Lietuvoje

2013.09.30 09:36

Į kovą dėl piliečių parašų skaičiaus kylama dviem frontais

ELTA2013.09.30 09:36

Už tai, kad pakaktų 100 tūkst. piliečių parašų norint surengti referendumą, kovojama dviem frontais: pluša ir iniciatyvinė grupė, ir dalis Seimo narių. Tačiau parašus jau renkantys aktyvistai tokios Seimo pagalbos nenori, rašo „Kauno diena“.

Už tai, kad pakaktų 100 tūkst. piliečių parašų norint surengti referendumą, kovojama dviem frontais: pluša ir iniciatyvinė grupė, ir dalis Seimo narių. Tačiau parašus jau renkantys aktyvistai tokios Seimo pagalbos nenori, rašo „Kauno diena“.

Konstitucija numato, kad piliečių noru referendumas gali būti skelbiamas surinkus ne mažiau kaip 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių žmonių parašų, ši tvarka gali būti keičiama tik referendumu. Valdančioji Tvarkos ir teisingumo partija tam ir pasiryžo: įregistravo Konstitucijos 9 bei 147 straipsnių pataisą, kuria siūloma parašų kartelę mažinti iki 100 tūkst. Tokį projektą parėmė 40 Seimo narių – Darbo partija (leiboristai), „Drąsos kelio“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai, keletas socialdemokratų ir liberalų.

Išplatintame pranešime projekto autorius, Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Petras Gražulis aiškina, kad po nepriklausomybės atkūrimo iš Lietuvos išvyko apie penktadalį gyventojų, todėl per numatytus 3 mėnesius surinkti 300 tūkst. parašų tapo beveik neįmanoma. Kol kas per nepriklausomos Lietuvos istoriją to įgyvendinti nė karto nepavyko. Jei Seimas idėjai pritars, referendumas dėl lengvesnio referendumo bus rengiamas kartu su 2014 m. prezidento rinkimais.

Tiesa, ši idėja nenauja ir dubliuoja kitą iniciatyvą. Vasaros pabaigoje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę, siekiančią, kad būtų skelbiamas referendumas dėl Konstitucijos keitimo. Parašai jau renkami, o laiko tam idėjos šalininkai turi iki lapkričio 29-osios. Tuo pačiu metu jie gyventojų prašo paremti ne tik parašų skaičiaus ribos sumažinimą, bet ir Konstitucijos 47 straipsnio pataisą, siūlančią, kad žemė, vidaus vandenys, miškai bei parkai nuosavybės teise galėtų priklausyti tik Lietuvos piliečiams ir valstybei, o užsienio subjektai jų įsigyti neturėtų teisės.

Grupės koordinatorius Pranciškus Šliužas teigia tikįs, kad pavyks pasiekti iki šiol neįveiktą 300 tūkst. parašų ribą, o Tvarkos ir teisingumo frakcijos Seime įregistruota pataisa jo nežavi.

„Tai, ko gero, yra bandymas numušti mūsų entuziazmą, nes kai kurie žmonės gali pasakyti: palaukim, Seimas padarys. Seimas galėjo tai padaryti jau 23 metus, todėl jokio pasitikėjimo šituo aktu niekas mums nesukels“, – sakė P. Šliužas. Kol kas neaišku, ar pritarimo Tvarkos ir teisingumo frakcijos iniciatyva sulauks ir Seime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.