Lietuvoje

2013.09.26 21:38

V. Andriukaitis: abortų uždrausti negalima

Reikia sudaryti sąlygas, kad abortų būtų išvengta, bet jų uždrausti negalima, teigia sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

Reikia sudaryti sąlygas, kad abortų būtų išvengta, bet jų uždrausti negalima, teigia sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

V. P. Andriukaitis LRT radijo laidai „60 minučių“ sako, kad abortus draudžiantis įstatymo projektas, kuriam linkęs pritarti Seimas, yra prieštaringas ir, vargu, ar atitinka siekiamus tikslus.

„Reikia sudaryti labai daug sąlygų, kad abortą daryti apsisprendusi moteris turėtų galimybę gauti psichologo konsultacijas, [...] kad būtų galima kaip įmanoma labiau išvengti abortų, nes abortai yra blogis. Tačiau draudimas šiuo atveju absoliučiai neišspręs, o tik dar labiau komplikuos problemą“, – įsitikinęs sveikatos apsaugos ministras.

LRT.lt primena, kad Seimas gegužę po pateikimo pritarė Seimo Lietuvos lenkų rinkimo akcijos (LLRA) parengtam įstatymo projektui, kuriuo siūloma Lietuvoje uždrausti abortus. Už projektą balsavo 46 Seimo nariai, prieš – 19, susilaikė – 25.

Paklaustas, ką mano apie galimybę vėl Seimui teikti 2002 m. parengtą Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kuriame siūloma užtikrinti nemokamą kontracepciją socialiai remtiniems asmenims ir įrašyti moters teisę iki dvyliktos nėštumo savaitės atlikti abortą, V. Andriukaitis teigia, kad šis įstatymas susijęs su finansine našta.

„Išties tektų pasakyti, kad tai, kas susiję su lytiniu keliu plintančiomis ligomis, rizikingo elgesio grupėmis ir t.t. išties reikalauja prevencinių priemonių. Deja, čia yra problema, susijusi su finansine našta, nes anksčiau, esant vienokiai pridėtinės vertės mokesčio (PVM) struktūrai, buvo taikomos lengvatos, dabar, kada PVM bazė yra pakeista, tarifas pakeistas, lengvatos netaikomos, yra daug sunkiau“, – sako V. P. Andriukaitis.

Anot jo, šiandien Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas yra labai įtemptas. „Būtų labai sunku diskutuoti, ar mes galime rasti papildomų lėšų jame“, – svarsto sveikatos apsaugos ministras.

Ketvirtadienį grupė Seimo narių laišku kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą V. P. Andriukaitį, prašydami sugrąžinti 2002 m. parengtą Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kurį Seimas yra atmetęs.