teisingumas“ teigė palaikanti L. Graužinienę, „darbietę“ Seimo pirmininko poste ją norėjo matyti ir socialdemokratai. Socialdemokratų frakcijos Seime vadovė Irena Šiaulienė pripažino neabejojanti L. Graužinienės galimybėmis eiti pirmininkės pareigas.

„Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija pritaria DP sprendimui. Manome, kad L. Graužinienė – patyrusi politikė – tinkamai vykdys Seimo pirmininkės pareigas. Jos patirtis, ryžtas einant šias pareigas yra labai svarbios.  Mūsų frakcija vienbalsiai balsuos už jūsų kandidatūrą“, – žadėjo Rita Tamašunienė.

„Drąsos kelio“ atstovas Valdas Vasiliauskas tvirtino, kad L. Graužinienė yra geriausias pasirinkimas ir frakcija palaikys šią kandidatę.

Savo ruožtu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija teigia nebalsuosianti už  L. Graužinienę.

„Mūsų frakcija, nebalsuodama už pateiktą kandidatūrą, ne tiek išreiškia santykį su ja, kaip asmeniu, o labiau su požiūriu į valstybės valdymą, kurį šiandien matome. Loreta yra nuoširdi, turi kitų gerų savybių, kurios tikrai nepakenktų užimant Seimo pirmininko pareigas. Bet ne tai, deja, lemia jos buvimą pareigose“, – sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma. 

Jis priminė, kad Lietuva įpusėjo pirmininkauti Europos Sąjungos (ES) Tarybai ir Seimo pirmininkui tenka nemenkas vaidmuo.

„V. Gedvilas pakankamai sėkmingai atliko tą misiją, valstybei tenkantį uždavinį. Kad ir kaip gerai bevertinčiau teikiamą kandidatę, manau, prireiks šiek tiek laiko ir jau bus pasibaigęs pirmininkavimas, kad tas pareigas būtų galima sėkmingai atlikti. Kad ir kiek mėgintų V. Gedvilas vaizduoti, kad atsistatydino ne savo valia, matome, kad buvo ne taip. Balsuodami prieš mes pasisakome prieš tokius reiškinius“, – frakcijos vardu kalbėjo J. Razma.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...