Naujienų srautas

Lietuvoje2013.10.02 10:15

D. Grybauskaitė: DP balsais paremta Seimo nuomonė nėra pagrindas atleisti D.Valį

BNS 2013.10.02 10:15

Seimui antradienį nepritarus prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad tiesioginį interesą turinčios teisiamos Darbo partijos balsais paremta Seimo nuomonė nėra pagrindas atleisti generalinį prokurorą.

Seimui antradienį nepritarus prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad tiesioginį interesą turinčios teisiamos Darbo partijos balsais paremta Seimo nuomonė nėra pagrindas atleisti generalinį prokurorą.

„Su Konstitucija prasilenkiantys Seimo sprendimai gresia teisėsaugos institucijų politizavimu“, – sako D. Grybauskaitė, kurios nuomonę BNS perdavė jos vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė.

Parlamentarai antradienį nepritarė prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai ir pavedė Teisės ir teisėtvarkos komitetui parengti Seimo nutarimo projektą dėl siūlymo atleisti generalinį prokurorą D.Valį iš pareigų.

Darbo partijos (leiboristų) vadovas, Seimo pirmininko pavaduotojas Vytautas Gapšys Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo. Vilniaus apygardos teismas jam skyrė 35 tūkst. 750 litų baudą. Šis teismo sprendimas apskųstas aukštesnės instancijos teismui. Seimo opozicija surinko parašus ir siekia per nepasitikėjimo procedūrą Seime atstatydinti V. Gapšį iš pareigų.

Vandančiajai koalicijai priklausanti Darbo partija parlamente turi 29 narius. Už Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) nutarimo projektą, kuriuo siūlyta nepritarti ataskaitai, antradienį balsavo 72 Seimo nariai, prieš buvo 18, susilaikė 12 parlamentarų. Už tokį projektą balsavo „darbiečiai“, „tvarkiečiai“, liberalai, didesnė dalis socialdemokratų, „Drąsos kelio“ partijos frakcijos atstovai, prieš buvo arba susilaikė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos parlamentarai, visi, išskyrus du, konservatoriai.

Taip pat 60 parlamentarų buvo už tai, kad komitetas parengtų Seimo nutarimo projektą dėl siūlymo atleisti generalinį prokurorą, šeši buvo prieš, šeši susilaikė.

Seimas pavasario sesijoje yra priėmęs Seimo statuto pataisas, kurios atveria kelią atleisti iš pareigų institucijų vadovus, kurių veiklos ataskaitai nepritariama.

BNS kalbinti politologai teigia, kad prokuratūros ataskaitą atmetęs Seimas pademonstravo savo politinę galią, kad gali priimti kitokius sprendimus nei nori prezidentė. Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Mindaugas Jurkynas teigė, kad Seimas parodė, jog jis yra svarbiausia institucija parlamentinėje respublikoje. Jo teigimu, nepritarimas prokuratūros veiklos ataskaitai „daugiau yra galios demonstravimas“, tačiau gali ir neprieiti iki generalinio prokuroro pakeitimo.

„Premjeras yra aiškiai pasakęs, kad generaliniam prokurorui Dariui Valiui skirta kritika yra pagrįsta. Tačiau apie kažkokią jo atsakomybę atsistatydinant nėra kalbama“, – sakė M.Jurkynas.

Generalinį prokurorą Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas.

Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Algis Krupavičius sakė, kad Seimo sprendime yra „politikos dėmuo“, bet jis kartu teigė manantis, kad priekaištai generaliniam prokurorui yra pagrįsti.

„Yra ir politikos dėmuo, nes iš tikrųjų dabartinis generalinis prokuroras buvo savotiškas sarginis prezidentės šuo, tai kartai nepriklausomumo trūkumas, matyt, irgi kišo dabartiniam prokurorui koją“, – BNS sakė A. Krupavičius.

„Prokuratūros reforma sukėlė daug sumaišties prokuratūros sistemoje, rezonansinės bylos toli gražu nėra nagrinėjamos tinkamai, jos laike tęsiasi be galo, be krašto“, – pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi