Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Kuo baigsis V. Gailiaus sukeltas triukšmas?

Laimėję visus įmanomus teismus, buvęs FNTT vadovas Vitalijus Gailius, dabar Seimo narys, bei šios tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Giržadas įrodė, kad jų atleidimas neteisėtas. Dar 2011-ųjų pabaigoje kilęs skandalas tarsi turėjo baigtis, tačiau jis įgavo naują pagreitį po to, kai Seimo narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius prabilo apie Valstybės saugumo departamente susibūrusią buvusių ir esamų pareigūnų gaują, kuri jau ne vienerius metus vykdo antivalstybinę politiką ir kuri turi įtakos prezidentės sprendimams. Esą šita gauja jau kuris laikas siekia susidoroti ir su buvusiu FNTT vadovu.

Laimėję visus įmanomus teismus, buvęs FNTT vadovas Vitalijus Gailius, dabar Seimo narys, bei šios tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Giržadas įrodė, kad jų atleidimas neteisėtas. Dar 2011-ųjų pabaigoje kilęs skandalas tarsi turėjo baigtis, tačiau jis įgavo naują pagreitį po to, kai Seimo narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius prabilo apie Valstybės saugumo departamente susibūrusią buvusių ir esamų pareigūnų gaują, kuri jau ne vienerius metus vykdo antivalstybinę politiką ir kuri turi įtakos prezidentės sprendimams. Esą šita gauja jau kuris laikas siekia susidoroti ir su buvusiu FNTT vadovu.

Didžiausias sujudimas kilo Seime, ten net bandyta kurti komisiją, tiesa, nelabai aišku, ką ji tirs. O štai tikrai galintis tirti ir net, rodos, privalantis tai daryti Prokuratūros vadovas tyli, kaip ir jo pavaldiniai. Tiesa, jų atstovė pasidžiaugė demokratijos grožiu. Ar V. Gailiaus sukeltas triukšmas taip ir baigsis, ar prasidės tyrimas, kuris įrodys, kad V. Gailius kalba pagrįstai, ar jo kaltinimams nėra pagrindo, deja, šiandien atsakymo nėra.

Nors buvę FNTT pareigūnai įrodė buvę neteisėtai pašalinti iš pareigų, nors buvęs vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis ir prezidentė įrodinėjo jų kaltę, tačiau tuo skandalas nesibaigė. Žibalo į ugnį vėl šliukštelėjo dabar politiko karjerą pasirinkęs V. Gailius. Paraginęs ieškoti kaltųjų ir iš jų išsireikalauti valstybei padarytą žalą pareiškė, kad Saugumo departamente veikia pavojinga buvusių ir esamų pareigūnų gauja. O ši esą politinės korupcijos nusikalstama struktūra jau keleri metai bando su juo susidoroti.

V. Gailius įsitikinęs, kad šie asmenys klastojo poligrafo duomenis, klaidino ir net spaudė prokurorus, ieškojusius, kas galėjo atskleisti planuojamus veiksmus prieš „Snoro“ banką. Tačiau kas tai per gauja, kas jos nariai ir kokie jų kėslai – V. Gailius kalba miglotai.

„Negaliu išvardyti, nes aš dirbu šiandien Seime, atstovauju savo apygardą, o nedirbu Prokuratūroje, ir nedirbu VSD, ir netiriu nusikaltimų. Tai šiuos tyrimus turi atlikti Prokuratūra. VSD lydi skandalai nuo 2006 m., komisijos, Seimo NSGK nustatė daugybę pažeidimų, tarnybos piktnaudžiavimo atvejų. Šiandien taip pat vengia matyti savo pažeidimus, jie slepiami, ir Prokuratūra nepasakys, kad jie padarė blogai – netyrė nusikaltimo nuo pat pradžių, o VSD nepasakys, kad tyčia nuslėpė V. Giržado pateiktą informaciją. Ir štai D. Valio bendradarbiavimas su VSD, kai kurių departamento pareigūnų veiksmai privedė prie to, kad nusikaltimas iki šiol neištirtas“, – sako Seimo narys, buvęs FNTT direktorius V. Gailius.

