Lietuvoje

2013.09.26 09:17

D. Barakauskas apie Dembavos tragediją: BPC vadovas turi trauktis

Liepa Želnienė, 15min.lt2013.09.26 09:17

Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas teigia, kad du mobilieji operatoriai iki šiol nėra įdiegę skambinančiojo be SIM kortelės buvimo vietos nustatymo sistemos dėl to, kad valstybėje yra netvarka. Tai ministras pareiškė skubėdamas į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdį, kuriame bus aiškinamasi, kodėl šeštadienį nepavyko išgelbėti merginos iš Dembavos gyvybės.

Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas teigia, kad du mobilieji operatoriai iki šiol nėra įdiegę skambinančiojo be SIM kortelės buvimo vietos nustatymo sistemos dėl to, kad valstybėje yra netvarka. Tai ministras pareiškė skubėdamas į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdį, kuriame bus aiškinamasi, kodėl šeštadienį nepavyko išgelbėti merginos iš Dembavos gyvybės.

„Valstybėje nebuvo tvarkos, bet mes padarysime viską, kad ji būtų“, – taip ministras atsakė į žurnalistų klausimą, kodėl BPC negavo duomenų apie merginos buvimo vietą.

Už uždarų durų Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje situaciją aiškintis, be ministro, atvyko  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Remigijus Baniulis, Bendrojo pagalbos centro (BPC) viršininkas Artūras Kedavičius, generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis, prokuratūros, Ryšių reguliavimo tarnybos vadovas Feliksas Dobrovolskis, mobiliojo ryšio bendrovių atstovai.

BPC vadovas turi trauktis

Vidaus reikalų ministras D. Barakauskas po tris valandas trukusio posėdžio pareiškė, kad BPC vadovas A. Kedavičius turi trauktis iš pareigų.

„Jis vadovavo BPC dešimt metų ir jis yra atsakingas už tai, kas per dešimt metų buvo padaryta ir kad nebuvo pasiektas galutinis rezultatas. Pasirodo, kad tokių žūčių nebūtų, tereikėjo, kad būtų komunikuojama su kitomis institucijomis“, – po posėdžio kalbėjo ministras.

Pasak D. Barakausko, tai BPC vadovas atsakingas, kad mobiliojo ryšio bendrovės neįdiegė vietos nustatymo sistemos visiems pagalbos skambučiams, nepaisant to, ar skambintojo SIM buvo įdėta, ar sąskaita papildyta ar apmokėta.

Įdiegė įrangą ar ne – gavo beveik po lygiai

Ministras tikino, kad mobiliojo ryšio operatoriams nuo 2008 iki 2012 m. už patirtas išlaidas informuojant apie skambinančiojo vietą buvo sumokėta po apie 2 mln. litų.

Už įrangą per šį laikotarpį „Bitė“ gavo 1,17 mln. litų, „Omnitel“ – 1,2 mln. litų, o vienintelė suradusi galimybių informuoti apie skambintojo be SIM kortelės buvimo vietą „Tele2“ vos 300 tūkst. litų daugiau – 1,5 mln. litų.

Stebina ir  tai, kad „Tele2“ informuodama apie visų skambinančiųjų BPC buvimo vietą nepaisant ar jų SIM kortelė veikia, iš valstybės gavo mažesnę kompensaciją už informacijos BPC teikimą. Jai kasmet už tai buvo mokama po 107 tūkst. litų.

Tuo metu apie skambinančiuosius be kortelių informacijos neteikusios „Bitė“ ir „Omnitel“ kasmet gaudavo po 260 tūkst. litų.

„Pats pagrindinis klausimas dabar yra tai, kodėl valstybė turėjo mokėti už paslaugas, kurių negavo“, – teigė ministras.

Sulaukė pažadų

Ministras gyrėsi, kad tik po tragedijos Panevėžio rajone pradėjus aktyviai dirbti jam iš dviejų dar to nepadariusių mobiliųjų operatorių buvo išgirstas pažadas sistemą susitvarkyti iki metų pabaigos.

„Aš tikrai esu patenkintas visais tais veiksmais, kuriuos pradėjau sekmadienį ir tais pavedimais, kuriuos padariau. Tarnybos pradėjo kompleksiškai dirbti. Šiandien vyko dar vienas susitikimas su privačiais operatoriais, jie pažadėjo, kad tai, ko jie buvo nepadarę, padarys savo sąskaita“, – teigė ministras. 

Jis tikino, kad dar daugiau informacijos paaiškės po BPC veiklos audito bei BPC tarnybinio patikrinimo.

Judriojo ryšio operatorių pažadais iki metų pabaigos užtikrinti bet kokio skambintojo į BPC buvimo vietą džiaugėsi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas. Jis teigė, kad tai operatoriai padarys savo lėšomis.

Buvo „Bitės“ klientė

Pirmasis iš posėdžio išėjo generalinis prokuroras Darius Valys. Jis tikino, kad ikiteisminio tyrimo dėl merginos nužudymo metu bus aiškinamasi, kodėl merginos buvimo vieta nebuvo nustatyta ir kas dėl to atsakingas.

„Kiek galėjome, pateikėme ikiteisminio tyrimo duomenis. Jis atliekamas šiek tiek plačiau. Aiškinamės ir reagavimo į įvykį aplinkybes“, – sakė D. Valys.

Jis sakė, kad kol kas yra per anksti teigti, kad merginos nepavyko rasti dėl to, kad kažkas neatliko pareigų.

Neoficialiais duomenimis, nužudyta mergina naudojosi išankstinio mokėjimo „Bitės“ kortele. Skambinant BPC jos sąskaita buvo tuščia.

Panevėžio priemiestyje Dembavoje šeštadienį, nesulaukusi pagalbos, buvo žiauriai nužudyta nepilnametė. Ji prisiskambino Bendrojo pagalbos centro telefonu, bet specialistams nepavyko nustatyti jos buvimo vietos, nes, manoma, jog ji skambino iš telefono, kuriame nebuvo SIM kortelės.

Po šios skaudžios istorijos paaiškėjo, kad tik „Tele2“ gali BPC skubiai pranešti, kur yra skambinantysis, jei jo telefone nėra SIM kortelės. Kiti du judriojo ryšio operatoriai to padaryti negali.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.