Lietuvoje

2013.10.02 16:27

A. Sakalas nepritaria partiečiams: Seimas negali reikalauti ataskaitų iš teisėsaugos

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2013.10.02 16:27

Seimas gali pakviesti generalinį prokurorą padaryti pranešimą apie kriminogeninę padėtį Lietuvoje, bet ne įpareigoti, reikalauti ataskaitų ir dėl jų balsuoti, tinklalapiui LRT.lt sako socialdemokratų garbės pirmininkas Aloyzas Sakalas.

Seimas gali pakviesti generalinį prokurorą padaryti pranešimą apie kriminogeninę padėtį Lietuvoje, bet ne įpareigoti, reikalauti ataskaitų ir dėl jų balsuoti, tinklalapiui LRT.lt sako socialdemokratų garbės pirmininkas Aloyzas Sakalas.

„Prokuratūrą dabar daužo kas tik nori, o padėti niekas nepadeda. Prokuratūra kaip našlaitė, kurią visi išnaudoja, taip pat ir prezidentė. Kad tai nėra pats geriausias prokuroras, koks yra buvęs, suprantu, bet jo atleidimas nieko nepakeis. <...> Jei jis bus pakeistas, iš esmės niekas nepasikeis, kol politikai tampys prokurorą kaip norės“, – LRT.lt sako socialdemokratų garbės pirmininkas.

A. Sakalo nuomone, Seimas negali reikalauti, tvirtinti ar atmesti teisėsaugos institucijų ataskaitų, nes tai pažeidžia valdžių atskyrimo principą. „Balsavimas pritariu-nepritariu yra kišimasis į prokurorų darbą, o tai yra nepriklausoma institucija. Seimas nereikalauja Aukščiausiojo Teismo pirmininko ataskaitos“, – sako A. Sakalas.

Savo ruožtu konstitucinės teisės ekspertas prof. Vytautas Sinkevičius LRT radijui teigė, kad Generalinė prokuratūra nėra atskaitinga Seimui.

„Nuskambėjo, kad [Generalinė] prokuratūra yra atskaitinga Seimui ir t.t. Deja, Konstitucijoje nustatyta visiškai kitaip. Prokuratūra nėra atskaitinga Seimui, nėra pavaldi Seimui, [jam nėra pavaldus] nei generalinis prokuroras, nei joks kitas prokuroras“, – tvirtina V. Sinkevičius.

Jis abejoja, ar buvo galima nustatyti normą, kad Seimas sprendžia pritarti ar nepritarti prokuratūros ataskaitai.

Savo ruožtu premjeras Algirdas Butkevičius tinklalapiui LRT.lt teigia, kad, kalbant apie parlamentinę kontrolę, ji yra būtina, o generaliniam prokurorui išsakyta kritiką esą taip pat turi pagrindo.

„Tačiau derėtų susilaikyti nuo skubotų kategoriškų sprendimų, nes visuomenėje pasitikėjimas teisėsaugos institucijomis ir taip yra mažas, nereikia skatinti dar didesnio nepasitenkinimo“, –  tvirtina A. Butkevičius.

Antradienį Seimas nepritarė Generalinės prokuratūros veiklos ataskaitai ir greičiausiai netrukus pasiūlys prezidentei atleisti generalinį prokurorą Darių Valį iš pareigų. Prokuratūros ataskaitai nepritarė 72 Seimo nariai, D. Valį palaikė 18 parlamentarų, susilaikė 12.

D. Valys sako, kad prokuratūra dirba geriausiai per visą nepriklausomybės laikotarpį ir yra pasiryžęs tęsti pradėtus darbus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.