V. Gailius kaltina prokurorus toliau dirbant išvien su saugumiečiu gauja. Jis sako nesuprantantis prokurorų nenoro tirti Saugumo departamento pareigūnų galbūt neteisėtus veiksmus.

„Visa medžiaga, kuri V. Gailiaus perduota Prokuratūrai, atidžiai įvertinama ir priimami atitinkantys procesiniai sprendimai. Kartais sprendimai būna skirtingi, visi skiriamės. Turbūt tuo demokratija ir graži, kad galima turėti skirtingą nuomonę ir ją ginti teisinėmis priemonėmis“, – teigia Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė. Ji sako, kad negalinti pakomentuoti, ar iš tikrųjų Prokuratūra patiria spaudimą iš tam tikrų V. Gailiaus įvardijamų grupuočių.

„V. Gailius, aš manau, kad buvęs tarnybos vadovas, generolas, ilgus metus dirbęs kriminalinėje, finansinių nusikaltimuose, yra žmogus, galima sakyti, šitų bendruomenių elitas, tai jis jaučia atsakomybę, savo žodžių svorį, ir tai, kad jis šiandien yra Seimo narys, jis kalbėdamas dar turi aną patirtį ir turbūt sveria savo žodžius, bet kitas dalykas, kiek čia galima pagrįsti, įrodyti, bet tai turi pasakyti prokurorai“, – sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.

Prokurorams nereaguojant į V. Gailiaus pareiškimus, netikėtą žingsnį žengia Saugumo departamentas. Šis įsitikinęs, kad politiko žodžius turi vertinti politikai, ir kreipėsi į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą bei Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisiją.

„Kad politikai atsakys į klausimą, kas kaltas šioje situacijoje, labai abejoju. Aš manau, kad ir VSD kreipimasis yra daugiau žiūrint iš politinių pažiūrų, kad apgintų bendrai savo instituciją. V. Gailius irgi perlenkia lazdą su retorika“, – mano Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius.

„Mes neturime visų instrumentų ir galimybių įvertinti, ar tikrai V. Gailius teisus ar ne. Natūralu, kad turės į tuos klausimus atsakyti ir Prokuratūra. Vis tiek politikai klaus prokurorų, specialiųjų tarnybų. Galų gale, ką jie tirs bus ne iki galo ištirti dalykai, jiems reikės pasijungti, bet pus per vėlu, bus įsisiūbavęs laivelis ir tada reikės jau vandenį iš to laivelio nebe puodeliais, o kibirais semti“, – tvirtina A. Paulauskas.

V. Gailiaus raginimų, kad ne politikai, o prokurorai turi tirti jo teiginius, atrodo, neišgirdo ir Seimo pirmininkas. Vydas Gedvilas pareiškė, kad reikia kurti laikinąją tyrimo komisiją dėl FNTT skandalo. Tiesa, ką konkrečiai turėtų tirti politikai, jis įvardyti kol kas negali.

„Ta komisija turės atsakyti į daugelį klausimų, juos dar suformuluosime“, – tikina V. Gedvilas.

„Kiek suprantu, tai Darbo partijos iniciatyva, tai jų pagrindinis tikslas, prasidedanti prezidento rinkimų kampaniją, tai iš to viso neaiškaus kalbėjimo matau vienintelį tikslą. Nežinau, ar gandus turi spręsti Seimas“, – sako Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

„Bijau, kad kai kurios politinės jėgos, prisidengdamos V. Gailiaus istorija, bando galbūt suvesti sąskaitas ar su neįtikusiais teisėsaugos pareigūnais, ar su valstybės institucija“, – mano Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

Ar bus kuriama laikinoji komisija Seimas turėtų apsispręsti jau ateinančią savaitę. Į pirmąjį posėdį turėtų rinktis ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, kuris kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija aiškinsis, ar Lietuvoje veikia saugumiečių gauja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi